TRY - Türk Lirası
EUR
20,557
USD
19,042
GBP
23,395
CNY
2,766
22 Mart 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamYurt dışından gelen ekipler seferber oldu

Yurt dışından gelen ekipler seferber oldu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketi sonrası arama- kurtarma çalışmaları ve yaraların sarılması için birçok ülkeden destek geldi. Yurt dışından gelen ekipler, yıkımın yaşandığı 10 ilde arama- kurtarma çalışmalarına katılarak, enkazda kalanları kurtarmaya çalıştı.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından binaların yıkıldığı 10 ilde arama- kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. Türkiye, deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken, dünyadan da destek geldi. Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler sonrası Türkiye’nin çağrısı üzerine birçok ülke, deprem bölgelerine arama- kurtarma ekiplerini sevk etti. Azerbaycan’dan 120, Rusya’dan 100, Kuzey Makedonya’dan 24, Kırgızistan’dan 67 kişilik arama- kurtarma ekipleri, Kahramanmaraş merkezde çalışmalarına devam ediyor.

Yurt dışından gelen ekipler seferber oldu
Yurt dışından gelen ekipler seferber oldu

AFAD İLE KOORDİNELİ ÇALIŞIYORLAR

Farklı ülkelerden gelen arama-kurtarma ekipleri, AFAD ile koordineli çalışarak belirlenen bölgelerde arama- kurtarma faaliyeti yürütüyor. Kuzey Makedonya’dan gelen 24 kişilik ekip, 12’şer kişi olmak üzere Lütfü Köker Bulvarı’nın farklı bölgelerinde çalışıyor. Azerbaycan’dan gelen arama- kurtarma ekipleri, Ebrar Sitesi ve Cumhuriyet Bulvarı’nda yıkılan binaların enkazında çalışırken, Rusya’dan 100 kişilik ekip ise Kahramanmaraş’ın farklı bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor. Kırgızistan’dan gelen 67 asker de Kahramanmaraş merkez ile İsmet Karaokur Bulvarı’ndaki 3 blok 54 daireli Palmiye Sitesi’nde arama- kurtarma çalışmalarında görev aldı.

İsrail, İspanya gibi birçok ülkeden gelen arama- kurtarma ekipleri de yıkımın yaşandığı diğer illerde enkazda kalanları sağ kurtarabilmek için yoğun çaba harcıyor. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler