TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,290
CNY
2,773
29 Ocak 2023, Pazar
Ana SayfaÖne ÇıkanYüz yüze eğitimde öğrenciler için ikinci aşama

Yüz yüze eğitimde öğrenciler için ikinci aşama

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Aileler her ne kadar tedirgin olsa da yüz yüze eğitimde öğrenciler için ikinci aşama tedbirlerle başladı.

Adana’da öğrencilerin yüz yüze eğitim heyecanı

Adana’da, yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşaması 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı ve özel gereksinimli öğrenciler ile başladı.

Adana’da öğrencilerin yüz yüze eğitim heyecanı

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında ilkokul 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler bugün yüz yüze eğitime başladı. Seyhan ilçesindeki İsmet İnönü İlkokulu’nda salgın tedbirleri nedeniyle öğrenciler maskeleri ile okula gelirken, veliler okul bahçesine alınmadı. Okul yönetimi ve öğretmenlerin kapıda karşıladığı öğrenciler, sınıflarına yönlendirildi. Tedbirler kapsamında bahçede tören yapılmadı.

‘ÇOK MUTLUYUM’

İlkokul 4’üncü sınıf öğrencisi İdil Tezeler, okula başladığı için çok mutlu olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımı, öğretmenlerimi çok özledim. Okula gelmek, internetten daha iyi” dedi.

Adana’da, yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşaması 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı ve özel gereksinimli öğrenciler ile başladı.

Oğlu 3’üncü sınıfa başlayan Serkan Ercük ise yüz yüze eğitimin önemine vurgu yaparak, “Çünkü öğretmenlerin verdiği saygı ve disiplini öğreniyorlar” diye konuştu. Uzaktan eğitimi tavsiye etmediğini belirten Ebru İnenç da koronavirüsten korktuğu için çocuğunu bir hafta okula gönderip, gözlem yapacağını kaydetti.

Rize’de yüz yüze eğitimde ikinci kademe

Rize’de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşaması başladı. 

Kentte, yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında, ilkokul 2, 3, 4’üncü sınıflar, köy okulları, 8 ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler, yüz yüze eğitime başladı. Kentte 66 köy okulunda 4 bin 433 ilk ve ortaokul öğrencisi de uzun bir aranın ardından okula dönüşün heyecanını yaşadı. Pandemi kuralları çerçevesinde sınıf sayısı azaltılan okullarda sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde eğitim verilmeye başlandı.

Ders zili sabah saatlerinde çalan Rize Anbarlık Köyü İlköğretim Okulu’nda da öğrenciler ve veliler, yüz yüze eğitimin başlaması heyecanını yaşadı. Okullarına kavuşan öğrenciler okunan İstiklal Marşı’nın aardından çalan ders ziliyle ders başı yaptı.

Rize’de yüz yüze eğitimde ikinci kademe

‘KURALLARI BİLİYORUM’

Muhammet Akın Türüt, okulu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını çok özlediğini belirtirerek “Okulun yeniden başlamasından dolayı çok mutluyum. Kuralları biliyorum. Maskemi çıkarmadan, sosyal mesafe kurallarına uyarak okulumuzda güzel zaman geçireceğiz” dedi. Ayşenaz Türüt de “Okulu çok özledik. Çok uzun zaman ayrı kaldık, bu süre benim için kötü geçti. Okuluma kavuştuğum için çok mutluyum, kurallara uyup okula devam edeceğiz” diye konuştu.

‘TÜM UYARILARIMIZI YAPTIK’

Okulun ilk günüde çocuklarını yalnız bırakmayan velilerden Havva Türüt, “Aslında çok endişe ile getirdim. Evimizde koruduk, bir hastalık olmadan bu ana kadar getirdik. Kimse ile temas etmemeleri, maskelerini çıkarmamaları konusunda tüm uyarılarımızı yaptık. İnşallah bir şey olmaz” derken, Şahin Türüt ise, ”Endişeliyim ama mecbur çocuğumu okula gönderdim. Birkaç gün gelsin bakalım ne olacak. Sıkı sıkı tembihledik pandemi kurallarına uyması için. İnşallah bir sıkıntı olmaz” ifadelerini kullandı.

Malatya’da 83 bin öğrenci dersbaşı yaptı

Malatya’da, yüz yüze eğitimin ikinci aşaması bugün başladı. Kentte 83 bin 287 öğrenci aylar sonra yeniden dersbaşı yaptığı sınıflarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştu. Battalgazi Belediye’si tarafından 81 şehirde 81 okulda dersbaşı yapan öğrencilere kayısı ve kayısı çekirdeği dağıtıldı.

Malatya’da 83 bin öğrenci dersbaşı yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında, Malatya’da ilkokul 2, 3, 4’üncü sınıflar, 8’inci ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli toplam 83 bin 297 öğrenci yüz yüze eğitime başladı. Öğrenciler yüz yüze eğitimde haftanın iki günü okulda olarak, sınıf mevcutları ikiye bölünecek. Bir grup pazartesi- salı, diğer grup ise perşembe ve cuma günleri gelecek. Her sıraya bir öğrenci oturarak yanı boş kalacak şekilde ders görmeye başladı. Battalgazi Belediye’si tarafından 81 şehirde 81 okulda ders başı yapan öğrencilere kayısı ve kayısı çekirdeği dağıtıldı. 

Malatya’da, yüz yüze eğitimin ikinci aşaması bugün başladı. Kentte 83 bin 287 öğrenci aylar sonra yeniden dersbaşı yaptığı sınıflarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştu.

’81 KENTTE 81 OKULA KAYISI VE KAYISI ÇEKİRDEĞİ DAĞITTIK’

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, pandemiden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlatmış olduğu kampanya dahilinde 81 ilde 81 okulda Malatya’nın kayısıyı ve kayısının çekirdeği dağıttıklarını söyledi.

Kayseri’de fiziksel mesafeli yüz yüze eğitim

Kayseri’de 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı ve özel gereksinimli öğrenciler, koronavirüs salgınına karşı gerekli önlemler alınarak dersbaşı yaptı.

Kayseri’de fiziksel mesafeli yüz yüze eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında ilkokul 2, 3, 4’ünc sınıflar, köy okulları, 8 ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler yüz yüze eğitime başladı. Öğrenciler, sabahın erken saatlerinde okullarının bahçesinde toplandı. Fiziksel mesafeleri korunarak sıraya giren öğrenciler, öğretmenler tarafından koronavirüs tedbirlerine uymaları konusunda uyarıldı. Yaklaşık 7 ay aranın ardından okullarına kavuşan öğrencilerin son derece mutlu olduğu görüldü. Öğrenciler, gerekli uyarıların ardından ateşleri ölçülerek, fiziksel mesafeleri korunarak, maskeli şekilde sınıflara alındı.

Samsun’da öğrencilerin yüz yüze eğitimi başladı

Samsun’da bu sabah ilkokul 2, 3, 4 ve 8’inci, lise hazırlık ve 12’nci sınıf öğrencileri, yüze yüze eğitime başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitim kararının ardından yurt genelinde olduğu gibi Samsun’da da ilkokul 2, 3 ve 4’üncü sınıflar, ortaokul 8’inci sınıflar, lise hazırlık ve 12’nci sınıflar, köy okulları ve özel eğitim öğrencileri ders başı yaptı. Maskelerini takarak, Atakum ilçesindeki Şehit Ahmet Özsoy İlkokulu’na gelen öğrenciler, ateşleri ölçüldükten sonra okul bahçesine alındı. Veliler ise okul bahçesine alınmadı. Öğrenciler, dezenfekte edilen sınıflara girerek, sosyal mesafe kuralına göre sıralarına oturdu.

Samsun’da öğrencilerin yüz yüze eğitimi başladı

‘EVDEKİ DERSLER VERİMLİ OLMADI’

Oğlunu okula getiren Caner Dalkılıç, “Çocuklar için bu süreç çok iyi geçmedi, evde ders çalıştılar ancak verimli olmadı. Okulda yüz yüze eğitimin çok daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi. Çok zor bir dönemden geçtiklerini ifade eden Elif Coşkun da, “Masaları güzelce silmesini söyledim, çantasına dezenfektan koydum, yapacak bir şey yok, çocuklarımızı korumak zorundayız” diye konuştu.Okula geldiği için çok mutlu olduğunu ifade eden Elif Altunel, “En çok öğretmenimi özledim, evde çok sıkıldım, şimdi okuldayım ve mutluyum” ifadelerini kullandı.

‘OKULA GELMEDEN ÖNCE UYARILARDA BULUNDUK’

Samsun’da bu sabah ilkokul 2, 3, 4 ve 8’inci, lise hazırlık ve 12’nci sınıf öğrencileri, yüze yüze eğitime başladı.

Kızını okula getiren Rabia Altunel, “Değişik ve zor bir dönemden geçtik. Evde eğitim vermeye çalıştık ama okul gibi olmuyor. Hem çocuğumuz hem de biz mutluyuz. Öğretmenlerimiz ve öğrenciler de birbirini özledi. Okula gelmeden önce uyarılarda da bulunduk. Temizlik, maske ve el temizliğine dikkat etmesi gerektiğini söyledim. Aslında çocuklarımız çok bilinçli” diye konuştu.

Öğrenciler, dezenfekte edilen sınıflara girerek, sosyal mesafe kuralına göre sıralarına oturdu.

Edirne’de yüz yüze eğitimde ikinci kademe başladı

Edirne’de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşaması başladı.

Edirne’de ilkokul 2, 3 ve 4’üncü sınıflarla, ortaokul 8 ve Lise 12’nci sınıflar bugün yüz yüze eğitime başladı. Kent genelinde 296 resmi ve özel eğitim kurumunda saatlerin 08.30’u göstermesiyle öğrenciler okullarda ders başı yaptı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından okullara girişte dezenfektanlı halı ve paspastan geçen öğrenciler, el dezenfeksiyonunu yapmalarının ardından dersliklerin yolunu tuttu.  

Edirne’de yüz yüze eğitimde ikinci kademe başladı

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 5, 6, 7 ve lise 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin EBA TV ile uzaktan eğitime devam edeceği belirtilmişti. Sağlık Bilim Kurulu’nun kararına göre bu sınıfların da birinci dönem ara tatilinden önce kademeli olarak eğitime başlaması öngörülüyor.

Öğrenciler yüz yüze eğitime başladı, veliler okul bahçesine dahi alınmadı

Okullarda bugün yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşaması başladı. Öğrenciler kadar heyecanlı ve tedirgin olan veliler okul bahçesine alınmadı.  Girişlerde ise çocukların ateşi ölçüldü. Yüz yüze eğitim belirli kurallarla, haftada iki gün devam edecek.

Öğrenciler yüz yüze eğitime başladı, veliler okul bahçesine dahi alınmadı

Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında ilkokul 2, 3, 4. sınıflar,  8. ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler bugün yüz yüze eğitime başladı. Çamlıca’daki bir ilkokulda yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler kadar, veliler de heyecanlı ve tedirgindi. Okul girişinde güvenlik görevlisi çocukların ateşlerini ölçtü, maskesini ve siperliğini takan öğrenciler sınıflarına koştu. Ayrıca okul bahçesine girmesine izin verilmeyen veliler, giriş kapısında beklememeleri konusunda sık sık uyarıldı. Öte yandan bazı öğrenciler, ek önlem olarak kıyafetlerinin yüzeylere temas etmesine engel olması adına, formalarının üzerine beyaz önlük de giyindi. Eğitimler haftanın iki günü, belirli kurallarla devam edecek.

“HEM HEYECANLI HEM KAYGILIYIZ”

Kızını okula getiren Seniha Şen, “Hem heyecanlı hem kaygılıyız ama bir yerden hayata katılmak gerekiyor. Maskeyle, sosyal mesafeyle. İnşallah herkes için, bütün çocuklar için, öğretmenlerimiz için ve bizler için de hayırlı olur” dedi.

“HİJYEN İÇİN FORMALARIN ÜZERİNE GİYİNMEK ÜZERE ÖNLÜK DAĞITIYORLAR”

4. sınıfa giden oğlunu okula bırakan Neslihan Büyükkaya, “Maskemizi taktık, siperliğimizi taktık, yanına kolonyasını, dezenfektanını, ıslak mendilini verdik. Aslında okula gitmesi çok büyük bir sıkıntı ama gitmesini de istiyoruz. Korkularımız var ancak yapacak bir şey yok. Çünkü bu dersin telafisi yok, gitmek zorunda. Okulumuz bir önlük dağıtacak, giyinecekler. Eve gelip yıkanacak ve ertesi gün yine giyilecek. Dış etkenlerden ve yüzeylerden korunmak için böyle bir önlem de alındı. İyi olacağını düşünüyorum, kapıda da ateş ölçüyorlar zaten” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİMLERİNDEN VAZGEÇEMEYİZ”

Oğlu birinci sınıfa giden ve yaklaşık 3 hafta önce yüz yüze eğitime başladıklarını söyleyen Hatice Yılmaz, “Önlemlerimizi alıp geliyoruz. Eğitimlerinden vazgeçemeyiz. Tedirgin de olsak her türlü hazırlığı yapıp okula getiriyoruz. Ek önlem olarak önlükleri var. Onlar çok hevesli. Mart ayından beri evde oldukları için okula oyun gözüyle bakıyorlar. Severek gidiyorlar koşa koşa. Ve maske konusunda da çok bilinçliler, bizden daha önce alıştılar. Hiç çıkartmıyor diyebilirim” şeklinde konuştu.

Okullarda bugün yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşaması başladı. Öğrenciler kadar heyecanlı ve tedirgin olan veliler okul bahçesine alınmadı.

“HEYECANDAN UYUYAMADIM”

4. sınıfa giden Çağatay Tutaş,  “Heyecanlıyım, güzel oldu bence. Birden açılınca okullar heyecandan uyuyamadım. Arkadaşlarımı özledim ama ikiye ayrıldı sınıf, yarısını görebileceğim” dedi. 2. Sınıfa giden Hatice Zeynep Şen, “Okulu özlemiştim. Okul açıldığı için mutluyum. Maske takacağım, ellerimi yıkayacağım, mesafeyi koruyacağım” diye konuştu.

MUTLU OLMAYANLAR DA VARDI

Öte yandan okulun açılmasından mutlu olmayanlar da vardı. 8 Yaşındaki Ömer Zati, “Çok heyecanlı değilim, açılmadan daha iyiydi. Hiç mutlu değilim, evde daha mutluydum. Yapacağımızı yapağız, maske takacağız, sosyal mesafeyi koruyacağız” dedi. 

Adıyaman’da, yüz yüze eğitimde ikinci kademe

Adıyaman’da, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşaması başladı.

Adıyaman’da, yüz yüze eğitimde ikinci kademe

Kentte bugün ilkokul 1’inci, 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıf, ortaokul 8’inci sınıf, lise hazırlık ve 12’nci sınıf öğrencileri ile köy okullarının tüm kademelerinde okuyan ve özel gereksinimli olan bütün öğrenciler yüz yüze eğitime başladı. Sabah saatlerinde velileriyle birlikte okullara giden öğrenciler, bahçede İstiklal Marşı’nı okudu. Öğretmenlerinin koronavirüs tedbirleriyle ilgili uyarılarının ardından öğrenciler, sınıflarına geçerek, derslere başladı.

Eskişehir’de yüz yüze eğitimin ikinci aşaması başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla, okullarda yüz yüze eğitimin ikinci aşaması başladı. Eskişehir’de velilerinin okula getirdiği öğrenciler, koronavirüs tedbirleriyle okul bahçesinde sıra olup, İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde sınıflarına gitti. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla, okullarda yüz yüze eğitimin ikinci aşaması başladı.

Okullarda yüz yüze eğitimin ikinci aşaması ana sınıfı ve ilkokul 1’inci sınıfların yanı sıra ilkokullar, köy okulları, 8’inci ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfları ile özel gereksinimli çocukların okullarında bugün başladı. Eskişehir’de öğrenciler sabah saatlerince aileleri tarafından okula getirildi. Odunpazarı ilçesine bağlı Akarbaşı Mahallesi’ndeki Milli Zafer İlkokulu girişinde öğretmenler ve idareciler tarafından karşılanan öğrenciler, okul bahçesinde sıra oldu. Öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra sosyal mesafe kurallarına göre sınıflarına gitti. Veliler ise koronavirüs tedbirleri kapsamında okul bahçesine alınmadı. 

‘SİZSİZ OKULUN HİÇ TADI YOK’

Eskişehir’de yüz yüze eğitimin ikinci aşaması başladı

Öğrencileri karşılayan öğretmenler, sık sık koronavirüs önlemleri hakkında bilgilendirme yaptı. Bir sınıf öğretmeni ise öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, “Sevgili öğrencilerimiz okulunuza hoş geldiniz. İnanın sizsiz okulun hiç tadı yok. Biz de üzgün, buruk bir şekilde okula gidip geliyorduk. İyi ki geldiniz. Koronavirüs salgın sürecinde kurallara uyarak, hep birlikte yeneceğiz inşallah. Kısmi değil 5 gün de sizi sahalarda görmek istiyoruz” dedi.


Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler