TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarZamansız olgunluk

  Zamansız olgunluk

  Yaşanan olayların farkına varmak ve o hataları yeniden yapmamak olgunluğu meydana getiriyor.

  Semanur Gök
  Semanur Gökhttps://haberton.com/
  Semanur Gök, 2013 - 2018 Giresun Üniversitesi - uluslararası ilişkiler bölümünün den mezun oldum. 2019 yılında tarih üzerine Yüksek Lisansa başladım ve devam etmektedir.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Olgunluk nedir? Olgunluk göreceli bir şeydir. Genellikle ne kadar yaşa bağlı olsa da insanın yaşadığı şeylere göre de değişir.

  Zamanın serzenişine denk geldiğimiz anlar vardır. Spontane yaşanılan ve pişmanlık barındırmayan anlar…

  Nasıl olduğunu bilmediğim, zaman yanlışları var hayatta. Bu yanlışlar seni bulan ve hayatına bir anda giren yanlışlardır. Önemli olan bu yanlışları vakti geçmeden algılayıp anlamaktır. Bu yanlışlar nasıl fark edilir? Bunun insanın olgunluğuna bağlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü insan olgunlaştıkça aldığı kararlar daha doğrudur. Peki bu olgunluk nedir?

  Olgunluk göreceli bir şeydir. Genellikle ne kadar yaşa bağlı olsa da insanın yaşadığı şeylere göre de değişir. Bunu insanlar bir olay ya da belirli öğütlerle algılarlar. Çünkü ne kadar insana “dur” dedikçe daha fazlasını istiyor ve daha çok merak ediyor. İnsanlar isteklerine dur demediğinden dolayı bu olay devam eden bir süreç haline gelmiştir. İşte olgunluk bu kavramı bu noktada ortaya çıkmaktadır. Yaşanan olayların farkına varmak ve o hataları yeniden yapmamak olgunluğu meydana getiriyor.

  Dışarıdan bakıldığında hiç böyle düşünülmemiştir, yaşanan olayların bu raddeye geleceği… Önemli olan bunu kısa zamanda anlamaktır. Ne kadar da insana zor geliyor. Bu kadar şey yaşayıp sonra da hata yaptığını görmek insana zor geliyor. Ayrıca, zamanla hayatta yaşanan her şeye alışmak, olacak olayları tahmin etmek ve sıradanlaşmak… Dostoyevski, “Olgunlaşmak; Hiçbir şeye şaşırmamaktır.” Demiştir. Belki de doğrudur.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler