TRY - Türk Lirası
EUR
16,8004
USD
15,9058
GBP
19,8724
CNY
2,3765
25.7 C
Ankara
23 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
22 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriYüz maskesi takarken ağız kokusunun nedenleri

  Yüz maskesi takarken ağız kokusunun nedenleri

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Yüz maskenizi taktığınızda neden ağız kokusu alıyorsunuz? Yüz maskesi takarken ağız kokusunun birkaç nedenini Diş Hekim Pertev Kökdemir açıkladı.

  Geçtiğimiz 2 yılda hepimiz Covid-19 salgını nedeniyle korunmak için maske takmaya başladık. Ancak, mutlaka fark etmişsinizdir, eğer uzun süre maske takıyorsanız, rahatsız edici bir koku almış olabilirsiniz. Maske kesinlikle sizi virüsten korurken, ağız kuruluğu ve ağız kokusu gibi başka durumlara da yol açabilir. Öyleyse soru şu: Yüz maskenizi taktığınızda neden ağız kokusu alıyorsunuz?

  Yüz maskesi taktığınızda ağız kokusunun birkaç nedenini Diş Hekim Pertev Kökdemir açıkladı.

  Yüz maskesi takarken ağız kokusunun nedenleri
  Yüz maskesi takarken ağız kokusunun nedenleri
  1. Altta yatan tespit edilmemiş genel sağlık yada diş sağlığı sorunları,
  2. Sarımsak gibi sülfür açısından zengin yiyecekler yemek,
  3. Ağzınızda artan kuruluk,
  4. Kötü ağız hijyeni

  Pandemi ile savaşmaya devam ederken ağız kokusu ve ağız kuruluğundan kurtulmak için ipuçları:

  1. Gargara: Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızda kalan bakterileri öldürür.

  2. Sık sık nemlendirin: Ağzınızdaki bakterileri öldürmeye de yardımcı olabilecek tükürük akışını korumak için bol bol su için.

  3. Ağızdan nefes almayı durdurun: Maske takarken bilinçsizce ağzımızdan nefes alma eğilimindeyiz. Ancak bu, ağız kuruluğuna neden olur ve bu da ağız kokusuna neden olan bakterileri daha fazla besler. Ayrıca, diş etlerinde ağız kuruluğuna bağlı oluşan çatlaklardan bakterilerin diş eti hastalığına yol açması daha kolay hale gelir.

  Yüz maskenizi taktığınızda neden ağız kokusu alıyorsunuz? Yüz maskesi takarken ağız kokusunun birkaç nedenini diş hekim pertev kökdemir açıkladı.
  Yüz maskenizi taktığınızda neden ağız kokusu alıyorsunuz? Yüz maskesi takarken ağız kokusunun birkaç nedenini Diş Hekim Pertev Kökdemir açıkladı.

  4. Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın: Plak oluşumunu önlemek ve ağzınızdaki bakteri sayısını azaltmak için fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin.

  5. Diş çürüğü: Ağız kokusuna neden olan bir diş çürüğü olabilir. Ağız kokusuna diş çürüğünüzün neden olduğunu düşünüyorsanız, diş hekiminizden randevu alın.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler