TRY - Türk Lirası
EUR
18,4111
USD
18,5741
GBP
21,0965
CNY
2,6102
12.2 C
Ankara
16.3 C
İstanbul
16 C
İzmir
6 Ekim 2022, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYaşamZihinsel engelli çocuğa cinsel istismara hapis

Zihinsel engelli çocuğa cinsel istismara hapis

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde zihinsel engelli çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Ali D. (69), 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Pazarcık’ta yaşayan zihinsel engelli ve epilepsi hastası B.U., 2019 yılı Ekim ayında dedesi H.U.’ya, “Dede, dün Ali amca beni dudaklarımdan öptü” dedi. B.U. ayrıca Ali D.’nin pantolonunu indirip kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine H.U., durumu jandarmaya bildirerek şikayetçi oldu.

Çocuk izleme merkezine götürülen B.U., ifadesinde Ali D.’nin daha önce de kendisine cinsel istismarda bulunduğunu belirterek, “Gece Ali D.’nin evine gittim. Bana içki ısmarladı, başım dönmeye başladı. Ali D., bana cinsel istismarda bulunup bunları birisine söylemem halinde dilimi kesmekle beni tehdit etti” dedi.

Ali D. ise ifadesinde iddiaları reddetti. İsviçre’de yaşadığını ve tatil için Pazarcık’a geldiğini belirten Ali D., “Olay günü eşim Gaziantep’e gitmişti. B.U. eve gelmek istedi ancak, ‘Yengen evde yok, seni eve alamam. Eve git’ dedim. B.U. ise, ‘Dedeme, tecavüz ettiğini söyleyeceğim’ diyerek gitti. Çocukluğuna vererek aldırış etmedim” diye konuştu.

Ali D., ifadesinin ardından Pazarcık Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı ancak avukatının itirazı üzerine bir hafta sonra Kahramanmaraş 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nce tahliye edildi. Soruşturma kapsamında B.U.’nun elbiseleri incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderilip karşılaştırma için Ali D.’den de örnek alındı.

Zihinsel engelli cocuga cinsel istismara hapis 1 - yaşam - haberton
Zihinsel engelli çocuğa cinsel istismara hapis

‘KÜLOTUM, KOMPLO AMACIYLA B.U.’YA GİYDİRİLDİ’

Soruşturma devam ederken Adli Tıp Kurumu’nun raporu da savcılık dosyasına girdi. Raporda, B.U.’nun külotunda Ali D.’nin DNA’sının tespit edildiği belirtildi. Bunun üzerine tekrar ifadesi alınan Ali D., “Eşim İsviçre’de bulunduğu için yalnız yaşıyorum. Olaydan bir hafta önce B.U.’nun dedesi H.U. ile evimde içki içtik. Ertesi gün çamaşırlarımı yıkaması için kız kardeşime verdim. H.U. ile birlikte askıdaki çamaşırları alıp evine gittik. Kendi çamaşırlarımı ayırarak evime gittim. Çamaşırlarımı dolaba yerleştirirken külotlarımdan birinin eksik olduğunu fark ettim. Bu külotun komplo için B.U.’ya giydirildiğini düşünüyorum” dedi.

Soruşturma sonunda cumhuriyet savcısı, Ali D.’nin çocuğa karşı nitelikli cinsel istismar suçundan cezalandırılması istemiyle Kahramanmaraş 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. İddianamede, Ali D.’nin ilk ifadesinde eşinin Gaziantep’e gittiğini ancak ikinci ifadesinde İsviçre’de yaşadığını söylediği, bu nedenle ifadesinde çelişki olduğu, külotunun da ailesi tarafından çocuğa giydirilmesinin hayatın olağan akışına ters olduğu belirtilirken, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporun, B.U.’nun anlattıklarını doğruladığı kaydedildi.

Ali D., dava sürecinde suçlamaları kabul etmedi. Geçen ay görülen duruşmada mütalaasını veren savcı, Ali D.’nin cinsel istismar suçunu işlediğinin sabit olduğunu, olayı 2 kez gerçekleştirdiği için de zincirleme suç kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti Adli Tıp Kurumu raporunu da göz önünde bulundurarak Ali D.’nin tutuklanmasına karar vererek, avukatlarının savunma için süre istemesi üzerine duruşmayı erteledi.

Ali D., görülen karar duruşmasına tutuklu kaldığı cezaevinden SEGBİS sistemiyle bağlandı. Suçlamaları reddeden Ali D., “Bana tuzak kuruluyor, çocuk alet ediliyor” dedi.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti Ali D.’yi zihinsel engelli çocuğa cinsel istismarı suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından yaşı ve cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri nedeniyle cezasını 16 yıl 8 aya düşürüp, tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler