TRY - Türk Lirası
EUR
17,5202
USD
16,8080
GBP
20,3413
CNY
2,5086
20.8 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
28 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerLitvanya'da AB'nin ilk Ukrayna Merkezi açıldı

  Litvanya’da AB’nin ilk Ukrayna Merkezi açıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Litvanya ve Ukrayna First Lady’lerinin girişimiyle başkent Vilnius’ta AB’nin ilk Ukrayna Merkezi’nin açıldığını duyurdu.

  Litvanya Devlet Başkanı Nauseda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AB’nin ilk Ukrayna Merkezi’nin Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta açıldığını belirterek, “Litvanya ve Ukrayna First Lady’lerinin bu önemli girişimi, ülkelerimiz arasındaki samimi dostluk ve stratejik ortaklığı göstermektedir. Merkez, Litvanya’daki Ukrayna topluluğuna gerekli yardımı sağlayacak ve Ukrayna’nın AB’ye entegrasyonuna katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

  50 BİNDEN FAZLA UKRAYNALI LİTVANYA’YA GİTTİ

  Merkeze dair Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada da savaşın başlangıcından bu yana 50 binden fazla Ukraynalının Litvanya’ya gittiği belirtilerek, Ukrayna’yı terk etmek zorunda kalan Ukraynalılar için Vilnius’ta AB’nin ilk Ukrayna Merkezi’nin açıldığı bildirildi.

  Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska ve Litvanya First Lady’si Diana Nausediene’nin girişimiyle kurulan kültür merkezi için tesislerin ise Vytautas Magnus Üniversitesi tarafından sağlandığı ve Litvanya Devleti’nin Yeniden Kuruluşu Yasası’nın imzacısı da olan Litvanya’nın eski Ukrayna Büyükelçisi Algirdas Kumza’nın merkezin başkanı olduğu belirtildi.

  Litvanya'da ab'nin ilk ukrayna merkezi açıldı
  Litvanya’da AB’nin ilk Ukrayna Merkezi açıldı

  “UKRAYNALILARIN YEREL BİR YERE SAHİP OLMASINI İSTEDİK”

  Törende Diana Nausediene, Ukrayna’nın Litvanya Büyükelçisi Petro Beshta ve Üniversite Rektörü Juozas Augutis tarafından sembolik kurdele kesilirken, Olena Zelenska da görüntülü görüşme yoluyla etkinliğe katıldı. Zelenska yaptığı konuşmada, Nausediene ile merkez fikri üzerine düşünürken, savaş nedeniyle Litvanya’ya gelmek zorunda kalan Ukraynalıların yerel bir yere sahip olmasını istediklerini belirtti.

  Nausediene ise “Ortaklarımızla birlikte, Ukraynalıların Litvanya’da kendilerini güvende hissetmelerini, tıbbi ve sosyal yardım almalarını, eğitim hizmetlerini almalarını ve en önemlisi kültürlerini yaşamalarını ve ulusun canlılığını korumalarını sağlamak için aktif olarak iş birliği yapmaya ve mümkün olan her şeyi yapmaya söz verdik” ifadelerini kullandı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler