16.6 C
Ankara
19.9 C
İstanbul
21.1 C
İzmir
Çarşamba, Nisan 14, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşam2 bin 395 Soma işçisine ödeme yapıldı

  2 bin 395 Soma işçisine ödeme yapıldı

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  Türkiye Kömür İşletmeleri’nce, Soma maden kazasından sonra tazminat alamadan işten çıkarılan 2 bin 395 Soma işçisine bugün 102 milyon TL ödeme yapıldığı bildirildi

  Diğer işçilerin ödemelerinin ise kısa sürede tamamlanacağı belirtildi. Ayrıca, 2020 yılında Eynez madencilerinden 2 bin 184 kişiye 38,6 milyon TL ödeme yapıldığı hatırlatıldı.

  ÖDEMELER BANKA HESAPLARINA YATIRILDI

  Türkiye Kömür İşletmeleri’nden yapılan yazılı açıklamada, tazminat alamadan işten çıkarılan Soma Kömür İşletmelerine bağlı, Atabacası, Işıklar ve Geventepe maden ocakları çalışanlarına bugün ödeme yapıldığı bildirildi. Ödeme hak eden kişi sayısının 3 bin 624 olduğu belirtilerek, “Toplam 150,6 milyon TL ödeme yapılacak. Bugün itibarıyla 2 bin 395 Soma işçisine toplam 102 milyon TL ödeme yapılarak işçilerin banka hesaplarına yatırıldı” denildi.

  EN YAKIN ZAMANDA KALAN ÖDEMELER YAPILACAK

  Manisa’nın Soma ilçesinde 2 bin 395 maden işçisine tazminatlarının ödenmesinin ardından açıklama yapan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Ali Çakır, şunları söyledi:

  “Türkiye Maden İş Sendikası olarak başta Genel Başkanımız Nurettin Akçul ve yönetim kurulumuz olmak üzere ilk işimiz, 13 Mayıs 2014 tarihindeki maden faciasından sonra çıkış alan 2 bin 831 arkadaşımızın tazminatını sağlamak olmuştur. Bu süreçte yaptığımız görüşmeler sonucu Eynez Maden Ocağı’ndaki işçilerin tazminatlarının TKİ tarafından ödenebileceği, Geventepe, Ata Bacası ve Işıklar maden ocaklarında çalışan arkadaşlarımızın tazminatlarını alabilmeleri için de Meclis’te yasal düzenleme yapılması gerekiyordu.

  2 bin 395 soma işçisine ödeme yapıldı
  2 bin 395 Soma işçisine ödeme yapıldı

  Genel Başkanımız Nurettin Akçul ve tönetim kurulu, bakanlığımız ve bölge milletvekilleriyle yaptığı görüşmeler sonucu TBMM’de düzenleme 28 Temmuz 2020 tarihinde yapıldı. Düzenleme ile alacaklı olan 3 bin 300 mağdur madenciden 2 bin 300’üne dün saat 16.30 itibariyle ödemeleri yapıldı. Diğer 1000 madencimiz de dilekçe ile müracaat etti.

  Hesaplamalar yapıldı. En yakın zamanda 1000 madencimize de ödemeleri yapılacak. Biz buradan bu süreçte emeği geçen, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Enerji Bakanımız Fatih Dönmez’e tüm Bakan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, siyasi partilerin yöneticilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler