TRY - Türk Lirası
EUR
17,4077
USD
16,7438
GBP
20,1623
CNY
2,4987
20.9 C
Ankara
26.6 C
İstanbul
33 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerZorla evliliklerle mücadele planı genişletildi

  Zorla evliliklerle mücadele planı genişletildi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 17 ilde uygulanan ve 16-17 yaş grubundaki evliliklerin oranın düşürülmesine etki eden erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele il eylem planlarının kapsamının 21 ili kapsayacak şekilde genişletildiğini açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın koordinasyonunda 17 ilde yürürlüğe konulan erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele eylem planına Afyonkarahisar, Ardahan, Edirne ve Siirt de dahil edildi. Bu illerdeki kadın ve kız çocuklarına destek sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler, UNICEF ve sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla personele erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele il eylem planlarının desteklenmesi konusunda eğitimler veriliyor” denildi. 

  ’16-17 YAŞ GRUBUNDA EVLİLİK ORANI DÜŞTÜ’

  Hükümetin, erken yaşta evliliklerin önlenmesine yönelik yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda, bakanlığın da faaliyetlerini sürdürdüğü belirtilerek, “Bu kapsamda Ağrı, Aksaray, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Şanlıurfa, Van, Yozgat’ta, illerin öncelikli ihtiyaçları esas alınarak erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele planları hazırlamak üzere saha ziyaretleri gerçekleştirildi. 

  Saha ziyaretlerinde ilgili kamu kurumlarının temsilcileriyle de görüşmeler yapılarak erken yaşta evlilik durumuna ilişkin raporlar oluşturuldu ve her ile özel eylem planı hazırlandı. Hükümetin destekleri ve illerde uygulanan eylem planları sonucunda 2021 yılı evlenme istatistiklerinde yer alan verilere göre; 16-17 yaş grubundaki evlilikler oransal olarak düştü. 2009 yılında 16-17 yaşında evlenen kişilerin toplam evlenmeler içindeki oranı yüzde 8,1 iken, 2021 yılında yüzde 2,3’e düştü. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler