TRY - Türk Lirası
EUR
17,5202
USD
16,8080
GBP
20,3413
CNY
2,5086
20.8 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
28 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerZelenski'den ABD ve Avrupa'ya yardım teşekkürü

  Zelenski’den ABD ve Avrupa’ya yardım teşekkürü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski günlük ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım paketinin ABD Senatosu’ndan geçtiğini belirterek, ABD ve Avrupa’ya yardım teşekkürü etti.

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski günlük ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna’ya 40 milyar dolarlık yardım paketinin ABD Senatosu’ndan geçtiğini belirterek, ABD ve Avrupa’ya yardım teşekkürü etti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “ABD’ye, bölgemizde demokrasi ve Ukrayna için 40 milyar dolarlık yeni destek paketini onayladığı için minnettarım” dedi. Ayrıca Zelenski, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile konuştuğunu ve 9 milyar euroluk makro-finansal yardım paketi için Leyen’e şahsen teşekkür ettiğini belirtti. Öte yandan İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile de özellikle tarım ürünlerinin ihracatı ve akaryakıt ithalatı olmak üzere ekonomik konular ve Azovstal’dan tahliyeler hakkında görüştüklerini ifade etti.

  Almanya’da maliye bakanları, G7 merkez bankalarının başkanları ve uluslararası bağışçıların temsilcilerinin yer aldığı bir toplantının da gerçekleştiğini söyleyen Zelenski, “Her zaman dürüstçe söylerim: Ukrayna’da aylık bütçe açığı şimdi 5 milyar dolar. Özgürlük için savaşa dayanmak için hızlı ve yeterli finansal desteğe ihtiyacımız var. Bu sadece giderler veya ortaklardan gelen bir hediye değil, bu onların kendi güvenliklerine katkılarıdır. Çünkü Ukrayna’nın savunması aynı zamanda Rusya’nın kışkırtabileceği yeni savaşlardan ve krizlerden onların korunması anlamına da geliyor” şeklinde konuştu.

  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE HİTAP ETTİ

  Ukraynalı üniversite öğrencilerine de hitap ettiğini belirten Zelenski, toplantıda Ukrayna’nın birçok şehrinden toplamda 25 Ukrayna üniversitesinden öğrencilerin yer aldığını ve öğrencilerle savaş sonrası yeniden yapılanma, gelecek yıllarda Ukrayna’nın güvelinin nasıl garanti altına alınacağı gibi konularda konuştuklarını söyledi. Ayrıca Zelenski, Ukrayna Eğitim Bakanı’na, geçici olarak işgal edilen tüm bölgelerden başvuranların basitleştirilmiş bir prosedürle Ukrayna üniversitelerine girmelerine izin verecek değişiklikleri hazırlaması talimatını verdiğini ifade etti.

  “RUSYA, DONBAS’TA BASKIYI ARTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

  Devam eden savaşa dair de bilgi veren Zelenski, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin, Harkiv bölgesinin kurtarılmasına devam ettiğini ancak Donbas’ta Rusya’nın baskıyı artırmaya çalıştığını aktardı. Zelenski, “Çernihiv bölgesindeki Rus saldırıları, özellikle Desna’daki korkunç saldırı, enkaz temizleme devam ediyor, birçok ölü var. Odesa bölgesinde ve Ukrayna’nın merkezindeki şehirlerde sürekli saldırılar, Donbas tamamen yok edildi.

  Tüm bunların Rusya için herhangi bir askeri açıklaması yok ve olamaz. Bu, mümkün olduğu kadar çok Ukraynalıyı öldürmeye yönelik kasıtlı ve canice bir girişimdir” şeklinde konuştu. Bunun Ukrayna halkının ‘soykırımı’ olarak nitelendirileceğini ve Rusya’nın adalet önüne çıkarılacağını söyleyen Zelenski, “Ukrayna’da bir Rus savaş suçlusuna karşı ilk dava çoktan başladı. Ve uluslararası mahkemede adaletin tam olarak yeniden tesis edilmesiyle sona erecek. Bundan eminim. Suç emri veren ve uygulayan herkesi bulacağız ve adalete teslim edeceğiz” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler