TRY - Türk Lirası
EUR
20,676
USD
18,817
GBP
23,284
CNY
2,791
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYaşamYürüme engelli oğlak hayata tutundu

Yürüme engelli oğlak hayata tutundu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ankara’da, yürüme engelli oğlak, HAYTAP yetkililerince sahiplenilerek Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi.

Arka ayaklarına tekerlekli yürüteç takılan ve tekrar hayata tutunan oğlağa ‘Tolga’ ismi verildi.

Ankara’da hayvancılık yapan bir ailenin keçisi doğum yaptı. İkiz doğan yavrulardan biri engelli dünyaya geldi. Bir süre bakımı yapılan engelli oğlak, kesilmesi için mezbahaya gönderildi. Bunu öğrenen hayvanseverler HAYTAP yetkililerine bildirdi. Mezbahaya giden HAYTAP yetkilileri oğlağı sahiplendi. Gerekli bakımları yapılan oğlak, Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi. Yürüme engelli olan oğlağın arka ayaklarına tekerlekli yürüteç takıldı. Bu sayede yürümeye başlayan oğlağa ‘Tolga’ adı verildi. 

Yürüme engelli oğlak hayata tutundu
Yürüme engelli oğlak hayata tutundu

Oğlağın yaşamına Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde devam edeceğini söyleyen HAYTAP Bursa Temsilcisi Emre Demir, “Oğlağımız bu haliyle alınıp mezbahaya götürülüyor. Hayvanseverler tarafından bize haber verildi. Ekibimiz giderek yavruyu alıp Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getiriyor. Buraya geldiğinde ayakta duracak hali yoktu.

Gerekli bakımları buradaki veteriner hekimlerimiz tarafından yapıldı. Şu anda yürümeyle ilgili problemleri var. Bunun için gönüllülerimiz tarafından gerekli yürüteç yapıldı. En azından ilk haline göre çok daha mutlu yaşıyor. Eskiye göre ürkekliği daha da azaldı. Amacımız olabildiğince tüm canlıları yaşatabilmek. Yaşam herkes için çok değerli. Onu tanıdığımız için çok şanslıyız” dedi.

‘GÖNÜLLÜMÜZ YÜRÜTEÇ HEDİYE ETTİ’

Kocaeli’nde yaşayan bir gönüllü tarafından yürüteç hediye edildiğini, oğlağa da yaşamını yitiren bir başka HAYTAP gönüllüsünün ismini verdiklerini belirten Demir, şöyle konuştu:

“Ciddi anlamda anemikti. Hekimlerimiz gerekli müdahaleleri yaptı. Şu anda daha iyi. Engelli olduğu için Kocaeli’deki bir gönüllümüz tarafından yürüteç hediye edildi. Şu anda yürütece de adapte olmaya başladı. İsmini ‘Tolga’ koyduk. Bizim için değerli birisi. Şu anda hayatta değil. En azıdan onun ismini yaşatmak adına HAYTAP adına bu ismi koyduk.

Ankara'da, yürüme engelli oğlak, haytap yetkililerince sahiplenilerek bursa'daki emekli hayvanlar çiftliği'ne getirildi.
Ankara’da, yürüme engelli oğlak, HAYTAP yetkililerince sahiplenilerek Bursa’daki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirildi.

Şu anda Tolga burada, diğer arkadaşlarıyla beraber mutlu bir şekilde yaşayabiliyor. Ne mutlu bize. Tedavileri sürüyor. Bütün bakımları yapılıyor. Önünde uzun bir yol var. Zamanla, düzgün bir beslenmeyle, arkadaşlarımızın bakımıyla çok daha iyi olacağına inanıyorum. Yaşaması için umut var. Bu haliyle bile koşmak istiyor. Bu bizler için gerçekten çok önemli.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler