TRY - Türk Lirası
EUR
17,4156
USD
16,6793
GBP
20,2186
CNY
2,4905
16.2 C
Ankara
20.7 C
İstanbul
21 C
İzmir
30 Haziran 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerYüksekova'da imece usulü koyun kırkma mesaisi

  Yüksekova’da imece usulü koyun kırkma mesaisi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde havaların ısınmasıyla yaylalara çıkan besiciler, Cilo Dağı eteklerinde imece usulü koyun kırkma mesailerine başladı.

  Yüksekova ilçesinde kışın ağıllarda beslenen hayvan sürüleri, karların erimesiyle zengin bitki örtüsüne sahip yüksek rakımlı yaylalara çıkmaya başladı. Uzun geçen kış mevsiminin ardından hayvanlarını yaylalarda otlatarak yemden tasarruf eden besiciler, şimdi de koyunların rahatlaması, et ve süt veriminin artması için yünlerini kırkıyor. İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Cilo Dağı eteklerindeki Zeynep Yaylası’na çıkan besiciler, kırktıkları koyun yünlerini satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

  Yuksekovada imece usulu koyun kirkma mesaisi 1 - yerel haberler - haberton
  Yüksekova’da imece usulü koyun kırkma mesaisi

  Besici Mustafa Toktamış, imece usulü yapılan koyun kırkma şenliğinin güzel geçtiğini söyleyerek, “Yayladaki 600 küçükbaş hayvanın kırkma şenliği renkli geçti. Her yıl haziran ayında köylüler olarak bir araya geliyoruz ve koyunlarımızı şenlik havasında kırkıyoruz. İmece usulü ile Zeynep yaylasında toplanıyoruz. Bir şenlik havasında koyun kırkma mesaimiz başlıyor. Koyunlarını yününü ise hem satıyoruz hem de ihtiyacı olan aileler kendileri için yorgan yastık döşek yapıyor” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler