TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
27 Kasım 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerKültür ve Sanat688 yıllık Gülük Hamamı yok oluyor

688 yıllık Gülük Hamamı yok oluyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kayseri’de, 1334’te Osmanlı döneminde inşa edilen Gülük Hamamı, bakımsızlık nedeniyle atıl kaldı.

Tarihçi Mehmet Çayırdağ, “Gülük Hamamı, Kayseri’de harap vaziyette kalmış yapılardan biridir. Sadece kamulaştırma yapılarak şehir içindeki bu tarihi yapının kurtarılması gerekiyor. Kamulaştırma tamamlanırsa 14’üncü yüzyıl başında yapılmış, diyebileceğimiz bu hamamın kurtarılması gerçekleşecek” dedi. 

Melikgazi ilçesine bağlı Gülük Mahallesi’nde bulunan Gülük Hamamı, Osmanlı döneminde, 1334 yılında Gülük Şemseddin bin Alameddin tarafından yaptırıldı. Uzun yıllar hamam olarak kullanılan tarihi yapı, sonraki süreçte kaderine terk edildi. Yıllar içinde atıl duruma gelen 688 yıllık yapı, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Çit ile etrafı çevrelenen tarihi yapının turizme kazandırılması da isteniyor.

688 yıllık Gülük Hamamı yok oluyor
688 yıllık Gülük Hamamı yok oluyor

Eski Vakıflar Bölge Müdürü ve Erciyes Üniversitesi’nde tarih okutmanı Mehmet Çayırdağ, hamamla ilgili “Gülük Hamamı, Kayseri’de harap vaziyette kalmış yapılardan biridir. Ben bu hamamda banyo yapan insanları tanımıştım. Yakın zamana kadar sağlam bir vaziyete gelmiş. Bunun kaderi şöyle kötü; Vakıflar tarafından yarısı özel şahıslara satılmış. Şimdi onun yarısının onarım programına alınması gerekiyor. Projesi hazır durumda.

Sadece kamulaştırma yapılarak şehir içindeki bu tarihi yapının kurtarılması gerekiyor. Bu kamulaştırma tamamlanırsa 14’üncü yüzyıl başında yapılmış, diyebileceğimiz bu hamamın kurtarılması gerçekleşecek. Hamam, çifte hamamdır. Hem kadınlar hem de erkekler içindir. Klasik Selçuklu’dan Osmanlı’ya geçiş yapılarından biridir” diye konuştu.

‘BÜTÜN PROJELERİ HAZIR’

Gülük Hamamı’nın restore edilerek başka projelerde de kullanılabileceğini kaydeden Çayırdağ, “Hamamın bütün projeleri hazır. Orijinaline göre yeniden tamir edilecek. Hamam restore edilince yine hamam olarak kullanmak şart değil. Kültür hizmetinde veya başka bir hizmette de kullanılabilir. Mesela şimdiki Sultan Hamamı orijinaline göre tamir edilmiş ama şimdi bir ticarethane olarak kullanılıyor.

Kayseri'de, 1334'te Osmanlı döneminde inşa edilen Gülük Hamamı, bakımsızlık nedeniyle atıl kaldı.
Kayseri’de, 1334’te Osmanlı döneminde inşa edilen Gülük Hamamı, bakımsızlık nedeniyle atıl kaldı.

Antalya’da bir hamam Sarraflar Çarşısı olarak kullanılıyor. Bu hamam da öyle bir şey olabilir çünkü zamanımızda hamamların çok cazibesi kalmadı. İnsanların evlerinde banyoları olduğu için hamama giden fazla kişi olmuyor. O nedenle farklı projelerde değerlendirilebilir. Bu yapının tamamı devlete tekrar geçerek, restorasyona başlanabilir” dedi. 

Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise tarihi yapının bir bölümünün çeşitli mirasçılara ait olduğunu, kamulaştırma sorunu çözüldükten sonra restore edileceğini belirtti.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler