27.7 C
Ankara
22.9 C
İstanbul
29 C
İzmir
Cumartesi, Haziran 19, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıZiraat 900 Napolyon kirazı, 40 ülkeye ihraç ediliyor

  Ziraat 900 Napolyon kirazı, 40 ülkeye ihraç ediliyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Gaziantep’te üretilen ‘Ziraat 900 Napolyon’ cinsi kirazın hasadına başlandı, hasadına başlanan kiraz 40 ülkeye ihraç ediliyor.

  Mevsimsel şartlar nedeniyle rekoltenin geçen yıla göre yüzde 70 düştüğü kentte hasadı yapılan kiraz, yurt içinin yanı sıra 40 ülkeye ihraç ediliyor.

  Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Gaziantep‘te, fıstık ve zeytinin ardından 10 bin hektar alanda kiraz üretimine başlandı. Bölgenin önemli kiraz üretim merkezlerinden olan kentte üreticiler, mevsiminin gelmesi ile arazilerinde yetiştirdikleri kirazın hasadına başladı. Üreticiler, hasat sonrası kirazı kurdukları birlik aracılığı ile çok sayıda ülkeye ihraç etmeye başladı.

  Ziraat 900 napolyon kirazı, 40 ülkeye ihraç ediliyor
  Ziraat 900 Napolyon kirazı, 40 ülkeye ihraç ediliyor

  Sert Çekirdekli Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Enver Yıldız, geçen yıl 1000 ton olan kiraz rekoltesinin yüzde 70 oranında düştüğünü ve bu yıl hedeflerinin 250-300 ton olduğunu kaydetti. Yıldız, kiraz ağaçlarının çiçek açmaya başladığı dönem olan nisan ayında kentte şiddetli rüzgarların ağaçlara zarar verdiğini ve rekoltenin de bu nedenle düştüğünü kaydetti.

  Gaziantep’te üretilen kirazların 40 ülkeye ihraç edildiğini anlatan Yıldız, “Gaziantep’in kirazları İzmir Kemalpaşa’dan sonra en ünlü kirazlardır. Bundan dolayı da ihracata çok fazla talep var. Buna rağmen bu yıl kiraz hasatlarımızda önemli bir düşüş var. Çiçek açma döneminde oluşan şiddetli rüzgarlar rekolte düşüşüne neden oldu. Burada yetişen iri kirazlarımızın büyük bölümünü ihraç ediyoruz. Üretimimizin yüzde 80’ini Almanya, Norveç, İngiltere, Fransa, Çin başta olmak üzere 40 ülkeye gönderiyoruz” diye konuştu.

  Gaziantep'te üretilen 'ziraat 900 napolyon' cinsi kirazın hasadına başlandı, hasadına başlanan kiraz 40 ülkeye ihraç ediliyor.
  Gaziantep’te üretilen ‘Ziraat 900 Napolyon’ cinsi kirazın hasadına başlandı, hasadına başlanan kiraz 40 ülkeye ihraç ediliyor.

  Enver Yıldız, kentte 3 hafta sürecek hasat döneminde yüzlerce kişinin de geçici olarak istihdamına katkı sağlandığını dile getirdi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler