TRY - Türk Lirası
EUR
15,3550
USD
13,4491
GBP
18,3653
CNY
2,1205
-4.4 C
Ankara
7.5 C
İstanbul
5.2 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaAstro Logic - Astroloji - Burçlar4 Aralık Yay Burcu'nda Güneş Tutulması

  4 Aralık Yay Burcu’nda Güneş Tutulması

  Avatar of funda habalı
  Funda Habalıhttps://haberton.com/
  Funda Habalı, Boğaziçi Ekonomi bölümü mezunu. Yurtdışında uluslararası firmalarda üst düzey yöneticilik tecrübesi var. İş seyahatleri ve gönüllü işler aracılığıyla sayısız kültürle tanışmış bir ''Dünya İnsanı''. Doğa hayranı. Hayvan dostu. Kader mi? Seçim mi? sorusuna cevap bulmak için astrolojiye yöneldi. Oğuzhan Ceyhan Ekolü İleri seviye Astroloji ve Kehanet sınıfında okuyor. Astroloji ile ilgili blog yazıyor ve karma tabanlı bireysel astroloji danışmanlığı veriyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  4 Aralık Yay Burcu’nda Güneş Tutulması; Sen o Eski Sen Değilsin

  19 Kasım Ay tutulmasının ardından, Aralık ayına, 4 Aralık Güneş tutulması ile hızlı bir giriş yapıyoruz. Güneş tutulmaları başlangıçları gösterir. Yeni bir sayfa açmakla alakalıdır. 19 Kasım tutulması ekonomik kriz vurguluydu ve etkilerini önümüzdeki sene de hissedeceğiz. 

  19 Kasım, Akrep – Boğa hattı tutulmalarının ilkiydi, yani devamı gelecek. Yay burcundaki bu tutulma ise İkizler – Yay hattının son tutulması. Yay Burcu’nun 12 derecesinde gerçekleşecek olan bir süper Yeni Ay. Ay Dünya’ya çok yakın ve bir Tam tutulma.Yani bu ne demek? Etkilerini çok yoğun bir şekilde hissedeceğiz, çok kuvvetli bir Güneş tutulması demek. 

  Yay burcundaki bir sonraki tutulma 2029’da!. Önümüzdeki tutulma ise 2 yıl etkili.  İkizler – Yay tutulmalarının son 1,5 yıldır hayatımızda vurguladığı ana temalar neydi? Bir bakalım..

  Yay burcu öncelikle inançlarla ilgilidir. Filozoftur, misyonerdir, ögrencidir. Genişlemekle, büyümekle alakalıdır. Yüksek öğretimi, üniversiteleri temsil eder. Üniversitelerle ilgili bir çok olay yaşadık. 2021 yılının öne çıkan gazete manşetlerinden biri de Boğaziçi Üniversitesinde Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan öğrenci protestoları ve polis müdahaleleri oldu. Heralde hepiniz bu manşetleri görmüşsünüzdür. 

  Bunun dışında eğitim şekli son 1,5 yıldır tanınmaz hale geldi. Sınıf neydi unutuldu. Yüz yüze eğitime uzun bir süre ara verildi. Yüz yüze eğitimin tekrar başlamasıyla birlikte ise, öğrencilerin barınma sorunları patlak verdi. Yine haberlerde bol bol okuduk. 

  Bu tutulmayla birlikte yine özelikle üniversitelerde gerginlikler yaşanabilir. 24 Aralık zamanına dikkat! Havada isyankar bir enerji hakim. 

  Bir de gezgindir Yay. Uluslarası ilişkileri, ticareti, yolculukları temsil eder. Uzun bir zamandır salgın nedeniyle bu alanlarda sarsıcı değişimler oldu. Bir çok havayolu şirketi batma tehlikesi yaşadı. Devlet desteği olmadan ayakta kalamayacak hale geldi. Hollanda hükümetinin KLM’i 3,4 milyar Euro’luk bir paketle desteklediğini biliyor muydunuz? 

  Seyahat kısıtlamalarından bahsetmiyorum bile. Hatta ben bu satırları yazarken, yeni bir kısıtlama geldi. Güney Afrika’da saptanan yeni endişe verici korona varyantı nedeniyle Türkiye 5 Afrika ülkesine kısıtlamalar getirdi. Avrupa’da da durum çok farklı değil. Uluslarası ulaşımın, 2020’den beri, kökten sarsıldığını hiç kimse inkar edemez diye düşünüyorum. Bir süre daha bu kısıtlamalar devam edecek gibi gözüküyor. 

  Tutulmaya Astrolojik bakış

  Tutulma esnasında, tutulmanın yöneticisi Jüpiter, Mars’a kare açı yapıyor. Sert yani. Tutulmadan sadece 5 gün sonra, 9 Aralık’ta ise Mars 27 derece Akrep burcuna geliyor ve 19 Kasım tutulması ile birlikte cereyan eden olayları tekrar harekete geçiriyor. 19 Kasım tutulmasının ardından yayınlanan gazete manşetlerini hatırlatayım: Dolar ve Euro’da tarihi rekor!. Maliyet artışlarıyla gelen zamlar. Türkiye böyle ekonomik kriz görmedi! ve daha niceleri..

  19 Kasım tutulmasını yazarken bahsetmiştim, 19 Kasım sıradan bir Ay tutulması değil. Algol yıldızı üzerinde ve ekonomik yozlaşma ile ilgili. 16 Mayıs 2022 tutulmasıyla bağlantılı çalışacak ve 19 Kasım’da başlayan olaylar, 16 Mayıs’da zirve yapacak gibi gözüküyor. Bu süreçte tutulma noktası, gezegen geçişleriyle tetiklendiğinde konular tekrar gündeme oturacak. İşte Mars, önce 4 Aralık tutulmasının yoneticisiyle sert bir açı yapıyor, ve 5 gün sonra 19 Kasım tutulmasını tetikliyor.

  Bunun yanında Venüs, Pluto kavuşumuna doğru gidiyor ve bu kavuşumdan sonra 19 Aralık’ta retro. Çok fazla teknik bilgi oldu. Meali: Piyasalarda sert dalgalanmalar devam edecek. Riskli yatırımlardan uzak durun. Özelikle yeterince bilgi sahibi olmadan dijital para piyasalarına, kolay para kazanma umuduyla girmeyin. 9 Aralık önemli, bu tarihe dikkat edin. 19 Aralık sonrasına da dikkat edin. Konumuz yine ekonomi!. Finansal sektör için zor ve uzun bir yol. 

  Jüpiter, Türkiye haritasının 9.evinde. Uluslarası ilişkiler, dış ticaret, kanunlar, düzenlemeler. Uluslarası alanda alınan kararlar, ülkemizin ekonomisini daha da zorlayabilir. Dış ticarette yaşanan zorluklar, bazı ürünleri, ilaç gibi, bulmakta zorluklar yaratabilir. Gıda fiyatlarına etkilerini zaten biliyorsunuz. Mars 5.evden, yani, spekülatif para piyasalarının evinden bu Jüpiter’e kare yaptığı için, zaman kumar oynama zamanı değil. Risk yönetimi her zamankinden daha önemli olacak gibi gözüküyor, özellikle Bankalar için. 

  Tutulma ülkemizin 6.evinde. Bu ev sağlıkla ilgili. Halk sağlığının önemli olduğu bir süreç. Salgın halen devam ediyor ve tutulmayla birlikte yine gündeme damga vurmaya hazırlanıyor gibi. Umarım gün doğmadan önceki son karanlıktır. Jüpiter 2022’de Balık burcuna geçtiğinde şifa gözüküyor çünkü. 

  6.ev aynı zamanda ordudaki hareketlenmeyi temsil ettiğinden, özelikle Mars tutulma derecesine geldiğinde, 30 Aralık civarında, orduda hareketlenme görülebilir. 

  Peki bireysel olarak biz nasıl etkilenebiliriz? 

  Maddi yolculuktan, Manevi yolculuğa; Kalbindeki hazine

  Bu kadar kriz, zorluk reva mı? Bir sebebi vardır elbet. Hayatın bize garezi yok ya. Her şeye rağmen mutlu olmak, umutlu olmak, neşeli olmak, güzel olanı görebilmek. Bu tutulma bize biraz da bunu hatırlatacak.

  Tutulma Chiron’a 120’lik açı yapıyor. Bu kadar krizin yanı sıra bir iyileşme enerjisi de taşıyor. Her türlü krize rağmen ayakta kalabilmek, umutla dolu olabilmek, yaralarını sarabilmek. Bu ülke ne krizler gördü, en dibe de batsa çıkmayı bilir. Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğar. Biz de öyle değil miyiz? 

  Bireysel anlamda, 4 Aralık tutulmasından, bazılarımız çok olumlu da etkilenebilir. 12 derece civarı Koç, Aslan, Kova ya da Terazi’de Ay’ınız, Güneş’iniz, ya da başka bir gezegeniniz varsa olumlu etkilenebilirsiniz. 25 derece İkizler ya da Terazi’de gezegenleriniz varsa yine olumlu etkilenebilirsiniz. Kim bilir bir bakmışsınız hayalleriniz gerçek olmuş.

  Mars, Neptün 120’liği, hayallerimizin peşinden gitmek için destekleyici bir açı. Belki de o kadar zorluktan sonra, bir uyanış enerjisidir. Artık ne olacaksa olsun, daha ne kadar kötü olabilir ki deyip harekete geçebiliriz. Örneğin, işimize son verirler, maddi anlamda sarsılırız, ama bu krizi fırsata çevirip yıllardır çok isteyip gerçekleştiremediğimiz bir hayalimiz için ilk adımı atarız. Mesela, Yay burcu olduğu için yurtdışında bir eğitim olabilir bu. Ya da dil eğitimi alırız. Manevi konuları, felsefi konuları içeren yeni bir eğitime başlarız. Hep görmek istediğimiz bir ülkeye gitmek için bilet alırız gibi gibi. 

  Venüs, Neptün 60’lığı da var. Hayallerimizi gerçekleştirmek için gelecek olan maddi, manevi desteği anlatabilir bu açı. Bunun yanında ilham verir. Sanatçılar için özelikle güzel bir açıdır. İlişkilerimizde daha fedakar, affedici, merhametli olabiliriz. 

  Satürn, Chiron 60’lığı ise maddi anlamda yara alsak da, babamızdan, atamızdan, belki iş yerindeki patronumuzdan, bizden yaşça büyük, olgun kişilerden destek alabileceğimizi gösteriyor. Belki eğitim alabilmemiz için ailemiz bizi destekler. Git kızım, oğlum derler, yeterki sen mutlu ol, biz arkandayız. 

  Başka nelerle ilgili Yay burcu? Her şeyden önce hayat felsefemizle, hayata bakış açımızla ilgili. Yay burcundaki tutulmalar inanç sistemimizin, fikirlerimizin, hayata baktığımız pencerenin değişmesiyle alakalıdır. Öyle bir değişir ki insan, ben artık o ben değilim der. Anası, babası, kardeşi sen çok değiştin derler. Hiç yapmayacağını düşündüğün şeyleri yaparsın. Ben başka bir şehirde yapamam dersin, bir bakmışsın başka ülkeye göçmüşsün. Kullandığın dil değişmiş, yediğin yemek, yürüdüğün sokaklar, konuştuğun insanların şekli şemalı, göz rengi değişmiş. 

  Mesela benim öyle oldu. Bir Yay burcu tutulması ile gittim Hollanda’ya. Yine bir Yay burcu tutulması ile 2020’de, tam 18 yıl sonra geri döndüm Türkiye’ye. Astrolojide buna tam Metanom döngüsü dendiğini biliyor musunuz? 

  4 Aralık Güneş tutulmasının dereceleri, 5 Haziran 2020’deki Ay tutulmasına çok yakın. Dönüp bakın isterseniz, 2020 Haziran’da hayatınızda neler oldu? Ya da isterseniz daha eskilere de gidebilirsiniz. 4 Haziran 2012’ye hatta daha da eskiye, 4 Aralık 2002’ye gidin. Neler yaşadınız 2002’nin sonunda ve 2003 yılında? Benzer temaları hayatınızda tekrar yaşayabilirsiniz. 

  Ben kendimden örnek verdim mesela. 2002’de Hollanda’ya gittim ve Hollanda’nın dilini öğreniyordum. 2020 Yay tutulmasıyla Türkiye’ye geri döndüm ve yeniden yeni bir dil öğrenmeye başladım. Gökyüzünün dilini. Astrolojiyi. Yay vurgusunu görüyorsunuz değil mi? Farklı kültürler, diller, yüksek eğitim, inanç sistemi, felsefi konular gibi gibi. 

  Siz de bakın kendi hayatınıza, evlilik tarihinize, çocuğunuz doğduğu zamana, boşandıysanız boşanma zamanınıza. Hayatınızdaki ilklerinize, en önemlilere. Hep bir tutulma göreceksiniz. Valla artık tesadüf de diyebiliriz ama tesadüfün de böylesi yani. Ben baktım kendi ‘’En’’lerime hepsinden önce ya da sonra var bir tutulma. Merkür retrosunun hayatımdaki etkilerini hissetmesem de, tutulmaların etkisini inkar edemem. 

  Nerede kalmıştık? Yay burcu tutulmaları. “Sen” gitmişsindir, yerine yeni bir “Sen” gelmiştir dedik. İnandıklarını sorgularsın, hayata bakışın değişir, düşüncelerin değişir. Düşüncelerin değişince de kaderin değişir. Bu nedenle önemlidir Yay burcu tutulmaları. Bu kişilik değişimleri her zaman iyicil olmayabilir. 4 Aralık tutulması Güneyli tutulma dediğimiz GAD tarafında. GAD tarafı eskiye ait olan olduğu için, bırakmamız gereken yoldur. Eskiye tutunup kalmak bizi ilerlemekten alıkoyar. Bu nedenle GAD tutulmaları tuzaklarıyla gelir. 

  Dilerim bu tutulma, farkındalığımızı arttırır. Maddi dünyada yaşadığımız krizler, ruhumuzun aydınlanmasına vesile olur. Artık hayallerimizi, kaldırdığımız tozlu raflardan alır, gerçekleştirmek için emek veririz. Bunun için başka ülkelere gitmek gerekirse gideriz, yeni bir eğitim yeterlidir belki de yeni ufuklara açılmak için. Belki de bu sefer tası tarağı toplayıp gitmek yerine, farketmişizdir, uzak diyarlarda aradığımız, burnumuzun dibinde, içimizdedir. Asıl yolculuk, fiziksel değil, içsel yolculuktur. 

  Bilirsiniz Paulo Coelho’nun müthiş Simyacı kitabını. İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun hikayesi. Sonunda asıl yolculuğun kendine yapılan yolculuk olduğunu bulur. Hazine kalbindedir. Mutluluk uzak diyarlarda değil her zaman yanı başında ve içindedir. 

  “Kendi yüreğini dinle. Yüreğin her şeyi bilir, çünkü Evrenin Ruhu’ndan gelmektedir ve bir gün oraya geri dönecektir”. 

  Herkese iyi haftalar,

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler