TRY - Türk Lirası
EUR
15,3176
USD
13,5301
GBP
17,9856
CNY
2,1261
2.9 C
Ankara
5.9 C
İstanbul
8.8 C
İzmir
1 Aralık 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaAstro Logic - Astroloji - Burçlar22 Kasım Haftası, Atımızı alıp gitsek mi buralardan ne yapsak?

  22 Kasım Haftası, Atımızı alıp gitsek mi buralardan ne yapsak?

  Avatar of funda habalı
  Funda Habalıhttps://haberton.com/
  Funda Habalı, Boğaziçi Ekonomi bölümü mezunu. Yurtdışında uluslararası firmalarda üst düzey yöneticilik tecrübesi var. İş seyahatleri ve gönüllü işler aracılığıyla sayısız kültürle tanışmış bir ''Dünya İnsanı''. Doğa hayranı. Hayvan dostu. Kader mi? Seçim mi? sorusuna cevap bulmak için astrolojiye yöneldi. Oğuzhan Ceyhan Ekolü İleri seviye Astroloji ve Kehanet sınıfında okuyor. Astroloji ile ilgili blog yazıyor ve karma tabanlı bireysel astroloji danışmanlığı veriyor.

  Haftanın Öne Çıkanları

  22 Kasım Haftası, Atımızı alıp gitsek mi buralardan ne yapsak? Bu hafta, geçen hafta yaşadığımız tutulmanın etkileri devam ediyor.

  Sizleri nasıl etkiledi bilemem ama benim çevremde var bayağı insan boyun, boğaz şikayetleri olan. Abimin sırtı tutuldu aniden, acaba Mars, Uranüs karşıtlığı mı diye düşündüm. Mars kas sistemi, Uranüs ani gelişen. Halen kendimde şaşırıyorum, nasıl gökyüzünde olan bir olay bizi etkiler diye. Sanki kozmik bir saat var. Doğum haritalarımız kişiye özel olduğu için saat ilerledikçe, o anın enerjisi ile haritanın enerjisi birleşip kişiye özel etkileri ortaya çıkarıyor. Burdan yola çıkarsak, zaten doğduğumuz da neler yaşayacağımız aşağı yukarı belli demektir. Tabi olan olaylara nasıl tepki vereceğimiz bize kalmış. 

  Daha önce de kesin yazmışımdır, çok severim bu sözü: Hayat’ın %10’u başımıza gelen olaylar ise, %90’ı ona nasıl tepki verdiğimizdir derler. 

  Özellikle ekonomiyi vurdu bu tutulma ve maalesef astrolojik göstergelere göre vurmaya devam edecek gibi gözüküyor. Ekonomi zaten kötüydü desek de, tutulma civarı gelişen olayları yadsıyamayız. Boğa burcu gıda ile, para ile, tarım ile, emlak ile, şeker ile alakalı. Akrep’te krizler. Önümüzdeki 1,5 -2 yıl tutulma hatları bu aksta olacağı için ekonomik sarsıntılar devam edecek gibi gözüküyor. Özellikle Türkiye haritasının 8.evi, yani finansal alanı, önümüzdeki yıllarda çok sert açılar alacak. Krizlerden sonra değişim, dönüşüm beklense de, çok güllük, gülistanlık bir süreç bizi beklemiyor.

  Bir Ay tutulmasının etkisi genelde bir sonraki Ay tutulmasına kadardır, ortalama 6 Ay. 19 Kasım Ay tutulması asrın tutulması olduğu ve 16 Mayıs 2022 tutulmasıyla bağlantılı çalışacağı için etkisini çok daha uzun bir süre hissedebiliriz. 

  Tutulmalar gökyüzüne bir çentik atar. 27 Derece Boğa burcuna ya da karşısına bir gezegen geldiğinde, tutulma enerjisini tekrar harekete geçirir. Mesela 9 Aralık’ta, Mars 27 derece Akrep burcuna geldiğinde tutulma enerjisi tekrar harekete geçecektir. Bakalım neler olacak? Tutulmayla ilgili bilgi için geçen haftaki yazımı okuyabilirsiniz. Şimdi bakalım bu hafta başka neler oluyor? 

  Güneş Yay’da

  Tüm Yay burçları hepinizin doğum günü şimdiden kutlu olsun. 

  Yay, bir ateş burcu. Atlı Bozkır kültürümüzü düşünün. Atlı okçuları. Dört nala giderken yüzlerine vuran rüzgarla hissettikleri özgürlüğü. Göçebe yaşamı. Yolculuk esnasında insan hem doğayı daha yakından tanır hem de konaklanan yöreyi, kültürü deneyimler. Öğrendiklerinin içselleştirir, kendisine katar, böylece gelişir, genişler. Tek bir mekana, düşünceye, inanca sınırlı olmamayı öğrenir. Hepimizin köklerinde var aslında biraz Yay’lık. Göçebe bir toplumun çocuklarıyız biz. Derinlerde bir tarafımızın hatırlaması lazım. 

  Hayme ananın Ertuğrul Gazi’ye öğüdüyle başlayayım Yay burcunu anlatmaya, çünkü bu hikayede Yay burcuna ait bir çok şeyle karşılaşacaksınız:

  ‘’Oğul.. Anayurttan ayrılalı yıllar geçti. Deli rüzgarlar önünde oradan oraya savrulduk. Beylik otağını kurduğumuz şu yaylalar artık son durağımız, konağımız olsun. Oğul.. Boyundan, soyundan olsun olmasın insanlara adil davran. Adaletten ayrılma ki, insanların birlik ve dirlik kazansın. Yurdunda, obanda herkes gezsin. Ululuk isteyen töreden ayrılmasın. Bu dünya bir oturma yeri değildir, Yapacağın iyi ve doğru işlerle insanların hizmetinde bulunursan güzel övünçler senin olur. Yüreğinden inancı, ağzından duayı, davranışından erdemi hiç eksik etme. Bir de sabırlı ol oğul, ekşi koruk sabırla tatlı üzüm olur’’. 

  Hayme ana, bilge ana, güzel ana. Ne güzel söylemiş. Yay burcu, en büyük iyicil dediğimiz Jüpiter tarafından yönetilir. İnsanın bilgisi ve bilgisizliği Jüpiter’le alakalıdır. Bir doğum haritasında Jüpiter en büyük koruyucudur. Jüpiter’den sonra Ay korur. Jüpiter sözlü yasalarla alakalıdır. Hayme ananın anlattığı gibi. Nedir bunlar? 

  İnsan biricik ve tekildir, bunun yanında bir toplumun parçasıdır. Kim ister kaos içerisinde yaşamayı? Topluma düzen getirmek, uyum getirmek, huzur getirmek için vardır kurallar. Bazıları yazıya dökülmüş, kanun olmuştur. Bu Satürn’dür. Bazı kurallar ise yazılı değildir ama çoğumuz biliriz. Ailemizde, okulumuzda öğretilir. Görgü kuralları vardır mesela her toplumda. Mesela çok önemlidir, davranışların söylenenleri doğrular nitelikte olması gerekir, deriz. 

  Ahlak kuralları vardır. Doğru olan nedir? Yanlış olan nedir?. Bu kuralları ihlal edenler kendi vicdanlarında yargılanmanın yanında toplum tarafından da dışlanırlar. Bir kere hırsızlık yapmış bir kişiye toplumun tekrar inanması, güvenmesi zordur. Yalancı çoban hikayesini de bilirsiniz çoğunuz. Ahlak kuralları toplumdan topluma, zamandan zamana değişir. Hollanda’da saunalarda mayo giymenin belli günler dışında yasak olduğunu biliyor muydunuz? Orada bir saunada mayo giyerseniz yargılanırsınız, toplum size bir garip bakar. Çıplak olmanız beklenir. Türkiye’de ise.. söylememe gerek yok sanırım. 

  Kökeni çok eskilere dayanan örf ve adetler vardır. Gelenekler deriz biz bunlara. Görgü, ahlak, örf ve adet kuralları yazılı değildir. İşte Jüpiter bu kurallara uymakla alakalıdır. Sınar. Karma astrolojisinde, doğum haritanızda Jüpiter’iniz retro ise, muhtemelen bu kurallara aykırı davranmışsınızdır geçmiş hayatınızda deriz. 

  Yay burcu bu nedenle dinle, inançla, ahlakla, örf ve adetle alakalıdır. Gezmek, görmek, yurtdışı seyahatler, yeni yerler keşfetmek, yeni maceralara atılmakla ilgilidir. Hayme ananın öğüdündeki gibi adaletli olmak, erdemli olmak, Yay burcunun konusudur. 

  Başka ufuklara açıldıktan, kendinden farklı şeylere inanan insanlarla karşılaştıktan, farklı düşünce sistemlerini tanıdıktan sonra kendini tekrar bulmak, kendi hayat felsefeni oluşturmaktır. Deneye, yanıla öğrenir. Kitaplardan öğretilen bilgi değildir. Yaşanmışlığın sonunda ulaşılan bilgeliktir.

  Güneş Yay burcuna geçtiğinde daha neşeli, hevesli, canlı, iyimser, umut dolu bir enerji hakim olur havaya. Küçük şeylerden mutlu oluruz. Hayata geniş açıdan bakmaktır Yay. Dünya vatandaşı olmaktır. Sadece burnumuzun dibinde olanla değil, insanlıkla ilgileniriz. 

  Gezgin, öğrenci ve filozoftur Yay’lar. Geniş vizyonları vardır. Yay burcu sembolü elinde yay ve ok bulunan, yarı insan, yarı at olan bir ‘sentor’dur. İnsan hayvani tarafı olan dünyevi bir varlıktır. Yakından bakarsanız ‘Ok’ gökyüzüne yönelmiştir. Yerin göklerle bağlantısını anlamayı, yıldızlara ulaşmayı, farklı dünyalara, ufuklara açılmayı, yüksek idealleri, amaçları temsil eder. Hayvani tarafı olmasına rağmen yaradanı ve yaradılışı anlamlandırmak isteyen bir varlıktır insan. Astrolojiyle de bu nedenle uğraşmıyor muyuz zaten? 

  Geniş mekanlar, geniş topluluklar, ferah zihinler. Yüksek eğitim, kendini eğitmek, geliştirmektir Yay. Her türlü yeniliklere, yeni deneyimlere açık oluruz bu dönemde. Detaylar, boğucu, sıkıcı gelebileceği için detay gerektiren işlerde zorlanabiliriz. Farklı inanç sistemlerinin, farklı hayat görüşlerinin farkına varmakla alakalıdır. Değer yargılarımızı, inançlarımızı sorgulayabiliriz. Yay değişken bir burçtur. Değişen koşullara kolayca adapte olabilir. 

  Jüpiter iyicil şans gezegeni olduğu gibi, olayları hızlı bir şekilde büyüten çok güçlü bir enerji alanıdır. Sert açılarında büyüteç görevi görüp olayları büyütebilir. Başımıza gelen olayları abartma eğilimi gösterebiliriz. Fanatiklik verebilir. Özellikle Merkür zorlu bir konumdaysa doğum haritasında, düşünce sistemi bozuk olduğu için, doğru bildiği yanlışlar üzerinde diretebilir. Diğer bakış açılarına karşı hoşgörüsüz ve yargılayıcı olabilir. Aşırı iyimserlikten gerçekleri inkar edebilir. Jüpiter’in Güneş’le sert açılarında şişirilmiş bir ego, kibir de görülebilir. Dürüstlük adına kaba ve patavatsız olabilir. Yapabileceğinden fazlasını vadetebilir. 

  Her burcun güçlü ve gölge yönleri vardır. Amaç güçlü yönleri kullanıp, gölge yönlerinin farkına varmak ve dönüştürmektir.

  Güneş Yay döneminde, yurtdışı ile ilgili işlerle, pasaport, vize işleriyle, farklı kültürlerle haşır neşir olabiliriz. Bilginin yayılmasını sağlayan kurumlar, yayın evleri, radyo, televizyon gibi; din, dinle ilgili yerler, dini kişiler, kiliseler, camiler, sinagoglar; üniversiteler, öğretim görevlileri, profesörler; adalet ile ilgili konular, hakimler, savcılar, mahkemeler; uluslarası ilişkiler, haberlerin ana gündem maddelerini oluşturabilir.

  Merkür Yay’da

  Çarşamba günü, Güneş’ten sonra Merkür de Yay burcuna geçiyor. Merkür Yay burcunda yöneticisi olduğu İkizler burcunun karşısında ve zarardadır. Kafası dağınıktır. Düşünce şekli inançlarıyla şekillenir. Detaylara odaklanmakta zorluk çekebilir.

  Sert açıları fanatiklik verebilir. Dini fanatizm. Din adına baş kesmek. Sorgulamadan körü körüne inanç. Yargılayıcı bir zihne sahip olmak. Düşüncelerde fanatiklik. En doğruyu kendisinin bildiğini zannedebilir. Küstah olabilir, vaaz verir gibi konuşabilir. Vaaz ettiğini kendisi uygulayamayan, kibirli, dinleme konusunda başarılı olamayan bir zihni gösterebilir. Zihnin dağınıklığı bir konudan diğerine atlamakla kendini gösterebilir.

  Olumlu açılarında, öğrenmeye açıktır. Meraklıdır. Bilgiye açtır. Bilgiyi almak ve paylaşmak ister. Bilgiyi yaymak için eğitimcilik, yayıncılık gibi mesleklere yönelebilir. Yabancı dil öğretmeni olabilir. Uluslarası işlerde çalışabilir. İyimser ve neşelidir. Yay burcu inanç ve dinlerle alakalı olduğundan dinle alakalı konulara yönelebilir. Evrensel boyutta, geniş açıyla düşünür. Felsefeye meraklıdır. Yüksek idealleri olabilir. Tecrübeyle öğrenmekle alakalıdır. Yüksek öğrenim, dil, yabancı kültürler, felsefe gibi konularda başarılı olabilir.

  Dinlemenin önemli olduğu, farklı düşünceler, farklı bakış açılarına açık olmamız gereken bir dönem içerisinde olacağız. İletişimde daha iyimser, coşkulu, zaman zaman abartılı olabileceğimiz bir zaman. Planlarımız değişebilir, fikirlerimiz değişebilir. Söz verirken bu nedenle daha temkinli olmakta fayda var. 

  Uluslarası ticaret, uluslarası ilişkiler, hukuk, adalet konularıyla ilgili haberler alabiliriz. Yeni eğitimler, seyahatler için güzel bir dönem. 

  Herkese iyi haftalar,

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler