27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış Haberler4 İran istihbarat yetkilisi komplo ile suçlanıyor

  4 İran istihbarat yetkilisi komplo ile suçlanıyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  ABD Adalet Bakanlığı 4 İran istihbarat yetkilisinin New York’ta ABD vatandaşı olan iki kişiye komplo düzenleme iddiası ile suçlandığını duyurdu

  ABD Adalet Bakanlığı dün yaptığı resmi açıklamada, 4 İran istihbarat yetkilisinin, New York’ta ABD vatandaşı olan İran kökenli bir gazeteci ve aktivisti kaçırmak için komplo düzenleme iddiasıyla suçlandığını bildirdi.

  ABD Adalet Bakanlığı açıklamasında “New York federal mahkemesi bugün dört İranlıyı ‘adam kaçırma’, ‘yaptırım ihlalleri’, ‘banka ve elektronik dolandırıcılık’ ve ‘kara para aklama’ ile ilgili komplolarla suçlayan bir iddianame yayınladı. Vezerat Salimi and Haj Ali isimleriyle bilinen 50 yaşındaki Alireza Shavaroghi Farahani, Mahmoud Khazein (42), Kiya Sadeghi (35) ve Omid Noori (45) adlı İran vatandaşları, Brooklyn’li bir kadın gazeteciyi muhalif olduğu gerekçesiyle kaçırma komplosu kurmakla suçlanıyor. İddianamede, bu kişilerin bahsi geçen ABD’li İran kökenli gazeteciyi askeri tipte bir sürat botuyla ‘Fiili hükümeti İran ile dostane ilişkilere sahip bir ülke’ olan Venezuela’ya götürecekleri ve oradan da İran’a kaçırmayı planladıkları belirtildi.    

  Bakanlık, Farahani’nin İran’da yaşayan bir İran istihbarat yetkilisi olduğunu belirtirken; “Khazein, Sadeghi ve Noori, İran’da ikamet eden ve Farahani’nin emrinde çalışan İran istihbarat unsurladır” ifadelerine yer verdi. Farahani’nin yönettiği casusluk ağının Kanada, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki hedef kişiler dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki kişileri de hedef aldığı iddia edildi. FBI‘ın New York Saha Ofisi, Karşı İstihbarat-Siber Bölümü ve İran Tehdit Görev Gücü’nün olayı araştırdığı belirtilirken hedefteki kadın gazetecinin ismi iddianamede yer almadı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler