TRY - Türk Lirası
EUR
15,4511
USD
13,6718
GBP
18,1855
CNY
2,1439
2.9 C
Ankara
13.1 C
İstanbul
12.7 C
İzmir
3 Aralık 2021, Cuma
Diğer
  Ana SayfaAstro Logic - Astroloji - BurçlarAsrın Tutulması 19 Kasım Ay Tutulması

  Asrın Tutulması 19 Kasım Ay Tutulması

  Avatar of funda habalı
  Funda Habalıhttps://haberton.com/
  Funda Habalı, Boğaziçi Ekonomi bölümü mezunu. Yurtdışında uluslararası firmalarda üst düzey yöneticilik tecrübesi var. İş seyahatleri ve gönüllü işler aracılığıyla sayısız kültürle tanışmış bir ''Dünya İnsanı''. Doğa hayranı. Hayvan dostu. Kader mi? Seçim mi? sorusuna cevap bulmak için astrolojiye yöneldi. Oğuzhan Ceyhan Ekolü İleri seviye Astroloji ve Kehanet sınıfında okuyor. Astroloji ile ilgili blog yazıyor ve karma tabanlı bireysel astroloji danışmanlığı veriyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  15 Kasım Haftası, Asrın Tutulması 19 Kasım Ay Tutulması

  15. yüzyıldan beri görülen en uzun Ay tutulması. Parçalı tutulmanın süresi: 3 saat 28 dakika. Micro Moon dediğimiz bir konum. Ay, Dünya’ya çok uzak bir konumda. Kış aylarında çok görülen bir durum değil aslında. Bu tutulma 2023 yılının sonbaharına kadar sürecek olan Akrep – Boğa tutulmalarının ilki. Olaylar parça parça gün yüzüne çıkıyor. 

  Önemli tarihler: 19 Kasım haftası civarı. 9 Aralık’ta, Mars tutulma derecesinin karşısına geldiğinde olaylar aniden patlak verebilir. 19 Aralık’ta Venüs Retro olduğunda ve 27 Aralık’ta Pluto ile kavuştuğunda, para piyasalarında dalgalanmalar yaşanabilir. Bankalarla ilgili sorunlar gün yüzüne çıkabilir. Normalde bir Ay tutulmasının etkileri bir sonraki Ay tutulmasına kadar hissedilir. 19 Kasım tutulması, 16 Mayıs 2022 tutulması ile bağlantılı çalışacağı için etkilerini çok daha uzun bir süre hissedeceğiz gibi gözüküyor. Bu tutulmayla başlayan olaylar 16 Mayıs tutulmasıyla zirve yapabilir.

  Tutulmalar hayatımızdaki önemli olayları tetikleyerek ruhun gelişimini destekler. Bir kapının kapanışı, yeni bir kapının açılmasıdır. Bir olay yaşarız, artık hayata eski gözlerle bakamayız. Mesela, evleniriz, hayatımız değişir. Çocuğumuz olur, anne, baba olmanın sorumluluğunu öğreniriz. Taşınmak, boşanmak, iş değiştirmek, ülke değiştirmek, ameliyatlar, doğumlar ve ölümler, hep bir tutulmayla tetiklenir. 

  Peki Ay tutulması nedir? Dolunay’da olduğu gibi Güneş ve Ay karşı karşıyadır. Güneş eril, Ay dişil enerji. Tutulma esnasında Dünya, Ay ile Güneş’in arasına girdiğinde, Ay’ın ışığı kesilir. Gökyüzünde pırıl pırıl bir Ay görmek yerine Ay’ı ya hiç görmeyiz, kapkaradır, ki bu çok tehlikelidir, ya da kahverengi, pas rengi, tuğla kırmızısı, turuncu, sarı gibi farklı renklere bürünür. Hepsinin anlamı farklıdır. 

  Ay tutulmaları Güneş tutulmalarına kıyasla çok daha kişisel, duygusal, dürtüsel olaylara sebebiyet verir. Çoğu zaman bitişleri, tamamlanmaları işaret eder. Farkında olmadığımız bir durum gün yüzüne çıkar. Güneş’inizin, Ay’ınızın, Yükselen Burcu’nuzun, ya da Ay Düğümleri’nizin üzerinde bir tutulma olduğunda hayatınız değişir. Bir tutulmanın etkisi bir yeni ay, ya da dolunaydan kat kat daha fazladır ve çok daha uzun bir zaman dilimine yayılır. 

  Tutulma 27 derece Boğa burcunda, Algol yıldızı üzerinde. Algol Mitoloji’de Medusa ile bağdaştırılır. Hikayesini ilgilenenler için aşağıda anlattım. Astroloji’yi anlamak için mitoloji ile bağlantısını da anlamak gerekiyor. Medusa mitindeki ana temalara bakarsak: Çok güzel ve masum bir kızın önce tecavüze uğraması ve sonra cezalandırılması, konu. Tanrıça Athena’nın öfkesi, kıskançlığı. Tanrılar arasında yozlaşma. Boyun kesilmesi. Medusa’nın dillere destan güzelliğini kaybetmesi. Cinsel mağduriyet. Kadının kadına zulmü. Tanrı bile olsa dürtüyle hareket etmenin korkunç sonuçları.

  Lütfen önce hikayeyi okuyun. Yani ne diyelim artık, bu nasıl bir kollektif bilinç altıdır. Sırf güzel olduğu için, kızcağızın başına gelmeyen kalmamış. Tüm tanrılar! bir genç kızın kafasını almak için seferber olmuş. Tanıdık geldi mi size? Özellikle ülkemizde her gün erkekler tarafından bir kadın katledildiği yetmezmiş gibi, bir de kadının kadına zulmü var. Hasetlik, kıskançlık, kaynana, görümce zulmü. Her şeye rağmen şiddeti normalleştiren, kabul eden, destekleyen bir kitle. Böyle bir zihniyetin var olduğu bir toplumda gelişim olur mu? Medusa’nın hikayesi sizce neyi anlatıyor?

  19 Kasım tutulmasının hangi alanlarda etkili olacağını anlamak için Boğa ve Akrep burcu temalarına bakalım. Boğa burcu tutulmaları her zaman güvenlikle ilgilidir. Haritanızda Akrep – Boğa hattı neredeyse, o alanlarda güvende olmak istersiniz. Bu hatta olan bir tutulma, konfor alanınızdan çıkmanız için sizi zorlar. Hareket etmenizi teşvik eden olaylar yaşarsınız. Korkularınızla yüzleşmeniz gerekir. Akrep temaları ile derinlere indikten sonra gidilecek yön ise Boğa’dır. Zorlu içsel yolculuğun sonunda ulaşılan özgürlüktür. Aradığın güvenin içinde olduğunu farkettikten sonra hayattan alınan zevktir. Hazdır. Venüs tarafından yönetilir. 

  Venüs tutulma esnasında zararda, Oğlak burcunda ve sınır dışı, Chiron’a kare. Bu kadınların zarar görmesi demek. Chiron astrolojide kapanmayan, kanayan yaramız. Aynı zamanda Mars, Uranüs karşıtlığına Satürn T-kare yapmış. Son derece zorlayıcı, gergin bir açı kalıbı. Öfke patlamaları yaşanabilir, şiddete meyil artabilir. Bu ülkede Ekim ayında boğazı kesilerek öldürüldü gencecik bir kız. Daha bu hafta sokakta pırıl pırıl bir genç kız samuray kılıcıyla öldürüldü. Bunlar sağlıklı bir aklın kabul edebileceği olaylar değil. Tüm dünyada ve ülkemizde şiddetin artabileceği bir döneme işaret ediyor Algol üzerindeki bu tutulma. 

  Venüs astrolojide aynı zamanda para ve maddi güvence ile ilgili. 19 Kasım tutulması ekonomik kriz vurgulu. 2022’de para piyasalarıyla, bankalarla ilgili sorunlar yaşayabiliriz. Boğa burcu, beslenmeyle, gıdayla da alakalı. Artık, temel gıda maddelerini bile karşılamakta zorlanabiliriz. Bunu görmek için Astrolog olmaya gerek yok gerçi. Herkes fiyatlardaki fahiş artışların farkında. Astrolojik olarak bu problemler önümüzdeki 1,5 – 2 sene boyunca devam edecek gibi gözüküyor. 

  Sağlık açısından ise Boğa burcu ve Algol sabit yıldızı, boyun bölgesi ve şeker hastalıklarıyla alakalı. Kadınlarda kilo alma eğilimi artabilir. Tiroit ile ilgili sorunlar çıkabilir. Diabet, insülin direnci, boyun fıtığı gibi hastalıklar tetiklenebilir. Tutulma esnasında Mars, Uranüs karşıtlığı ve Satürn T-karesi kazalara sebebiyet verebilir. Özellikle baş ve boyun bölgesi riskli. 

  19 Kasım tutulmasından korkmak istemiyor musunuz? O zaman farkındalığınızı arttırmak için çalışın. Tüm ay döngüleri: Yeni aylar, dolunaylar, tutulmalar sadece kadersel olayları tetiklerler. O olaylara nasıl tepki vereceğimiz ise, her zaman, bizim seçimimiz. Öğrenmen gerekeni öğrendin mi? Ne ala, dersi öğrendiysen neden sürekli sınasın seni hayat? Sana anlattı ama sen anlamadın mı? O zaman ne yapabilir? Sesini duyurmak için daha fazla bağırmak zorunda kalacak. Bu da daha fazla yıkım, daha fazla kriz demek. Baktı olmadı sen hala öğrenmedin, öldürecek öyleyse, o şekilde dönüştürecek. 

  Kendimize verdiğimiz değerle ilgilidir Boğa Burcu. Tutulmalar esnasında Kuzey Ay Düğümü, yani bu hayatta gitmemiz gereken yol, Boğa’da. Güney Ay Düğümü yani geride bırakmamız gereken, alışkanlıklarımız ise Akrep’te. Akrep burcu krizlerle alakalı bir burç. Krizden, kaostan besleniyoruz. İnsan gibi, huzurla yaşamayı kendimize layık görmeyen bir toplumuz biz. Cennet gibi bir vatanımız var. Her köşesi ayrı güzel. Güneş her daim tepemizde. Kuzey ülkelerinde biraz yaşarsanız, bunun ne büyük bir servet olduğunu anlarsınız. Peki nedir bu hiddet, bu celal? Neden bu ülkede krizler bitmiyor. Şiddet bitmiyor. Her gün gazetelerde kadın cinayetlerini okuyoruz biz? Neden ülkemizde bu kadar kaynak varken biz fakirlik içindeyiz? Neden üretmiyoruz? 

  Boğa burcu üretmektir. Ancak üreterek çıkarız bu sarmalın icinden. Tarımla, gıdayla ilgilidir. Bu tutulma ekinlere, ürünlere zarar verebilecek meteorolojik olaylara sebep olup, gıda krizini daha üst bir boyuta taşıyabilir. Krizlerden sonra bu alanlara yönelmemiz gerektiğini anlayabilir ve bu iki senenin sonunda tarımda reform yapabiliriz. Bir çok kişi belkide büyük şehirlerden ayrılıp kırsal alanlara göç edecek. Tekrar toprağa, tarıma yönelecek. Önce açlıkla sınanıp, akabinde elimizdeki değerlerin farkına varabiliriz. 

  Tutulmalardan korkmayın, ne kadar zorlu olursa olsun. Kadersel olayları getirir tutulmalar. Amaç aydınlanmaktır. Sorun kendinize: Bu olaydan ben ne öğrenmeliyim? diye. Hiç bir günahın yokken, sabah akşam eziyet mi görüyorsun. Hayır demeyi, kendini seçmeyi öğreneceksin. Yeteneklerinin farkına varıp, korkmadan kendi ayaklarının üzerinde durmayı seçeceksin. Öyle bir sarmaldasın ki, diyelim, sen kendin çıkamıyorsun, yardım da yok, o zaman da çoçuğun için geliştir kendini, geliştir ki o da aynı kaderi paylaşmasın seninle. 

  Bu ülkenin güzel insanları, psikologları, kendilerini paralıyorlar insanımızı uyandırmak için. Evimizden, oturduğumuz koltuktan, dizi izlerken ulaşabiliyoruz biz bu bilgilere. Ama iyi dinlemek lazım. Anlamayı istemek lazım. Yakın zamanda Gülseren Budayıcıoğlu yazmış böyle bir yazı. Bizim toplumumuzda hasta erkek sayısı tahmin edildiğinden çok daha fazla diyor yazısında. Bir sağınıza, solunuza dönün bakın anlarsınız zaten. Bu sorunu kadınlar çözebilir. Erkekler değil. Biz ne zaman inkarı bırakır, kabul edilemez olanı, kabul etmekten vazgeçeriz, işte o zaman bir şeyler değişir. 

  Boğa burcunun benim için en önemli anlamı güven ve değer duygusudur. Kendi değerini bilmek, aradığın güveni sadece ama sadece kendinde bulabileceğini farketmek. Yeteneklerini, gücünü tanımak. Sana bahşedilmiş, hediye edilmiş bir potansiyel var. En büyük dua, Allah’ın yarattığı bu potansiyeli tanıyıp, kullanmak olacaktır. O zaman hayatta başına ne gelirse gelsin, korkmazsın. İstediği kadar sert olsun tutulmalar, sen yine endişelenmezsin. Çünkü bilirsin, her ne yaşanırsa yaşansın SEN onunla başa çıkabilecek kudrettesin! 

  Yunan Mitolojisinde Medusa’nın hikayesi

  Medusa 3 Gorgon kardeşten tek ölümlü olanı. Gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan, yılan saçlı, keskin dişli, dişi canavar. Ölümsüz olan diğer iki kız kardeşin isimleri ise Euryale ve Stheno. 

  Medusa güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan, altın saçlı bir kızmış. O kadar güzelmiş ki, güzelliğini Tanrılar kıskanırmış. Bu güzel kız kendini Tanrılara adamış, iki kız kardeşi ile birlikte Zeus’un kızı Athena’nın tapınağında yaşarmış. Athena tanrı Poseidon ile birlikte bu arada. Poseidon, Medusa’yı görünce ona vurulmuş. Medusa’nın güzelliğiyle büyülenen Poseidon bazı hikayelere göre gizlice tapınağa gelerek ona zorla sahip olmuş. Artık hikaye ne kadar doğrudur bilemeyiz ama kollektif bilinçaltını anlamak burada önemli.

  Athena olayı öğrendiğinde çok sinirlenmiş. Heralde kızdırılacak en son kadındır Athena. Bilmeyenler için kendisi zeka ve savaş tanrıçası. Astrolojik haritalarımızdaki Pallas’tır. Athena, Medusa’ya olan öfkesi ve kıskançlığıyla onu cezalandırmaya karar vermiş. Medusa’nın altın sarısı saçlarını yılana çevirerek onu lanetlemiş. Artık Medusa’nın gözlerine bakan taşa dönüşüyormuş. Athena sadece Medusa’yı cezalandırmamış, kardeşlerini de bir canavara çevirmiş.

  Yunan mitolojisinde Medusa’yı Perseus’un öldürdüğü söylenir. Bir ayna yardımıyla Medusa’ya bakmayı başarabilmiş ve kafasını kesmiş. Kafası kesildikten sonra bile o gözler bakanı taşa çeviriyormuş. Perseus bunu düşmanlarına karşı silah olarak kullanmış.

  Yine efsaneye göre, Polydectes Perseus’u Medusa’nın başını getirmek için görevlendirmiş. Polydectes Perseus’un annesine aşıkmış ve oğlu Perseus’a bu görevi vererek ondan kurtulmayı istemiş. Böylece annesi ile sorunsuz bir şekilde birlikte olabilecekmiş. Perseus’un bu görevden dönebileceğini düşünmemiş. Perseus, Zeus ve diğer tanrılardan yardım almış. Hermes’ten bir çift kanatlı sandalet, Hades’ten görünmezlik başlığı, Haphaestus’tan kılıç ve Athena’dan yansıtan bronz kalkan. Bu yardımlar sayesinde Medusa’nın kafasını kesmeyi başarmış.

  Medusa’nın başını kestiği anda Poseidon’dan olma çocukları Pegasus ve Chrysaor gövdesinden dışarı fırlamış. Medusa’nın kesilen başının sol damarındaki kanının zehir, sağ damarındaki kanının şifa olması önemli. Panzehir olan bu kanı efsaneye göre Athena sağlık tanrısı Asklepios’a armağan etmiş.

  Pek uyku öncesi çocuklara anlatılacak hikayeler değil bunlar ama Astroloji’de Medusa hikayesini Algol yıldızı temsil ediyor. Bu tutulma da tam bu yıldız üzerinde. Arapçada “Ra’s al Ghul’’, şeytanın başı anlamına gelen bu yıldız kıskançlık, hırs, haksızlığa uğramak, tecavüz, cinayet, boyun kesilmesi, ölüm, kadınlar arası rekabet konularına işaret ediyor. Aynı zamanda çok büyük bir güç demek. 

  Algol sefiri bir yıldız, birbiri etrafında dönen iki yıldızdan oluşur. Bu iki yıldızdan biri iyicil, diğeri ise daha kötücül çalışır. Kişi hırsını dönüştürmeyi başarabilirse krizlerin etkisi hafifler. Erdemli davranırsa, tüm zorluklarla başa çıkabilecek dayanıklılık ve azim verir. Zorluklar sonunda kişi, köklü dönüşümlerle başarıya ulaşabilir. Zehirdeki, panzehiri görmeli ve karanlığıyla yüzleşmelidir önce insan. Algol sabit yıldızına sahip olan insan çok güçlüdür. Kişi hırsını, ihtirasını, nefretini, öfkesini farkettiğinde, yani bu gücü doğru kullanabilecek farkındalık seviyesine geldiğinde, içindeki güç açığa çıkacaktır.

  Herkese iyi haftalar,

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler