TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaYazarlar80'lerde ve 90'larda televizyonda nelerden korktuk?

  80’lerde ve 90’larda televizyonda nelerden korktuk?

  Seçkin Mercan
  Seçkin Mercanhttps://haberton.com/
  Seçkin Mercan, 24.01.1978 Eskişehir doğumlu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Eskişehir'de tamamladı. 2001 yılında ise Dokuz Eylül Üniversitesi İ.İ.B.F İktisat Bölümünü bitirdi. 2003 yılında çalışanı olmaktan gurur, emeklisi olmaktan onur duyduğu İş Bankası'ndan 17 yıl ağırlıklı olarak Ticari Bankacılık Bölümünde çalıştı. Rahatsızlığı nedeniyle 30.4.2021 tarihinde emekli oldu. Tam bir Eskişehir aşığı.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Evet haklısınız o dönemlerde çocuk olmak inanılmazdı. Sokaklarda özgürce oynamak, bisiklet sürmek, maç yapmak şimdiki çocuklar için çok uzak maalesef. Peki yazımın konusu olan 80’lerde ve 90’larda televizyonda nelerden korktuk?

  Bizler parkta hortumdan su içerdik, kirlenmiş ellerle yemek yerdik, düştüğümüzde yaramıza tükürük sürerdik üstüne şimdiki çocuklar gibi hasta olmazdık çoğu kez. Bayramlarda 15 kişi aynı arabaya binip akraba ziyaretine giden 80’ler ve 90’lar çocuklarının çoğunlukla TRT den ve Star Tv’den izlediği, gözlerinin kocaman açılmasına, sobanın kömür çıtırtıları arasında battaniye altına saklanmasına neden olan Tv programlarını kısaca derledim. Eklemek istediğiniz programlar var ise lütfen yorum kısmına yazın, bende bu yazının ikinci bölümünü hazırlayayım sizlere;

  80lerde ve 90larda televizyonda nelerden korktuk - yazarlar - haberton
  80’lerde ve 90’larda televizyonda nelerden korktuk?

  CLEMENTİNE TRAVMASI

  Muhtemelen Clementine izlemeyenler yukarıdaki fotoğraflara bakıp “Aaaa, bu sevimli kızdan korkulur mu ” diye soruyorlar. Efendim sorun bu kız değil ki, sorun Melmoth denen alevsi iblisti, inanın yazarken bile tüylerim diken diken oluyor şu an. Clementine’in işlerini engellemeye çalışan; işlerini yapmayanları tutup aleve atan şeytandı Melmoth. Çizgi filmin müziğini duyunca bile korkuyordum, nasıl bir çizgi filmdi bu. Bir de Hemera isimli küre içinde bir cin vardı, cumartesi sabahlarımızı mahveden. Soluk renklerin kullanıldığı çizgi film Fransız yapımıydı ve biz 1975-1985 yılı doğumluları şeytanla ve cehennemle tanıştırmayı başarmıştı.

  80lerde ve 90larda televizyonda nelerden korktuk 1 - yazarlar - haberton
  Freddy; jilet gibi tırnakları ile ilk tanıdığımız seri katildi.

  ELM SOKAĞI KABUSU

  Uyuduğumuz an Freddy Kruger isimli psikopat ile karşılaşabilme korkusu nedeniyle çok gece uykusuz kaldık bu film serisi yüzünden çünkü Freddy uykunuzda gelip her türlü kötülüğü yapıyordu. 9 filmlik seri bizleri kabuslardan kabusa sürükledi. Kulağını kestiği çocuğa “Kulağın bende, kulağın bende” diye espri yapabilen ama bizleri güldüremeyen çocukluğumuzun ürkünç karakteri Freddy; jilet gibi tırnakları ile ilk tanıdığımız seri katildi. Ne Freddy’nin yüzü,ne kazağı,ne elleri,ne de tekerlemesini bir nesil asla unutmayacak. Türkçe’ye çevrilmiş tekerlemesi şu şekildeydi.

  “Biir kii, bu gece senin için geldi fredi
  üüüç döört, kapını sıkıca ört
  beeş altı, hemen yakala hacı
  yedi sekiiz, bu gece yine geçiz
  dokuuz oon, artık uykuya son!”

  80lerde ve 90larda televizyonda nelerden korktuk 2 - yazarlar - haberton
  Minnacık boyuna bakmayıp çocukları katıp önüne kovalayan bu vahşi yaratık, ruh sağlığımıza çok büyük zararlar vermiştir.

  CHUCKY BEBEK

  Oyuncakçıda karşılaştığınızda size ” Merhaba benim adım Chucky, arkadaş olabilir miyiz? ” diyen dünya tatlısı bir oyuncak bebek nasıl olur da o masumluktan sıyrılıp gözünüzü oyup, suratınızı parçalayabilir sorusunun en hakiki cevabıdır Chucky. Minnacık boyuna bakmayıp çocukları katıp önüne kovalayan bu vahşi yaratık, ruh sağlığımıza çok büyük zararlar vermiştir. Üzerimizdeki travmayı uzunca süre atamamış olarak, oyuncakçılardan uzak durmayı bize aşılamıştır. Bu katil bebeğin “Nerdesin velet” diye kurbanını aradığı sahneler beynimizde yer etmiştir.

  002 - yazarlar - haberton
  80’lerde ve 90’larda televizyonda nelerden korktuk?

  ZİYARETÇİLER DİZİSİ

  Hangi akla hizmet bu diziyi seyrederdik bilmiyorum,5 -6 yaşlarında seyredilecek bir yapım değildi. Hangimiz derimizi kaşımadık yeşile dönüşeceğimiz mi diye ya da hangimiz gece tuvalete yalnız gidemedi bu dizi yüzünden. Bu dizide uzaydan gelen mahlukatlar vardı, derilerini kaşıyıp kaldırınca derileri kertenkele derisi gibi ama canlı yeşil vıcık rengi olurdu . Çöpte buldukları fareleri yiyen görünce onların insan değil, uzaylı olduğunu anlardık. Cumartesi geceleri TRT’nin vazgeçilmez dizisi sayesinde korkudan televizyondan bile soğumuştuk.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler