TRY - Türk Lirası
EUR
20,378
USD
18,820
GBP
22,674
CNY
2,778
4 Şubat 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerYunus Emre, özel konser ile anıldı

Yunus Emre, özel konser ile anıldı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatrolarının ve Senfoni Orkestrasının işbirliği ile yeni sezonun ilk kapalı salon etkinliği Yunus Emre Yılı Özel Konseri oldu.

Ölümünün 700. yıl dönümünde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezinde düzenlenen anma konserine Eskişehirliler büyük ilgi gösterdi.

Yeni sezon çalışmalarına devam eden Şehir Tiyatroları ve Senfoni Orkestrası geçtiğimiz yaz boyunca sürdürdüğü açık hava etkinliklerinin ardından kapalı salonda Yunus Emre’yi anmak için seyirci ile bir araya geldi.

Yunus Emre’nin eserlerinin seslendirildiği konser rejisör Murat Atak’ın “Selam olsun Anadolu’nun orta yerinden, bu toprakların bağrından dünyaya seslenmiş Yunus Emre’ye” sözleri ile başladı.  Konser sonrasında oyuncuları tek tek tebrik eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Bu akşam çok mükemmel bir program izleme şansına sahip olduk. Yunus Emre 700 yıldır bizlere hep ışık tuttu. Bizler de bugüne kadar hep onu dinledik. Devlet operamızın, şehir tiyatrolarımızın, senfoni orkestramızın sanatçılarını ayrı ayrı kutluyorum. Murat Atak Hocamızı bu konseri hazırladığı için tebrik ediyorum. Bu gösteriyi Ankara’da ve diğer illerimizde sahneleme şansımız olursa kendimi çok bahtiyar hissedeceğim” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, konserde sahne alan sanatçılara plaket ve Yunus Emre heykelciği hediye etti.

Yunus emre, özel konser ile anıldı
Yunus Emre, özel konser ile anıldı

Yunus Emre Yılı Özel Konseri’ne sanatsever Eskişehirlilerin yanı sıra Eskişehir Vali Yardımcısı Akın Ağaca, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum da katıldı. 

2021 yılı Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına seçildi. Yunus Emre’nin 700. ölüm yıldönümü sebebiyle düzenlenen etkinlikte, ünlü halk şairinin şiir ve yazılarından yola çıkılarak hazırlanan eser, senfoni orkestrası eşliğinde sahnelendi. Müziklerin düzenlemesini ve Orkestra Şefliğini Eray İnal’ın üstlendiği konserin rejisörlüğünü Murat Atak yaptı.

Etkinlik, devam eden sağlık önlemleri nedeniyle maske ve mesafe uygulamaları eşliğinde, konukların sağlık durumlarının uygunluğuna (aşı kartı ve PCR testi takibi) dikkat edilerek gerçekleştirildi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler