27.2 C
Ankara
27.3 C
İstanbul
28 C
İzmir
Perşembe, Ağustos 5, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaYunanistan'ın Türk Birliği Kararına Dışişlerinden Kınama

  Yunanistan’ın Türk Birliği Kararına Dışişlerinden Kınama

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Dışişleri Bakanlığı, İskeçe Türk Birliği’nin Yeniden Tescil Edilme Başvurusunu Reddetmesini Kınadı

  Dışişleri Bakanlığı’nca İskeçe Türk Birliği‘nin yeniden tescil başvurusunun Yunanistan yargıtayı tarafından reddedilmesine ilişkin “Yunanistan yargıtayının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını yok sayan kararını kınıyor, Yunanistan’ı, uluslararası hukuka uygun hareket ederek, 13 yıldır hayata geçirmekten imtina ettiği AİHM kararlarını uygulamaya ve Batı Trakya Türk Azınlığı sivil toplum örgütlerinin tescili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz” denildi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Batı Trakya Türk azınlığının en eski sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği’nin, isminde ‘Türk’ ibaresi olduğu için 1983’te tabelasının indirildiği ve derneğin 1986’da alınan mahkeme kararıyla yasaklandığı hatırlatıldı. İskeçe Türk Birliği tarafından sürdürülen hukuk mücadelesi sonucu AİHM’in, 2008’de örgütlenme hakkının Yunanistan tarafından ihlal edildiğine hükmederek Yunanistan’ı derneğin tescili için gerekli düzenlemeleri yapmaya davet ettiği anımsatıldı.

  “Yunanistan’da İç Hukuk Yolları Üçüncü Kez Tüketildi”

  Açıklamada, “Bu çerçevede, AİHM kararlarının icrası kapsamında Yunanistan’da 2017 yılında yasal bir düzenleme kabul edilerek, yasaklanan derneklere yeniden tescil için başvuru imkanı tanınmış, ancak bu başvuruların kabulüne ciddi istisnalar getirilmişti. Söz konusu yasal düzenleme sonrasında İskeçe Türk Birliği’nin yeniden tescil için yapmış olduğu başvurunun, istinaf mahkemesinin ardından Yargıtay tarafından da 30 Haziran 2021 tarihinde açıklanan kararla reddedildiği öğrenilmiştir. Bahsekonu kararla İskeçe Türk Birliği’nin 38 yıldır devam eden hukuk ve demokrasi mücadelesinde Yunanistan’da iç hukuk yolları üçüncü kez tüketilmiş olmaktadır. Bu durum, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi üyesi Yunanistan’ın, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın kimliğinin inkarına yönelik baskıcı politikalarını AİHM kararlarına rağmen ısrarla sürdürdüğünü göstermektedir” denildi.

  “AİHM Kararları Yok Sayıldı”

  Yunanistan yargıtayının kararı kınanarak, “Yunanistan yargıtayının AİHM kararlarını yok sayan kararını kınıyor, Yunanistan’ı, uluslararası hukuka uygun hareket ederek, 13 yıldır hayata geçirmekten imtina ettiği AİHM kararlarını uygulamaya ve Batı Trakya Türk Azınlığı sivil toplum örgütlerinin tescili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz. İskeçe Türk Birliği’nin AİHM kararları doğrultusunda sürdürdüğü hak arama mücadelesini desteklemeye devam edeceğiz” açıklaması yapıldı. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler