TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
9.5 C
Ankara
13.9 C
İstanbul
16.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel Haberler350 bin kentsel dönüşüm projesi devam ediyor 

  350 bin kentsel dönüşüm projesi devam ediyor 

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Şu anda ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde 120 milyar lira yatırım bedeliyle, 350 bin kentsel dönüşüm projesi olanca hızıyla devam ediyor” dedi.

  Kartal Orhantepe Mahallesi’nde Büyük Dönüşüm Projesi Temel Atma Töreni’ne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

  “350 BİN KENTSEL DÖNÜŞÜM VE SOSYAL KONUT PROJESİ DEVAM EDİYOR” 

  Kurum, “Bugün 955 konutluk Kartal Büyük Dönüşümü’nün önemli bir parçası olan en son konutlarımızın temellerini atıyoruz. İstanbulumuzda 43 millet bahçesiyle şehrimizdeki yeşil alan miktarını artırıyoruz. İstanbulumuz bir deprem şehri, deprem bekleyen bir şehir. Şunun altını önemle çiziyorum, depremden ve kentsel dönüşümden daha öncelikli bir gündemi yoktur. Ne yazık ki ülke topraklarımızın yüzde 66’sı deprem riski altında. Son 100 yılda 80 bin kardeşimizi depremler nedeniyle kaybettik.

  350 bin kentsel donusum projesi devam ediyor 1 1 - yerel haberler - haberton
  350 bin kentsel dönüşüm projesi devam ediyor 

  Kentsel dönüşüm bir milli güvenlik meselesi bunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki bunu en çok da Sayın Cumhurbaşkanımız biliyor, siyasi olarak da zarar görmeyi de göze alarak bedeli ne olursa olsun diyerek 2012 yılında, Türkiye’nin kentsel dönüşüm seferberliğiyle bu projeyi başlattılar. Bugüne kadar 3 milyon konutumuzu dönüştürdük. Tam 12 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini hayatını güvence altına aldık. Şu anda ülkemizin dört bir yanındaki şantiyelerde 120 milyar lira yatırım bedeliyle, 350 bin kentsel dönüşüm projesi olanca hızıyla devam ediyor” dedi. 

  “KARTAL’DAKİ TAŞ OCAĞININ YERİNE MİLLET BAHÇESİ YAPIYORUZ “

  Bakan Kurum, “Gönülden söylüyorum; yastığa başımızı koyduğumuzda, sabah gözümüzü açtığımızda aklımızda hep kentsel dönüşüm var. Hayalimiz, duamız, hedefimiz; inşallah 2035 yılına geldiğimizde Türkiye’nin deprem riski olan bölgelerinde kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir binamızı bırakmamaktır. İstanbul’da sahada 140 bin konutumuzun inşasına süratle devam ediyoruz.

  Bir Ramazan müjdesi daha vermek istiyorum. Biliyorsunuz, Kartal’da hemen E-5’in kıyısında on yıllardır işletilen, bir süredir nasıl bir projeye konu olacağı merak edilen taş ocağımızı biliyorsunuz. Esentepe’deki taş ocağının yerine 313 bin metrekare büyüklüğünde, Kartal Millet Bahçemizin yapımına başlıyoruz. İnşallah 2023 yılında, sizlere, Kartal’a, İstanbulumuza  armağan ediyoruz. İnşallah, 2022’yi İstanbul için bir şehircilik yılı yapacağız. Medeniyetlere yol gösteren, insanlık âleminin göz bebeği İstanbul’u; yeniden ehline teslim etmek için, yeniden AK Belediyecilikle buluşturmak için hep birlikte, var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.

  “KENTSEL DÖNÜŞÜM TERÖRLE MÜCADELE GİBİDİR” 

  350 bin kentsel donusum projesi devam ediyor 1 2 - yerel haberler - haberton
  350 bin kentsel dönüşüm projesi devam ediyor 

  Programda konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise “İstanbul depremi ile ilgili en büyüğünü almayla ilgili kim yetkili? Hanelerin sahibi olan kıymetli hemşerilerimiz yani siz. Bakanımızın sözü ne? ‘Bizim için kentsel dönüşüm, terörle mücadele gibidir’ diyor daha ne söylesin” dedi. Konuşmaların ardından temel atma butonuna basılarak, 955 konutluk proje için, 14 ayrı noktada temel atıldı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler