16.4 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
24 C
İzmir
Salı, Haziran 22, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatYöresel Folklorik Bebek "Damal Bebeği" maske taktı

  Yöresel Folklorik Bebek “Damal Bebeği” maske taktı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Japonya’da, 1996 yılında düzenlenen ‘Yöresel Folklorik Bebekler’ yarışmasının el emeği kategorisinde, dünya birincisi olan Damal Bebeği, pandemi süreci nedeniyle maskeli oldu.

  Ardahan’daki tam donanımlı atölyede üretilen Türkmen kıyafetli bebeklere Covid-19’la mücadelede farkındalık oluşturmak için maske takıldı. 

  Yöresel folklorik bebek "damal bebeği" maske taktı
  Yöresel Folklorik Bebek “Damal Bebeği” maske taktı

  Damal ilçesinde yöre kadınlarının ağaçtan yaparak Türkmen kıyafetleri giydirdikleri bebeklerin ünü dünyayı aştı. 1996 yılında Japonya’da düzenlenen ‘Yöresel Folklorik Bebekler’ yarışmasında el emeği kategorisinde dünya birincisi olan Damal Bebeği’ne her geçen yıl ilgi artmaya başladı. Valilik, dünya birinciliği alan Damal bebeğinin üretimin artırılması, hak ettiği değere kavuşması ve kadınların ev ekonomisine katkı sağlaması amacıyla Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde ‘Damal Bebeği Kadın Emeği’ projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında içinde bebek üretim atölyesi bulunan Damal Bebek Evi kuruldu. Pandemi sürecinin aksamaya uğrattığı bebek üretimi, normalleşmeye başlanmasının ardından yeniden hız kazandı. 

  FARKINDALIK İÇİN BEBEKLERE MASKE

  Japonya'da, 1996 yılında düzenlenen 'yöresel folklorik bebekler' yarışmasının el emeği kategorisinde, dünya birincisi olan damal bebeği, pandemi süreci nedeniyle maskeli oldu.
  Japonya’da, 1996 yılında düzenlenen ‘Yöresel Folklorik Bebekler’ yarışmasının el emeği kategorisinde, dünya birincisi olan Damal Bebeği, pandemi süreci nedeniyle maskeli oldu.

  Her gün sabah ve öğleden sonra atölyeye gelen kursiyer kadınlar, Oğuz Türkmen-Alevi kadınlarının günlük kıyafet motiflerini yansıtan Damal bebeğini, üç farklı boyutta üretiyor. 150 ile 350 TL arasında satışa sunulan bebeklere koronavirüs ile mücadelede farkındalık oluşturmak için maske de takılıyor.

  ‘HERKES MASKE TAKSIN DİYE BEBEĞİMİZE DE MASKE TAKTIK’

  Damal Bebeği usta öğreticisi Melek Hocaoğlu, 23 kursiyerle pandemi koşullarına uygun bir şekilde üretim yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

  Ardahan'daki tam donanımlı atölyede üretilen türkmen kıyafetli bebeklere covid-19'la mücadelede farkındalık oluşturmak için maske takıldı.
  Ardahan’daki tam donanımlı atölyede üretilen Türkmen kıyafetli bebeklere Covid-19’la mücadelede farkındalık oluşturmak için maske takıldı. 

  “1996 yılında Japonya’da birincilik aldı ev ünü dünyaya yayıldı. Patenti alınan Damal bebeği artık Ardahan’da daha iyi koşullarda üretiliyor. Bize gelen plastik bebeklerin önce içini dolduruyoruz, ardından giyindiriyoruz ve Damal Bebeği haline getiriyoruz. Kadın ve kız bebek olarak üç farklı boyutta üretiyoruz. Boyutlar isteğe göre değişebiliyor. Son olarak Damal bebeklerini farkındalık oluşturmak için maskeli üretiyoruz. Herkes maske taksın diye Damal bebeğimize de maske taktık.”

  Bebek üreten kadınlardan Latife Boztoprak da “Güzel bir yer, kadınlar için bu etkinliklerin olması, burada kadınların çalışıyor olması ve kendi emeğinin karşılığını alıyor olması çok güzel. Buradan kazandığımız ücretle kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Devam etmesini istiyoruz. Bebeklerimiz 28 aşamadan geçiyor ve baya emek isteyen bir iş” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler