13.2 C
Ankara
24.1 C
İstanbul
25 C
İzmir
Cumartesi, Eylül 18, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanYüz yüze öğrenme süreci değişiyor

  Yüz yüze öğrenme süreci değişiyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  STEM Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Devrim Akgündüz, “Harmanlanmış eğitim modeliyle yüz yüze öğrenme süreci değişiyor” dedi.

  İstanbul Aydın Üniversitesi’nde yapılan K-12 Eğitim Forumu hakkında bilgiler veren STEM Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Devrim Akgündüz, forumda okul öncesinden lise sonuna kadar uygulanan eğitimin değerlendirildiğini belirtti. Doç. Dr. Akgündüz, “Pandemi şartlarını da değerlendirdiğimiz bu forumda, yüzde yüz olan yüz yüze eğitim sürecinin değiştiğini ve artık içine çevrimiçi ortamların da kullanıldığı harmanlanmış eğitime geçilmesi gerektiğini gördük. Bu yüzden harmanlanmış eğitime hazır olunmalı” diye konuştu.

  Eğitime yön verme amaçlı çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden STEM Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Devrim Akgündüz, 2021 Şubat’ta yapılan 2 adet K-12 Forumunun bunlardan biri olduğunu belirtti. Akademisyen, okul yöneticileri, uzman ve öğretmenlerden görüşler alındığını söyleyen Doç. Dr. Akgündüz, okul öncesinden lise sonuna kadar olan uygulanan eğitimin kapsamlı şekilde değerlendirildiğini ve görüşlerden bir eğitim raporu yazılarak yayınlandığını belirtti.

  Forumda eğitimle ilgili birçok sorunun ortaya çıktığını ifade eden Doç. Dr. Akgündüz, “Bunların bir kısmı teknolojik, bir kısmı ise sosyal ve psikolojik olarak kategorilendirilebilir. Ortaya konulan politikalar yatırım eksikliğinden dolayı maalesef imkânı olan çocuklar için daha fazla avantajı getirirken imkânı olmayan çocuklar için dezavantaj olarak ortaya çıktı. Yani imkânınız varsa pandemi olsa da olmasa da öğrenme açısından telafi edilemeyecek bir kayıp yaşamanız çok olası değil. Çünkü okullar arası büyük bir eşitsizlikler var. Şehirlerdeki, köylerdeki ve ilçelerdeki okullar arasında ve oradaki öğrencilerin imkanları açısından büyük farklılıklar var” şeklinde konuştu.

  ÖĞRETMENLERİN TEKNOLOJİK YETKİNLİĞİ ARTIRILMALI

  Yüz yüze öğrenme süreci değişiyor
  Yüz yüze öğrenme süreci değişiyor

  Pandemide öğretmen ve öğrencilerin canlı derslerle çevrimiçi eğitim yapmak zorunda kaldığını belirten Doç. Dr. Akgündüz, bu durumun zorunluluktan kaynaklandığını ve sadece o kötü zamanların idare edilebilmesi için yaşandığını söyledi. Artık sadece yüz yüze eğitimin olmayacağının aşikâr olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Akgündüz, “Pandemide gördük ki eğitimde teknoloji entegrasyonu konusunda kat edecek oldukça fazla yolumuz var. Bu yüzden bundan sonraki dönemde herhangi olumsuz bir durum olsun olmasın eğitimde teknolojinin avantajlarından maksimum derecede faydalanmalıyız. Bunun için de özellikle öğretmenlerin teknolojik yetkinliği artırılmalıdır” dedi.

  “SOSYAL VE PSİKOLOJİK ETKİLER DAHA ÖNEMLİ”

  Yapılan araştırmada pandemide öğrenme kayıplarından daha çok söz edildiğini ancak yaşanan sosyal ve psikolojik etkilerin daha önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Akgündüz şunları söyledi:

  “İşte bu etkiler daha da önemli. Çünkü çocuklar sürekli evde ekran başında kaldı. Bu yüzden de sosyalleşemediler. Örneğin, sürekli dışarı çıkmak isteyen çocuk bile artık hiçbir şey yapmak istemiyor. Evde kapalı kalıyor. Bu yüzden bu süreçte yıpranan öğrenci ve ailelerine psikolojik destek sağlanmalıdır.”

  VELİLERE DE REHBERLİK YAPILMALI

  Pandemide velilerin de eğitim içinde maksimum derecede rol aldı. Velilerin bu sorumluluğu kaldırıp kaldıramadığının tartışma konusu olduğunu belirten Doç. Dr. Akgündüz, herhangi başka bir durum olmasına karşın velilere de teknoloji, iletişim ve destek anlamında rehberlik yapılması gerektiğini söyledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler