TRY - Türk Lirası
EUR
17,4963
USD
16,7854
GBP
20,3260
CNY
2,5052
25.6 C
Ankara
23.6 C
İstanbul
32 C
İzmir
4 Temmuz 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaYazarlarYüksek dağın kartalı

  Yüksek dağın kartalı

  Nil Yalçınkaya
  Nil Yalçınkayahttps://haberton.com/
  Nil Yalçınkaya, 1966 Ankara doğumlu. Antalya'da yaşıyor. Diksiyon öğretmeni.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Tepesi sisli Nohutlu dağları, coğrafyanın hoyratlığına inat bir anne gibi kucaklar Nohutlu’yu. Kartalların yuvasıdır bu dağlar. Ve her gün uçar, bu Yüksek dağın kartalı. Kararlı ve güçlü.

  MALATYA__PÖTÜRGE NOHUTLU KÖYÜ /1993

  Gün Nohutlu’nun üstüne ilk ışıklarını gönderdiğinde, köyün genç öğretmeni Gülen hanım çoktan uyanmıştır. Her günkü günlerden biridir işte. Hazırlanır. Evden çıkar. Dışarı çıktığında ilk önce dağlar selam verir ona. Nohutlu dağların tam ortasında bir köydür. Buradaki dağlar konuşur insanla hoyrat bir coğrafyanın içinde aslını kaybetmeden yaşar nohutlu.

  Mutludur. Gülen öğretmen. Öğrencilerini çok sever öğrencileri de onu. Eşi de kendisi gibi öğretmendir. Bu güzel evliliğin içinde bir de oğulları olmuştur. Adı Bektaş…

  Bektaş daha 3.5 aylıktır. Her şey yolundadır kısacası. Sınıfa her zamanki gibi güler yüzle girer. Dersine başlar. Ama ne pencereden kendisine bakan dağların endişesini fark eder nede hayatının en zor 3.5 yılının başlayacağını…

  Ders bitip eve döndüğünde, sevgiyle kucaklar Bektaş bebeği. Fakat bir tuhaflık vardır. Anlam veremez. Çok huzursuzdur Bektaş. Altını açtığında kan görür. Eşine haber verir. Hastaneye doğru yola çıkarlar.

  Kolay mı o yıllarda köyden hastaneye varış ? Köyden vilayete 4 saatte gidilir, 1993 yılının şartlarında. Yol bitmez.

  Kucaklarında Bektaş acilden giriş yaparlar. Bebeği doktorlar alır kapı kapanır.

  BEKLEMEK….Bir anne için ne tanıdık bir kelime.. Anne hep bekler umutla, sabırla bekler. Kimseye belli etmeden korkarak bekler. Gülen öğretmende öyle bekler. Zaman geçmez. Saatler artık en miskin hallerine bürünmüştür. Gülen’in içindeki fırtınaya inat zaman yavaşlamıştır.

  Ne kadar beklediği bilinmez zamana göre 1 saat, Gülen öğretmene göre bin yıl doktor görünür kapıdan.

  TEŞHİS ____ANALATİK PURPURA

  KILCAL DAMAR ÇATLAMASI

  Önce idrar, sonra dışkı en son da kalbe atar hastalık kendini ve çocuğun kaybı söz konusudur.

  __Bu gece yapabileceğimiz hiç bir şey yok der doktor. Sabahı bekleyeceğiz. Ve kalbe atmaması için dua edeceğiz sabah ki duruma bakıp karar vereceğiz.

  Aspirin verip kanı sulandırırlar……..

  GECE…….

  Neden hep geceler zordur ki insanlar için.. karanlık olduğu için mi böyle hissederiz ?

  Fakat Gülen öğretmen geceyi sever umudu vardır hep. Öğrencilerine de hep umut aşılamayı bir yaşam felsefesi haline getirmiştir.

  Yüksek dağın kartalı
  Yüksek dağın kartalı

  Yakar içindeki tüm ışıkları.. Bir elinde umut, diğerinde eşinin eli sabahı beklerler. Sabah Bektaş bebeğin bütün organları şişmiştir. Fakat hastalık kalbe sıçramamıştır…

  Doktor bebeğin tam teşekküllü bir hastanede devamlı kontrol altında olması gerektiğini söylemiştir. Bu nasıl olacaktır. Nohutlu köyü vilayete 4 saattir. 1993 yılıdır. Üstelik kışın vilayetle köyün arasındaki yol kardan kapanıyordur.

  Hemen tayin ister gülen öğretmen. Fakat tayin çıkmaz .

  ŞİMDİ HAYATININ EN ZOR KARARINI VERMEK ZORUNDADIR.

  YA MESLEĞI BIRAKACAKTIR YADA OĞLUNU ESKİŞEHİRDEKİ ANNESİNE …

  Böylece 3.5 yıllık hasret, suçluluk, vicdan azabı günleri başlar. Bektaş’ı annesine bırakır. Sadece yazdan yaza görür. Telefonla haber alır. Öğrencilerine sarılır.

  ARTIK DAHA GÜCLÜ OLMASI GEREKEN BİR 3.5 YIL ONU BEKLEMEKTEDİR…..

  GÜNÜMÜZ /2022 __MAYIS

  Onu ilk gördüğümde ilk dikkatimi çeken beyaz doğal dalgalı saçları oldu. Etrafında insanlar vardı o kadar içten ve güzel gülüyordu ki. Sonra bir başka detay fark ettim. Konuşurken insanlara dokunuyordu. Bu zamanda çok az rastlanan bir şeydi. Kim olduğunu sordum.

  CHP MURATPAŞA İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI dediler.

  Konuşmak ve röportaj yapmak istedim. Kabul etti. Sözleştik ve bir pazar günü buluştuk.

  __HOŞGELDİNİZ GÜLEN HANIM. TEŞEKKÜR EDERİM GÖRÜŞMEYİ KABUL ETTİĞİNİZ İÇİN.

  GÜLEN ERCAN

  __RİCA EDERİM. BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  __GÜLEN ERCAN KİMDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __1968 /ERZİNCAN doğumluyum. Henüz bir kaç aylıkken, İstanbul /Ümraniye ye taşındık. Babam zaten İstanbul’dan Erzincan’a gel git yaparmış. Daha sonra annemi ve beni alarak İstanbul’a yerleşiyor. 6 yaşıma kadar İstanbul/Ümraniye de çocukluğum geçti. Hayal meyal hatırlıyorum ama net hatırladığım anılarda var. Hâlâ çok güzel insanlar var orda görüştüğüm çocukluğumdan kalan.

  İLK HATIRLADIĞINIZ ANINIZ NEDIR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Babamın bir tanıdığının bakkal dükkanı vardı. O bakkalın kokusunu hatırlıyorum. Ben halen o eski bakkallara girdiğimde o kokuyu alırım. Ama tarif edemem. Çok farklı bir kokusu vardır eski bakkalların . Girdiğinizde hissedersiniz. Nadir olarak bulup girdiğimde, fark edip içime çekiyorum o kokuyu.

  BABA NEDEN İSTANBUL’U TERCİH ETMİŞ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Çünkü işçi, emekçi. Köyde tarla bağ bahçe çok fazla yok. Dedemin ektiği birkaç tarlayla kendilerini geçindiriyorlar. Genç insanların köyde yapacakları fazla iş imkânı yok. Büyük şehirleri tercih ediyorlar. Babam da o yüzden İstanbul’u tercih ediyor. Önceleri çalışıp memlekete dönüyor. En sonunda da İstanbul’a yerleşiyor.

  Tepesi sisli nohutlu dağları, coğrafyanın hoyratlığına inat bir anne gibi kucaklar nohutlu'yu. Kartalların yuvasıdır bu dağlar. Ve her gün uçar, bu yüksek dağın kartalı. Kararlı ve güçlü.
  Tepesi sisli Nohutlu dağları, coğrafyanın hoyratlığına inat bir anne gibi kucaklar Nohutlu’yu. Kartalların yuvasıdır bu dağlar. Ve her gün uçar, bu Yüksek dağın kartalı. Kararlı ve güçlü.

  NASIL BİR ÇOCUKTUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __(GÜLÜYOR) Keşke bunu ben anlatmasam da başkası anlatsa. Oldukça sakin bir çocukmuşum.

  Annemde hep öyle der. Ama çok zeki bir çocukmuşum. Kendi halinde, çabuk öğrenen, çok çabuk karar veren ve verdiği kararları hayata uygulayan bir çocuktum. Kimseyi üzmeyen yaşıtlarıyla iyi geçinen mutlu bir çocuktur.

  GÜLEN ERCAN; SARIGÜL HANIMLA MUSA BEYİN İLK KIZLARI..EV HANIMI BİR ANNE VE İŞCİ BİR BABANIN BÜYÜTTÜGÜ ÇOK GÜZEL BİR İNSAN 5 KARDEŞLER

  MUSA BEY KÜÇÜK YAŞTA EVLENİYOR VE EVLENDİKTEN SONRA ASKERE GİDİYOR.O ZAMANA KADAR MUSA BEYLE SARIGÜL HANIM’IN 3 ÇOCUKLARI OLUYOR BİLE…

  ANNENİZLE BABANIZ NASIL ANLAŞIRLARDI ?

  GÜLEN ERCAN

  (YİNE GÜLÜYOR) __Bizim evde otorite baba gibi gözükse de asıl otorite annemdi. Babam çok sakin, yardımsever, etrafı tarafından sevilen bir insandı. Çocuklarıyla diyalogları çok farklıydı. Daha bize şuradan kalk, şuraya otur dememiştir.

  Ama annem gerçek bir otoriteydi. Kararlıydı. Bir şeyi yap dediğinde yapmak zorundaydık. Birbirleriyle iyi anlaşırlardı.

  BABASININ ASKERLİK ZAMANI GELİR.BU ARADA BABA TARAFı ERZİNCAN’DAN ÇIKIP ESKİŞEHİR’E YERLEŞMİŞTİR.MUSA BEY ASKERLİK ZAMANLARINDA EŞİ VE 3 COCUĞUNU BABA EVİNE BIRAKMAYA KARAR VERİR. BÖYLE OLURSA İÇİ DAHA RAHAT EDECEKTİR. AİLE İSTANBUL’DAN ESKİŞEHİR’E GÖÇ EDER. İLK BAŞTA ZORLANSALAR DA ZAMANLA HERŞEY YOLUNA GİRER.

  GÜLEN ARTIK 6 YAŞINDADIR VE OKUMAYI ÇOKTAN SÖKMÜŞTÜR. KİMSE BUNUN FARKINDA OLMASADA. ETRAFTAKİ BÜTÜN ÇOCUKLARIN OKULA GİTTİGİNİ GÖRÜP ODA OKULA GITMEK İSTER .

  GÜLEN ERCAN

  __Biliyorsunuz Eskişehir Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava üssüdür. Mahallemizde de bir pilot okulu vardı. Okulun bakımını, boya badanasını askerler yapardı. Bütün okullar siyah önlük giyerken biz mavi önlük giyerdik. 23 Nisan gibi etkinliklerde fark edilirdik.

  Daha sonra dedemlerden ayrılıp, yine dedemlere çok yakın bir ev tuttuk. Çünkü dedemlerde çok kalabalıktı. Babam gelene kadar böyle idare ettik.

  1974 /ESKİŞEHİR

  GÜLEN ERCAN

  __O günlerden kalan bir anım var. Ev sahibimiz Almancıydı ve Almanya’dan getirdikleri bir TV’ları vardı. TV’de diziler olurdu insanlar toplanır o dizileri seyrederdi. Mesela benim idolüm şeker kız Candy’di. Evin sahibinin kızı tüm istekleri yapılmış birazda şımartılmış olarak bütün huysuzluklarını yapardı biz gelince. Bunu gören annem bize TV almıştı.

  SARIGÜL HANIM OTORİTER SARIGÜL HANIM ÇOK GÜÇLÜ. O DÖNEM EŞİ ASKERDE OLAN HANIMLARA ASKER MAAŞI VERİLİR. SARIGÜL HANIM İLKOKUL TERK. AMA YÜREK VE CESARET. EL İŞİ YAPAR. ÇEYİZ YAPAR. EŞİNDEN GELEN MAAŞI DA ÜSTÜNE KATAR. BİR TV ALIR ÇOCUKLARINA.

  ANNE DİYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Annem çok büyük bir güçtü. Ve çok iyi bir anneydi çok akıllı bir kadındı her şeyden önce. Ben Annemin o savaşçı amazon kadını yönüne çok hayrandım. Ayrıca çok da güzel bir kadındır annem. Evi idare eden annemdi. Babam çalışır, kazanır anneme getirirdi. Ekonomiden annem sorumluydu. Ne yapılacaksa annem yapardı. Babam anneme çok güvenirdi. Aralarındaki aşk bambaşkaydı.

  SİZE KARŞI NASILDI ANNENİZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Otoriterdi.

  Gulen17 - yazarlar - haberton

  Ama neden öyle dedim. Ben ilk çocuğum. Annemle aramızdaki yaş farkı çok az. Annemle evlat anne ilişkisinden çok arkadaş ilişkisi yaşadık. Bu günde hâlâ öyledir. Bır anımı anlatınım. Ben Üniversiteye gittiğim yıl annem hamile kalıyor ben varım, 3 erkek kardeşim var. Ve annem yurdun ankesörlü telefonundan beni arıyor. “Gülen ben hamileyim ne yapacağım “diye düşünebiliyor musunuz?

  Benim cevabım şu oldu. Hayır anne sakın aldırmıyorsun. O çocuk doğacak ve kız olacak. Ve öylede oldu. 5.cimiz kız.

  ANNENİZ HANGİ KONUDA OTORİTERDİ ?

  GÜLEN ERCAN

  ___Bir çok şeyi yapmamı isterdi. Hem okuyacaksın. Hem ev işi yapacaksın. Hem dantel yapacaksın. Yapamadığım yerde de çok kızardı. Bir bakışı yeterdi. Benim ananemde çok güçlüymüş. Bence genetik aktarım.

  GÜLEN HANIM GÜÇLÜ KADIN KİMDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __ Hiç kimseye ihtiyaç duymadan, kendisinin ve çevresindekilerin ihtiyaçlarını yapabiliyorsa, o güçlü kadındır.

  KADINLAR GÜCÜNÜ NERDEN ALIYOR SİZCE ?

  GÜLEN ERCAN

  __Bence kadın gücünü toplumdan almıyor. Çünkü toplum kadının güçlü olmasını istemiyor ki ona güç versin. Bence kadın gücünü genlerinden alıyor. Neden derseniz; biyolojide vardır. Kullandığın organ gelişir, kullanmadığın zamanla yok olur. Şartlar seni güçlü olmaya yönlendirdiği için sen güçlü oluyorsun. Çünkü genlerinde o var.ve ortaya çıkıyor. Ama şartlar o geni kullanmaya ihtiyaç duymadığında kullanmıyorsun.

  Ne zamanki bir sıkıntıya düştün, güçlü olmak zorundasın; o genler ateşleme yapıyor ve gücün ortaya çıkıyor.

  PEKİ BABA NASILDI ? HANGİSİYLE DAHA İYİ ANLAŞTINIZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Çok ilginç annemle daha iyi anlaşırım. Annem güçlü ve kararlı bir figür olduğu için ve devamlı anneylesin. Baba çalışıyor çünkü. Ama annem babamı asla yok saymazdı. Bir şey olduğunda ben bir babanıza sorayım derdi. Babamdan da çekinirdik o da annem sayesinde. Babam işten gelirdi sofraya o oturmadan oturmazdık. Çünkü ekmeğimizi getiren o. Annem babama çok saygı duyardı. Annemde babamda benim için çok değerlidir o yüzden.

  AİLENİZ OKUMUŞ BİR AİLEMİ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Benden önce okuyan yok. Ama yurtdışına çalışmak ve yaşamak için gidenler çok olmuş

  12 YAŞINIZA GİDERSEK NASIL BİR TÜRKİYE VAR GÖZÜNÜZDE ?

  GÜLEN ERCAN

  __Çok vicdanlı bir Türkiye tabiki. Niye bu cümleyi kullandım biliyor musunuz ? Ben havacılık ilkokulunda okurken çok değerli bir öğretmenimiz vardı. Fikret Özer. İlkokulu bitirdim. Mahalle baskısı vardı o günlerde. Kız çocukları okumaz baskısı. Ama dediğim gibi benim ailem hep arkamdaydı. Ortaokula yazıldım. Bir şansımda başarılı bir çocuk olmamdı.

  SOSYAL YÖNÜNÜZ NASILDI ?

  GÜLEN ERCAN

  __Öğretmenlerimle aram cok iyiydi. Çok arkadaşım vardı kapının önünde, sokakta bahçelerde oynardık o zamanlar güzel zamanlardı insanlar daha vicdanlıydı. Arkadaşlarla beraber oynar beraber gezerdik. Annelerimizde kaldırımda oturur sohbet ederlerdi.

  SİZ HİÇ ERGEN OLDUNUZ MU ?

  GÜLEN ERCAN

  (GÜLÜYOR)

  __ Bizim zamanımızda ergenlik yoktu. Ailemizin izni ve haberi olduğu müddetçe özgür çocuklardık aslında. Çünkü ailelerimiz bize de güveniyordu. Toplumda güveniyordu. Arkadaşlarımıza da güveniyordu. Çevreyedir güveniyordu. Bız özgürdük.

  Şu anda çocuklarda özgür değil. Ailelerde özgür değil.

  Biz özgürdük ve mutluyduk. Belki özgürlüğe bu kadar düşkün olmamızın sebebi bu. Özgürlük diye bağırmamızın sebebi bu çünkü biz özgürlüğün ne demek olduğunu biliyoruz

  Ama 80 sonrası kesim özgürlüğün ne demek olduğunu bilmiyor.

  Size bir örnekle açıklayayım o dönemin özgürlüğünü.

  Yine çok başarılı bir eğitim öğretim sürecinden sonra ortaokulu bitirdim. Bunları hiç unutmuyorum çünkü hayatımın mihenk taşlarıdır. Ortaokul sosyal bilgiler öğretmenim Hasibe Özden bizim eve gelip annemle konuştu.. Ve dedi ki Gülen’i liseye ben yazdıracağım. Ben götüreceğim Velisi de ben olacağım..

  O zamanlar lise mahallemizde yok servis denen bir kavram yok. Öğretmenimin beni yazdırdığı lise Eskişehir’in en iyi lisesi olan Cumhuriyet Lisesi oda Vişnelik’te ki hala öyledir. .Ya otobüsle gideceksiniz ya yürüyerek. Ben liseye hep yürüyerek gittim. Karda kışta yağmurda hep yürüdüm

  Gulen - yazarlar - haberton

  PEKİ LİSE DÖNEMİ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Liseye yazıldım. Lise 1 deyim artık. Özel okullar yok. Dershaneler yok. T.C vatandaşı olan herkes aynı ilkokulda, aynı ortaokulda ve aynı lisedeydi. Benim lisemde ve sınıfımda Eskişehir’in en zengin iki ailesinin kızları, subay çocukları, çiftçi ve emekçi ailelerin çocukları vardı. Yani zengin ve emekçinin çocukları aynı sınıfta okuyorduk. Ve biz arkadaştık. Ve biz özgürdük.

  Eskişehir’in en zengin ailesinin kızı bizim sınıfımızda, ve doğum günü oldu. Hepimizi davet etti. Biz hepimiz tüm kızlar toplanıp arkadaşımızın evine gittik. Şimdi bizim evlerimiz normal, lüksü olmayan evler ama arkadaşımızın evi öyle değil. Şatafat şatafat….Biz o şatafatı hiç görmedik sadece arkadaşımızı gördük o da bizi. Ve biz ailelerimize diyorsun. Bu gün sınıftan bir arkadaşımızın doğum gününe gideceğiz. Ailelerimiz nerde olduğumuzu bildiği sürece izin verirlerdi lise 1’deyiz 14-15 yaşlarındayız ve telefon yoktu.

  O arkadaşlar kendilerini üst tabakalarda görmedi bizde kendimizi alt tabaka görmedik.

  BÜTÜN TC VATANDAŞLARI AYNIYDI.

  BİZDE ÖZĞÜR VE MUTLU ÇOCUKLARDIK

  VE VICDANLI BİR TÜRKİYE VARDI

  ……………….

  PEKİ O ZAMANLARIN TÜRKİYE’SİNDE NE LÜKSTÜ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Herkesin arabası yoktu. Ama arkadaşımızın ailesinin vardı. Şamdanlar yine her evde yoktu. Kütahya porselen her evde yoktu.

  MESLEK ANLAMINDA İLGİNİZİ ÇEKEN BİR MESLEK VARMIYDI ?

  GÜLEN ERCAN

  __Evet vardı. Lisede sözelciydim. Ama meslek seçimi konusundan dolayı eşit ağırlığı seçmek zorunda kaldım. Daha iyi iş imkanları olur diye. Hukuk fakültesini çok istiyordum. Avukat olmayı çok istiyordum.

  OLDUMU ?

  GÜLEN ERCAN

  Olmadı (biraz hüzünleniyor) Liseyi bitirdim. Çok başarılı ve çok sevilen bir öğrenciydim. Ve destekleniyordum. O zamanlar rehber öğretmenler okullarda yoktu. Felsefe öğretmenimiz Erdal bey bizim sınıf öğretmenimizdi. Aynı zamanda bize yol gösteriyordu. 1.sınav okul açıkken yapılırdı girdim ve kazandım. İkinci sınav ağustostaydı.. O sınavı da yüksek puanla kazandım. Ama tercih sıralamasını yanlış yapmam beni Ankara hukuka değil, Ankara Gazi Üniversitesi, sınıf öğretmenliğine soktu. Tabiki yıllarca mesleğimi severek yaptım.

  1980 DARBESINİ HATIRLIYORMUSUNUZ GÜLEN HANIM ?

  GÜLEN ERCAN

  __Tabiki çok iyi hatırlıyorum. Liseye gidiyorum sabah erken gidiyorduk. Saat 07 /07:30 civarıydı hazırlandım. Ve kapıdan çıktım. Kapının önünde bir asker duruyordu. Bana gir içeri dedi. Eve tekrar çıktım. Babamın yanına gittim. Baba kapıda bir asker var. Beni tekrar eve yolladı dedim. Babam önce ne askeri dedi sonra kalkıp radyoyu açtı marşlar çalıyor tabi. Babam üstünü çıkar kızım ordu yönetime el koydu dediğini hatırlıyorum. Bu konuda bir şey anlatmak isterim.

  O zamanlar evimizin olduğu sokak solcuların, okulumun olduğu sokakta sağcıların elindeydi. Ama Onların okula giden bir genç kızla işleri yoktu. Onlar sadece inandıkları şey neyse onu savunuyorlardı. Çünkü vicdan vardı o kız sadece okumaya gidiyor bunu bilecek kadar vicdan vardı. Her iki tarafında onurlu bir duruşu vardı iste benim ergenliğim böyle vicdanlı bir döneme denk geldi.

  GÜLEN ARTIK BÜYÜMÜŞTÜR ÜNÜVERSİTE SINAVINDA GAZI ÜNÜVERSİTESİNE BAĞLI KASTAMONU YÜKSEK OKULU SINIF ÖĞRETMENLİĞİNİ KAZANIR.

  ESKİŞEHİRDEN KASTOMONUYA GİDER. HAYAT DOLU NEŞELİ BİR GENÇ KIZDIR ARTIK. ÖZGÜN MÜZİGE HAYRANDIR. DÖNEM VATKALI CEKETLER,YÜKSEK BEL PANTOLONLAR ,KEMERLER DÖNEMİDİR.TŞÖRT O DÖNEMDE PEK GİYİLMEZ GÜLEN DE ÇOK RAĞBET ETMEZ TŞÖRTE. AMA DÖNEMİNİN GENÇ KIZLARI GİBİ GÖMLEK ÜSTÜNE HIRKALAR GİYER.

  BU DÖNEMİN GENÇ KIZLARININ GİYİM TARZINI BEĞENİYORMUSUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Pek tarzları yok gibi geliyor bana. Rehberleri de yok. Şöyle açıklıyım. Fotoğraflara baktığımızda biz a bu 80 yılların gençleri, yada 60 yılların gençleri derdik. Ama şimdi gençlere baktığımızda hangi yılın gençleri olduğunu bilemiyeceğiz.

  Gulen12 - yazarlar - haberton

  ÖZĞÜRLÜK NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Özgürlük nedir biliyor musunuz ? Şu sözü çok severim.

  “BENİM ÖZĞÜRLÜĞÜM BAŞKASININ ÖZGÜRLÜGÜNÜN BAŞLADIĞI YERDE BİTER” Özgürlük budur özgürlükte saygı sınırları içinde olmalıdır.

  EVLİMİSİNİZ GÜLEN HANIM ?

  GÜLEN ERCAN

  __Evet 31 yıldır Orhan beyle evliyim. 2 oğlum var. Bektaş ve Berkay. Bektaş 26 Berkay 24 yaşında. 2 tanede kedim var.

  NASIL BİR ŞÉY EVLİ OLMAK ?

  GÜLEN ERCAN

  __Annem hep evlenmeyeceğim diyenden kork derdi. Çok doğru. Ben öyle diyenlerdendim.Ben evliliğe sıcak bakan,evlenip o hayatı sürdürecek bir yapıya da sahip değildim. Özgürlüğüme çok düşkündüm.

  ÜNİVERSİTE YILLARI NASILDI ?

  GÜLEN ERCAN

  __Çok güzeldi. Arkadaşlarımla hâlâ görüşüyorum. Hocalarımla hâlâ görüşüyorum. Emin Uygunlu vardır hocamdır şairdir kitapları vardır. Selahattin hocam vardır, Şenay ablam yurtta kızlara yemek yapardı. Hâlâ görüşüyorum. O dönem çok farklıydı. Biz saygılıydık. Laubalilik yapmazdık. Her şey yerinde ve çok güzeldi.

  OKUL BİTER BİTMEZ O ZAMANIN KURALLARINA GÖRE YETERLİLİK SINAVINA GİRER GÜLEN HANIM. BARAJ 70 DİR KAZANIR. VE HEMEN GÖREVE BAŞLAR

  İLK GÖREV YERİ KARS/ARDAHAN’IN GÖLEYE BAĞLI MOLLAHASAN KÖYÜDÜR.YIL 1989.

  1948 ‘DE AÇILAN KÖY OKULUNUN İLK KADIN ÖĞRETMENİDİR.

  EŞİYLE DE ÖĞRETMENLİGE BAŞLADIKTAN 2 SENE SONRA TANIŞIR. ÖĞRETMENLER MAAŞ ALMAK IÇİN İLÇEYE İNMEK ZORUNDADIR O YILLARDA. ŞİMDİKİ GİBİ ATM LER YOK. VE HER YER KAR OLDUĞU İÇİN KIZAKLA GİDİLİR ILÇEYE. İLÇEYE VARILIR MAAŞ ALINIR. DÖNÜŞ HAZIRLIĞINDAYKEN GÖRÜR İLK DEFA ORHAN BEYLE.. PARDÖSÖLÜ ESMER BIYIKLI BİR BEY. ÇOK BEĞENİR GEÇER GİDER ORHAN BEY.

  DAHA SONRAKİ KARŞILAŞMALARI 6 AY SONRA YIL SONU ETKİNLİKLERİNDE OLACAKTIR YIL SONUNDA ÖĞRETMENLER BİRBİRLERİNİ KÖYLERİNDEKİ ŞENLİKLERE DAVET EDERLER. GÜLEN HANIMDA BİR ARKADAŞININ DAVETİNİ KIRMAZ GİDER.TESADÜF BU YA 6 AY ÖNCE BEĞENDİGİ BIYIKLI ESMER ADAMDA ORDADIR. VE O DA ÖĞRETMENDİR. ARKADAŞ OLURLAR ZAMANLA. YİNE BİR TATİL ZAMANI GÜLEN HANIM. ESKİŞEHİR’DEYKEN TELEFON ÇALAR. TELEFONUN UCUNDAKİ ORHAN BEYDİR. ESKİSEHİR’DE OLDUĞUNU SÖYLER VE GÜLEN HANIMLARA GELİR. BİR ARKADAŞ ZİYARETİ SANAN GÜLEN HANIM ÇOK YANILACAKTIR.

  ORHAN BEY EVLENMEK İSTEMEKTEDİR GÜLEN HANIMLA EVLENİRLER…

  GÜLEN ERCAN

  __Düşünmem gerek dedim. Çok heyecanlandım tabi. Ama şartlarımda yok değildi. Evlilik fikri kafamda yoktu özğürlüğüme de düşündüm ayrıca. Ama aşıkta olmuştum.

  SİYÂSET NE ZAMAN BAŞLADI GÜLEN HANIM ?

  GÜLEN ERCAN

  __Siyaset babam zamanında başladı aslında. Babam koyu bir CHP’liydi ve CHP üyesiydi. Öğretmen olduğumuz için siyasetin içine giremiyorduk. Fakat çocuklarımızı T.C devletine sahip çıkan, sosyal yönü kuvvetli, bilinçli çocuklar olarak yetiştirmeye çalışıyorduk. Siyaset hayatımızın içinde hep vardı. Emekli olduktan sonra siyasete girebildim. Ama sendikalıydım. Malatya’da Eğitim-Sen sendikasını ilk kuran ben eşim ve Alâeddin isimli bir arkadaşımızdır.

  Gulen13 - yazarlar - haberton

  EN SEVDİĞİNİZ RENĶ NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Mor ve kırmızı. Mor gücün kırmızıda enerjinin rengidir.

  EN SEVDİĞİNİZ ÇİÇEK?

  GÜLEN ERCAN

  __Skulentleri çok severim. Evim skulent doludur.

  EN ÇOK NEDEN KORKARSINIZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Sevdiklerimi kaybetmekten. Babamı kaybettikten sonra başladı sanırım bu korkum.

  DOSTLUK NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __ÇOK zordur Çok nadirdir.

  KİM DOSTTUR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Aylarca yıllarca görmesen bile tekrar görüştüğünde kaldığın yerden devam edebiliyorsan o benim için dosttur. Sanki hiç zaman geçmemiş gibi devam etmektir.

  YALAN NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Acı bir şey. YALAN beni çok acıtıyor.

  BÜYÜK BİR YALAN YAŞADINIZ MI ?

  GÜLEN ERCAN

  __ÇOK ….Yalanın yanında aldatma var. Kullanma var. İftira var. O yüzden yalan çok kapsamlı bir şey..

  EN SEVDİĞİNİZ YEMEK ?

  GÜLEN ERCAN

  __Karnıyarık ve pilav.

  HİÇ AÇ KALDINIZ MI ?

  GÜLEN ERCAN

  __EVET kaldım. Öğretmenlik yaptığım dönemde Kars’ta kaldım. Evin önü kardan kapandı günlerce evden çıkamadım.

  ÖĞRENCİLERİNİZ SİZİN İÇİN NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Evlat …Ve evlatlarımla hâlâ görüşürüm.

  OLMAZSA OLMAZLARINIZ NELER ?

  GÜLEN ERCAN

  __Dürüstlük ve adalet.

  EN ÇOK NEYE KIZAR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Yalana ve haksızlığa kızarım.

  PEKİ EMEKLİ OLDUNUZ SONRA ?

  GÜLEN ERCAN

  __28 yıl öğretmenlik yaptım ben. Daha sonra eşimle birlikte emekli olduk. İkimizin kararıydı. Bir yerde kendimi verimli hissetmiyorsam, oradan ayrılırım. Kendi isteğimle ayrılırım. İnsanların bana git demesini beklemem. Faydam yoksa çıkar giderim. Başka yerlerde nasıl faydalı olabilirim diye düşünürüm. Artık öğretmenliğin geldiği noktada bizim verebileceğimiz bir şey kalmamıştı. 11 yıl önce emekli olduk.

  EMEKLİ OLDUKTAN SONRA İLK NE YAPTINIZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __İlk işimiz yurt dışı tatili yapmak oldu. Zaten hayalimizdi, İspanyaya gittik. Muhteşem bir tatildi. Döndük. Orhan ahşap işiyle uğraşmayı seviyor. Bir atölye kurdu.

  Ben tabi boş durmayı sevmem. Önce bir dernek araştırdım. Ama olmadı. Çünkü benim amacım belli bir kesime değil, tüm Türkiye için ne yapabilirimdi. İşte o noktada siyaset devreye girdi.

  LİDER BİR YAPINIZ MI VAR ?

  GÜLEN ERCAN

  __EVET.

  BAŞKAN OLMAYI İSTEDİNİZ Mİ ?

  GÜLEN ERCAN

  __BAŞKAN olmak aslında benim aklımın kenarından geçmiyordu. Ben CHP ye şöyle girdim. O dönem seçim vardı. Ben gittim kadın kollarına çalıştım. Daha sonra arkadaşlar bu kadar çalışıyorsun üye ol dediler. Üye olduktan sonra daha aktif oldum.

  Gulen16 - yazarlar - haberton

  NASIL AKTİF OLDUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __İşin içine girince hiç duramadım zaten. Bir de benim bir huyum var. Bir işi yapıyorsam tam yapmalıyım. Eğer yapamıyorsam, yarım yamalak yaptığım işten mutlu olmuyorsam iç huzurumda olmuyor.

  GÜLEN ERCAN ;SİYASETİN TAM ORTASINDA. AMA ALIŞILMIŞIN DIŞINDA O KADAR MÜTAVAZİ VE SADE Kİ

  OLDUĞU GİBİ BİR KADIN DOSTLUĞA ÇOK ÖNEM VERİYOR. YAPMACIKSIZ.KENDİNİ FARKLI GÖSTERMEYE ÇALIŞMIYOR. ÇEVRESİNDE KİM VARSA ÇOK SEVİYOR VE SAYGI DUYUYOR.

  GÜLEN ERCAN

  __Ben bir vatandaşım. Senin gibiyim. Sadece bana bir makam verilmiş. Ben bu makama vatandaş olarak bakıyorsam başarılı olabilirim. Vatandaş gözüyle yapmalıyım vazifemi

  Bir BAŞKAN yada statü gözüyle yaparsam olmaz.

  EVİNİZDE TİTİZ MİSİNİZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Oldukça temizlik hastası bir kadınken artık bu işin böyle olmayacağını fark ettim. (gülüyor)

  Çamaşır suyuyla bir başka maddeyi karıştırıp zehirlendim ve hastanelik oldum. Dedim bu iş böyle olmayacak. Çocuklarda var tabi.. Biri 5.sınıfta biride 2.sınıf falandı. Dedim böyle olmayacak. Biraz bıraktım. Son 5 yıldır da daha rahatım. Evet evimde bir düzen vardır. Ama artık eskisi gibi değilim.

  ÇOK KİTAP OKUR MUSUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Korkunç kitap okuyan bir insanım. Ama son 3 yıldır okuyamıyorum.

  NEDEN ?

  GÜLEN ERCAN

  __O kadar Yoğun ki hayat benim için. Telefon durmuyor. Sorumluluk çok ağır. Biri beni aradığında ben mutlaka o insana geri dönerim. Bu o insana saygıdır. Çalışmalarım var. Ama bazen biraz rahatlayınca elime alabiliyorum.

  NE TÜR OKURSUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Biyografileri çok severim. Gerçek hayat hikayelerini. Şiir çok okurum. Gelişim kitapları çok okurum. Dünya çapındaki kitapları okumayı çok severim.

  NE TÜR FİLİMLER SEYREDERSİNİZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Korku filmlerini çok severim(gülüyor) korka korka izlerim. Bilim kurgu çok severim. Türk filimlerinden de toplumsal konulara değinen filmleri çok severim. Mesela GAZOZ ‘UN etkisinde çok kalmıştım.

  HANGİ MÜZİK TÜRÜNÜ SEVİYORSUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Müzik türünde bir ayrımım yok. Hepsini severim. Ruh halime göredir aslında. Mesela iş yaparken Farid Farjad açar dinlerim. Ama son zamanlarda yapılan pop müziğini sevmiyorum.

  İYİ BİR ANNE MİSİNİZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __İşte yaşadıklarımdan dolayı bazen suçluluk duygusu duyuyorum. İyi bir anne miyim ? Bilmiyorum. Bunu evlatlarıma sormam gerekir. Kendime sorarsam, elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Orhan’ın da benimde çocuklarımızla diyaloğumuz çok çok iyi. Hiç bir problem yaşamadık. Ne ergenlikte ne sonrasında. Ama evlatlarımda çok iyi evlatlardır.

  PEKİ CHP’YE GİRDİNİZ ÇOK YOĞUN ÇALISIYORDUNUZ BAŞKANLIK FİKRİ NASIL OLUŞTU ?

  GÜLEN ERCAN

  __Şimdi başkanlık fikri bende yoktu. Düz söyleyim. Kendi açımdan söylüyorum; şu olacağım bu olacağım diye hiç düşünmedim. O iste kime faydam var. Neyim bakıyorum daydım ben.

  Burda da seçim dönemi geldiğinde, benden önceki başkanımız Omca hanım, yönetimdeki arkadaşlara bu teklifi götürüyor. Ve içimizden biri başkan çıksın diyor. Diğer arkadaşlar bu teklifi kabul etmiyorlar. Bunu yapabilecek içimizde bir tek GÜLEN ERCAN’dır diyorlar. Onlar bu teklifle geldi.

  NEDEN SİZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Yedektim ben aslında. Asil yönetimde de değildim. Bizde yönetimler ikiye ayrılır. Asil ve yedek. Ben yedek yönetimdeydim. Ama bir asıl kadar çalışıyordum ve seviyordum çalışmayı.

  NELER YAPIYORDUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Gitmem gereken bir ev yada esnaf ziyareti varsa mutlaka giderim. Saha çalışmalarına mutlaka giderim. Gelmem demem. İlçede nöbet yazılırsa giderim. Hatta bir nöbete giderken eşimle motor kazası geçirdik ölümden döndük. Aldığım sorumluluğun farkındayım. Ve o sorumluluğu yerine getirmek için elimden geleni yaparım.

  __Evet ben görevini yapmış o makama layık görülmüş bir insanım. Ama o layıklığı belirleyen bir kitle olmalı. Ben o kitlenin farkında bile değildim.

  SEÇİM GEÇESİ 15 ŞUBAT 2020…….SAAT 19:00

  İLGİNÇ BİR GECEDİR O GECE. 3 ADAY VARDIR. BİR TANESİDE GÜLEN ERCAN’DIR. ÇOKTA İNANMAZ BAŞKAN OLACAĞINA. EŞİ GÜLEN HANIMDAN GİZLİ YAPTIRDIĞI TEK POSTERİ SALONDA BİR YERE ASAR O KADAR. SALON DOLUDUR. SAKİNDİR GÜLEN HANIM. OYLAMA BAŞLAR.

  OYLAMA BİTİP OYLAR AÇILMAYA BAŞLADIĞINDA ÖNDE OLDUĞUNU GÖRÜR GÜLEN ERCAN İŞTE O AN ÇOK HEYCANLANIR. TÜM OYLAR SAYILDIGINDA AÇIK ARA KAZANMIŞTIR.

  ESKİ BAŞKAN OMCA HANIMLA SARILIP AĞLARLAR.

  ARTIK BAŞKANDIR. ŞAŞKINDIR VE ÇOK MUTLUDUR. HAYATININ FARKLI OLACAĞININ FARKINDADIR. KUTLAMA YAPMAZLAR ÇÜNKÜ HERKES ÇOK YORGUNDUR. SAAT 01:30 DUR VE GÜLEN BAŞKAN HERKESİ TEK TEK EVE BIRAKIR.

  Gulen14 - yazarlar - haberton

  EVE GELİR TELEFONLAR SUSMAZ. İŞTE O AN SORUMLULUĞUNUN BİR KAT DAHA ARTTIĞINI FARKEDER

  ARTIK

  CHP MURATPAŞA İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANIDIR.

  BAŞKAN OLDUKTAN SONRA ODANIZA İLK GİRDİGİNİZDE NE HİSETTİNİZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Koltuğun hiç bir anlamı yok aslında. Bugün o koltukta ben olurum yarın olmam. Benim için önemli olan CHP’nin sade bir üyesi olan GÜLEN ERCAN kim. Ne yapıyor.

  İLK OLARAK NE YAPTINIZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Tebrikler geldi. Görev teslim etme mazbatayı alma oldu. Ziyaretler oldu. İlk böyle.

  2 YILDIR BAŞKANSINIZ.2 YIL BOYUNCA NE YAPTINIZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Yönetimimle ve kendimle bu açıdan gurur duyuyorum. Çok güzel bir yönetim ekibim var. Bir çok çalışma yaptık. Yaptık diyorum; Çünkü ben tek başıma yapmadım. Benim arkamda kocaman bir yönetim ekibi var. Ve onların hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İyi ki varlar.

  YÖNETİM EKİBİNDEN BAHSEDELİM Mİ BİRAZ. KENDİ YÖNETİM EKİBİNİZİ Mİ OLUŞTURDUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Hazırlıklı olmadığımız için gelmek isteyen, bu işe gönül veren arkadaşlarla konuştuk. Görüştük ve yönetim ekibini kendimiz oluşturduk. Çokta güzel bir yönetim ekibi çıktı ortaya.

  SAĞ KOLUNUZ VAR MI ?

  GÜLEN ERCAN

  __Tabiki. Sürekli sahada olan, yanımda olan arkadaşlarım var. Bunun yanı sıra sahada olamayıp arkadan da her türlü desteği veren, yanımda olan yönetimde olan arkadaşlarımız var.

  NASIL BİR YÖNETİM EKİBİYLE ÇALISIYORSUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Gayet zinde, hareketli bana ayak uydurabilen bir yönetim ekibiyle çalışıyorum.

  NASIL AYAK UYDURUYORLAR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Mesela ben şu yapılmalı dediğimde yada şunu yapmalıyız dediğimde anında harekete geçebilen bir ekip.

  Bır arkadaşım bana şunu demişti;

  Ekip aktif olur. BAŞKAN aktif olmaz. Başarı olmaz. BAŞKAN aktif olur. Ekip aktif olmaz yine başarı olmaz. Hem ekip hem başkan hemde yönetim aktif olursa işte başarı o zaman geliyor.

  BAŞKAN OLDUKTAN SONRA HAYATINIZDA NE DEĞİŞTİ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Şöyle daha tanınır oldum bu bir gerçek. Gülen Ercan sadece öğretmen camiasında, eğitim camiasında yada sendika camiasında tanınırken ;şu anda Muratpaşa’da tanınan bir yüz oldum.

  Ama aile hayatında ne değişti derseniz. Yoğunluktan o kadar geç geliyorum ki eve 11/12 gibi. Çocuğunun bir olayı oluyor göremiyorsun. Eşin uyumuş oluyor. Yada eşinde seninle birlikte sürükleniyor. Bu durumda aileni ihmal etmiş ikinci plana atmış oluyorsun.

  Ama kendimce telafisini yapıyorum. Onlara özel zamanlar ayırıyorum. Çocuklarıma 1 yada 2 saat olsa da zaman ayırıyorum. Bizim ailecek şöyle bir olayımız vardır. Belki evliliğimizin uzun sürme sebeplerinden biride bu. Biz nerde olursak olalım, saat kaç olursa olsun o günün değerlendirmesini aile içinde yaparız. Konuşuruz. İşte oğlum gelir anlatır. Ben anlatırım. Eşim anlatır. Paylaşırız. Sıkıntı, sevinç ,endişe her şey ortaya dökülür. Bu da bize o anda bir güç veriyor, ayakta tutuyor. Her akşam olmasa bile 2 gün yapmasak 3.gün mutlaka yaparız. Bir araya gelir sohbet ederiz..

  BAKIMLI BİR KADIN MISINIZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __EVET Çok abartılı gösterişli bir bakımım yoktur. Sevmem de. Ama kokuya çok duyarlıyımdır. Çok severim. Eğer beğendiysem doldurma parfüm de alırım. Pahalı parfüm de. Önemli olan sevmem .

  Makyaj çok önemli değil benim için. Bir göz kalemim, Bir rujum vardır. Yüzüme hiç bir şey süremem. Ne fondöten ne krem. Ağırlık gelir bana. Bu her zaman böyleydi.

  BAZI KELİMELERİM VAR NE İFADE EDER SİZİN İÇIN ?

  SU ?

  GÜLEN ERCAN __Derinlik

  HAYAT ?

  GÜLEN ERCAN__Yaşanmalı en güzel şekilde

  ÖLÜM ?

  GÜLEN ERCAN __Kayıp

  ARKADAŞLIK ?

  GÜLEN ERCAN_______

  YEŞİL ?

  GÜLEN ERCAN__huzur

  HAYVANLAR ?

  GÜLEN ERCAN __Dost

  CHP ?

  GÜLEN ERCAN__Adalet

  ATATÜRK

  GÜLEN ERCAN____SONSUZ AŞK

  BİR GÜNÜNÜZ NASIL GEÇER ?

  GÜLEN ERCAN

  __Normal standart günüm yok. İlçeye daha çok randevularım olduğunda giderim. Hani o koltuğa oturma olayı var ya. Ben daha çok sahadayım. İnsanlarla iç içeyim. İnsanlarla görüşüyorum.

  Sabah 7 / 7 30 kalkarım. Erken de yatamam. Geç yatsam da erken yatsam da sabah 7 / 7 30 kalkarım. Vücut öyle alışmış. Gece de yapmam gereken işler var. Sosyal medya gibi.

  GECE İNSANI MISINIZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Gece insanıyım evet. Severim sessizliği ,dinginliği. O sessizlik içinde bir şeyler üretmeyi. Şiirlerimi gece yazarım mesela.

  İlçeye gittiğimde sohbetler, değerlendirmeler yaparız. Üye çalışmamız varsa, üye çalışması yaparız.

  Akşam gitmemiz gereken yerler oluyor. Hadi bitti eve gidelim olmuyor. 16:30 17:00 da ilçeden çıkıyoruz zaten. Eve gelmemiz 23:00/24:00 ü buluyor.

  KAÇ KİŞİLİK BİR YÖNETİM EKİBİNİZ VAR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Yedek ve Asil olmak üzere 24 kişilik değişmez bir yönetim ekibim var. Bunlardan tabi, çok aktif olanlar var. Kendilerince dönem dönem aktif olanlar var. Tabi hepsinin de çok emekleri var çalışmalar konusunda.

  NELER YAPTINIZ YÖNETİM EKIBİNİZLE ?

  GÜLEN ERCAN

  __PANDEMI biliyorsunuz bizim dönemimize denk geldi ve en ağır dönemi yaşadık. Normalde şu şartlarda çalışmak çok daha kolay. Pandemi döneminde, her alanda kısıtlandık. Dışarı çıkamıyorsun. İnsanlar seni arıyorlar. Zor durumdalar. Onlara yetişmek zorundasın. Sen başkansın. Sana bir misyon yüklenmiş. Senden onu bekliyor. Sen yapamam dediğin an bütün umutlarını kaybediyor. İnsanlar zaten umutsuz, zaten zor durumda.

  Biz o dönemde birçok evi ziyaret ettik. KADIN KOLLARI olarak bir çok eve gittik. İnsanların dertlerini dinledik. Dertlerine çare olmaya çalıştık. Maddi manevi yardımlar yaptık.

  Kadınlarımıza özellikle iş alanında ihtiyaçları varsa ,yeniden ise dönene kadar destek olduk. Elektriğini, faturalarını ödeyemeyenlere yardımcı olduk. Ve kadın kollarının hiç bir maddi geliri yok.

  SİZ VE YÖNETİM EKİBİNİZ MAAŞ ALMIYOR MUSUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Yok almıyoruz .Hiçbirimizin kadın kollarından maddi bir geliri yok. Maaş almıyoruz. Gönüllük esastır bizde. Hiç kimseden para ve yardım almıyoruz.

  Biz eş dost aracılığıyla yardım yapıyoruz.

  SİZİ BAŞKANLIĞINIZ ESNASINDA EN ÇOK ÜZEN OLAY NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __PANDEMI döneminde, Bir kadını eşi terk ediyor. Küçücük çocuğuyla kuaförlük yapıyor. Ama pandemi de kuaförlerde kapandı biliyorsunuz üst katı kendine ev yapmış. Evi yok barkı yok. Üst katta çocuğuyla yaşamaya çalışıyor. O olaya çok üzülmüştüm. Düşünün; küçücük bir yerde çocuğuyla tek başına. O kadınla hâlâ görüşüyorum. Ve destek oluyorum. Elektrik faturasını ödeyememiş. Onun yaşadığı ortam ve mücadelesi beni çok etkilemişti. Genç bir kadındı.

  EN MUTLU EDEN OLAY ?

  GÜLEN ERCAN

  __Öğrencilere burs vermek.

  Bir projemiz var bizim. Hâlâ devam ediyor. Okullar kapanana kadar da devam edecek.

  Bilgece kültür eviyle birlikte, çocuklara burs vermek için oradaki arkadaşlar tiyatro oynuyorlar. Bizde bilet satıyoruz ve çocuklara burs olarak veriyoruz. Bu arada benim bir çok öğrencim var. İhtiyaç sahibi öğrencilerimde var üniversitede okuyan. Onlara da burs sağladık. Bu beni çok mutlu etti.

  Kendi imkânlarınla okuttuğum bir kızım var. Hepsiyle gurur duyuyorum.

  KADINLARIN CHP YE BAKIŞ AÇISI NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Ev ziyaretleri yapıyoruz ya. Anlatıyoruz tabi. Orda kadınların bize söylediği şu; Kimse bize böyle anlatmadı. Anlatsalar bizde böyle anlarız.

  CHP’nin böyle olduğunu bilmiyorduk. Böyle çalıştığını bilmiyorduk. Geldiniz gördük diyorlar. Hatta hiç üye olmayacak insanlar üye olup destek verebiliyorlar.

  HEDEF KİTLENİZ NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Tabiki Türkiye’de ki bütün kadınlar. Partili partisiz diye ayırmıyoruz. Hatta benim hayalim, bütün kadınların refah içinde yaşaması. Çünkü toplumun temel taşı kadındır. Kadın rahatsa mutluysa, toplumda mutludur.

  TÜRKİYE’DEKİ KADINLARI NASIL GÖRÜYORSUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Ben kadınları kategorilere ayırıyorum artık şu dönemde. Bir tuzu kuru olup, kendi dünyasında yaşayan apolitik kadınlar.

  Bir tarafta da ;hem toplumun hemde kendisinin sorunlarıyla mücadele eden direnişçi kadınlar.

  TOPLUMSAL DAVALARIN İÇİNDE BULUNUYOR MUSUNUZ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Hepsinde bulunuyoruz.

  Kadın hakları, çocuk hakları, taciz, tecavüz, öldürme.. Bütün bunların hepsinde bu davaları takip ediyoruz.

  Hatta CHP’nin YAŞAM HAK PROJESİ diye bir projemiz var. Bu proje dahilinde, şiddet gören haksızlığa uğrayan bütün kadınlarımızın ;hem sosyal olarak, hem hukuk olarak, hem psikolojik olarak anlaştığımız kurumlarımızla birlikte yanlarında oluyoruz.

  NASIL YANLARINDA OKUYORSUNUZ KADINLARIN ?

  GÜLEN ERCAN

  __Hukuksal desteğe ihtiyaçları varsa, avukatlarımız görüşüyor.

  Psikolojik destek oluyoruz. Çünkü şiddet görüyor. Hem çocukları hemde kendisi için sağlıklı olarak ayakta durması lazım.

  Sosyal olarak destek oluyoruz. Çünkü maddi olarak hiç bir geliri yok. Çocukların okula gitmesi lazım. Çocukların ihtiyaçları var. Kendisinin ihtiyaçları var gibi.

  Bu alanlarda kadınlarımızın yanındayız. Tabi temennimiz kadınların bunları hiç yaşamadan hayatlarını sürdürmeleri. Ama yaşıyoruz. İşte o anda da YAŞAM HAK PROJESİ devreye giriyor.

  TÜRK KADINI BİLİNÇLİMİ ? HAKLARININ FARKINDAMI ?

  GÜLEN ERCAN

  __Bilinçli değiller. Ama bilinçli olmamalarının sebebi, kendi hataları değil sadece. Toplumda kadının bilinçlenmesini istemiyor. Bu kadının suçu değil. Ben burda kadını suçlamak için bilinçli değiller demiyorum. Bilerek bilinçli hale getirilmiyor kadın.

  Kadın eğer ayakta duruyorsa, mutluysa, sağlıklıysa toplumun hepsi mutlu ve sağlıklı. Çünkü çocukla ilgilenen kadın, erkekle ilgilenen kadın.

  Her ortamda kadın varken, biz kadını yok sayıp bilinçsiz halde bu toplumda yaşattığımız için kadınlar acı çekiyor..

  YAPMAK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEYİ YAPABİLDİNİZ Mİ ?

  GÜLEN ERCAN

  __Tabiki yaptığımız hiç bir şey yeterli değil. Bir kere bunu kabul edelim. Yaptığımız şeylerin daha iyisini yapabildiğimiz zaman başarının üstüne başarı eklenir. Başarının da sonu yoktur. Şu gün için güzel şeyler yapmış olabiliriz. Ama ilerde de güzel şeyler yapabilmek için mücadele etmeliyiz.

  Kadınlarımızın bu şiddeti görmeden, daha rahat, daha refah ve mutluluk içinde, aç kalmadan, kimseye muhtaç olmadan yaşamaları temennimiz

  Tabi bu sadece bize bağlı değil sosyal devlet çok önemli.

  KADIN KOLLARI OLARAK PROJELERİNİZ NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Bundan sonraki projemiz Aile destekleri sigortasını(ADS) kapı kapı gezip anlatmak.

  Ayrıca YAŞAM HAK projesini bütün kadınlara anlatıp, böyle bir hakları olduğunu, kimsenin bu ülkede sahipsiz olmadığını, arkalarında bizlerin olduğunu bilmelerini istiyoruz.

  GÜLEN BAŞKAN KADINLAR İÇİN NELER İSTİYOR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Kadınların üretim alanında daha çok aktif olmalarını istiyorum. Siyasette daha aktif olmalarını istiyorum. Kendilerini siyasetten çekmemelerini, ben ne yapabilirim dememelerini istiyorum.

  GÜLEN BAŞKAN ERKEKLERE NASIL BİR MESAJ VERMEK İSTER ?

  GÜLEN ERCAN

  __Mutlu olmak istiyorsanız, önce kadınınızı mutlu edin derim. Kadınlarınızı destekleyin. Özgür bırakın. Bütün erkekler bunu yapabilse, Türkiye’de hiç sorun kalmayacak.

  TÜRKİYE KADININI SEVİYOR MU ?

  GÜLEN ERCAN

  __Aslında seviyor. Türkiye kadınına değer veren bir toplum. Ama bazı kültürlerin, bazı sosyal yapıların etkisiyle kadını yok etmişiz zamanla. Bu tabi bir anda olan bir şey değil. Yüzyıllardır böyle.

  Bız hep kadınları eğitmeye çalışıyoruz ya, aslında erkekleri de eğitmeliyiz. Toplumun bir kısmıyla çalışıp diğeriyle çalışmıyorsan o iş olmaz. Toplum bir bütündür. Genciyle yaşlısıyla ,kadınıyla erkeğiyle. Hepsinin bir düşüncesi bir yapısı var. Biz hepsini harmanlayıp bütüncül hareket etmeliyiz.

  UMUT VAR MI ?

  GÜLEN ERCAN

  __Toplumda şu anda gençlerde ve kadınlarda umut yok ne yazık ki. Bir insanın umutlu olabilmesi, ayakta durabilmesi için öncellikle iş ve ekonomik bağımsızlık gereklidir. Bizim bu umudu yeniden yeşertmemiz gerekiyor.

  NASIL YEŞERTİCEZ O UMUDU ?

  GÜLEN ERCAN

  __Birbirimize sahip çıkacağız. Paylaşacağız. Acıyı yokluğu, sevinci, varlığı. Şu an için bunu yapabiliriz.. Birlikte olursak güçlüyüz.

  KADINLARA BİR MESAJINIZ VAR MI ?

  GÜLEN ERCAN

  __Ben kadınları ve çocukları çok seviyorum. Onları bu ülkenin teminatı olarak görüyorum. O yüzden onlar benim için çok değerli.

  SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDIĞİNİZ NEDİR ?

  GÜLEN ERCAN

  __Keşke imkanım olsa da bütün kadınlarla konuşabilsem. Hayallerini, hayat hikayelerini dinleyebilsem. Kadının elinin değdiği her yer güzelleşiyor. Kadına fırsat vermek lazım ve her yerde vermek lazım. Kadın her yerde ve her işi yapabilir. Biz kız çocuklarını bebekle, erkek çocuklarını arabayla oynatırız. Kız çocuklarını da arabayla oynatmalıyız ki iyi bir şoför olsun. Her yerde eşit eğitim fırsatı verirsek işte o zaman güçlü, mutlu bir toplum olacağız. Kadınlarını 2.plâna atan toplumlar gelişmiyor malesef………

  TEŞEKKÜR EDERİM GÜLEN HANIM.

  GÜLEN ERCAN

  __Ben Teşekkür ederim…………

  GÜÇLÜ BİR KADIN GÜLEN HANIM MUTLU, SEVGİ DOLU, UMUT DOLU BİR KADIN.

  YAŞADIKLARININ HİÇ BİRİNDEN PİŞMAN DEĞIL.

  YÜZÜ HEP GÜLÜYOR. DURU BİR GÜZELLİĞİ VAR.

  DOKUNABİLDİĞİ BÜTÜN HAYVANLARI SEVİYOR. İKİ KEDİSİ VAR.

  28 YILLIK ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERİYLE HALA GÖRÜŞÜYOR.

  31 YILDIR ORHAN BEYLE EVLİ. İKİ OĞLU VAR.

  ŞİİR YAZIYOR…..

  VE ELİNİN DEĞDİĞİ HER ŞEY GÜZELLEŞİYOR.

  O CHP MURATPAŞA İLÇE KADIN KOLLARI BAŞKANI..

  ___________________

  MUSA BEYİN KIZININ ELİNDEN TUTUP ÜNÜVERSİTEYE YAZDIRDIĞI GÜNDEN BU YANA ÇOK YIL GEÇTİ.

  BU HİKAYEDE BENIM KAHRAMANIM MUSA BEY..

  TOPLUM BASKISINA BOYUN EĞMEDİĞİ İÇİN .

  KIZINA İNANDIĞİ GÜVENDİĞİ DEĞER VERDİĞİ İÇİN

  O YILLARDA YETİŞTİĞİ HALDE KADINA ÇOK DEĞER VERİP KIZINI BU YILLARA İTEKLEDİĞİ İÇİN.

  TEŞEKKÜR ‘Ü KENDİSİNE BİR BORÇ BİLİRİM….

  OĞLU BEKTAŞ HASTALIĞI YENDİ BUGÜN SAĞLIKLI BİR GENÇ
  5.KARDEŞ ÖZLEM ABLASININ GÖZ BEBEĞİ
  BABASI MUSA BEYİ BİR İŞ KAZASINDA KAYBETTİ.

  Bu günde
  Bitmemiş işler,
  Yarım kalan
  Umutları yazdık
  Hayat defterine..
  Yarın mı?
  Rast gele…

  Günaydın yoldaşlarım;
  Yüreğine acıyı bal eylemiş Soğuktan sıcağa kanat çırpan
  Yurtsuz kırlangıçlarım,
  Ebabillerim…
  Aslında yarınlar
  Dünde ki acıları unutturmak için gelir,
  “Zaman geçtikçe acın dinecek”
  sözü bu yüzden söylenir.
  Kaldır o mağrur başını;
  Bak gökyüzüne, Mavi ve bulut…
  Ve Umut….
  Ve elbet
  Yarın güzel olacak seninle.
  Yüreğini çökertme…

  (18.01.2022)

  Gülen ERCAN

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler