TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
18 C
Ankara
24.7 C
İstanbul
27.4 C
İzmir
2 Temmuz 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış Haberler2.5 milyondan fazla Ukraynalı ülkesine döndü

  2.5 milyondan fazla Ukraynalı ülkesine döndü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Frontex, Şubat’ta Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Ukraynalı olmayanlar da dahil olmak üzere Avrupa Birliği’ne (AB) giren yerinden edilmiş kişilerin toplam sayısının 7,3 milyon olduğunu ve toplamda 2.5 milyondan fazla Ukraynalının ülkesine geri döndüğünü bildirdi.

  Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex) tarafından 9 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, Şubat’ta Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 5,5 milyon Ukrayna vatandaşının AB’ye kaçtığı ve Ukraynalı olmayanlar da dahil olmak üzere AB’ye giren yerinden edilmiş kişilerin toplam sayısının 7,3 milyon olduğu belirtildi.

  Ukrayna’ya dönen Ukraynalı sayısının, ülkeyi terk edenlerin sayısını geçmeye devam ettiği ifade edilen açıklamada, “Son 10 gün içinde, günde ortalama 37 bin Ukraynalı AB üye devletlerinden Ukrayna ve Moldova’ya doğru yola çıktı. Savaşın başlamasından bu yana toplamda, 2,5 milyondan fazla Ukraynalı anavatanına döndü” denildi. Geçişlerin büyük bölümünün halen Polonya ve Romanya sınır geçiş noktalarında gerçekleştiği ifade edilirken, bu sınırlardaki baskının, alternatif kara yolları araştırılırken Rusya’nın Ukrayna’dan liman tahıl ihracatını bloke etmesiyle daha da arttığı belirtildi.

  2. 5 milyondan fazla ukraynalı ülkesine döndü
  2.5 milyondan fazla Ukraynalı ülkesine döndü

  AB’NİN DOĞU SINIRI BOYUNCA 481 PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ

  Ayrıca Frontex’in, sınır geçişlerini kolaylaştırmak ve tahliye koridorlarını desteklemek için mülteci akışlarını izlemeye devam ettiği belirtilen açıklamada, “Ulusal makamları sınır kontrolü konusunda desteklemek için 345’i Ukrayna’ya komşu ülkeler de dahil olmak üzere AB’nin doğu kara sınırı boyunca 481 memur ve personel görevlendirdik” ifadelerine yer verildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler