TRY - Türk Lirası
EUR
20,239
USD
18,832
GBP
22,768
CNY
2,776
8 Şubat 2023, Çarşamba
Ana SayfaÖne ÇıkanYolcu otobüslerinin karıştığı 43 kazada 83 can kaybı

Yolcu otobüslerinin karıştığı 43 kazada 83 can kaybı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 1 Ocak-27 Kasım 2022 tarihleri arasında yolcu otobüslerinin karıştığı 43 kazada 83 can kaybı yaşandığını açıkladı.

EGM’den yapılan yazılı açıklamada, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı’na göre; yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve benzeri taşıtların kusurlu olarak karıştığı ölümlü trafik kazası sonuçları ve otobüs işleticisi teşebbüslerin kamuoyuna ilan edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu kapsamda; 1 Ocak 2022-27 Kasım 2022 tarihleri arasında meydana gelen şehirler arası tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin kusurlu olarak karışmış olduğu 43 ölümlü trafik kazasında, olay yerinde 83 can kaybı meydana gelmiştir. Ölümlü trafik kazalarına 36 farklı otobüs firmasının karıştığı tespit edilmiştir” denildi. 

Yolcu otobüslerinin karıştığı 43 kazada 83 can kaybı
Yolcu otobüslerinin karıştığı 43 kazada 83 can kaybı

Yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin, trafik polisi ve jandarma trafik tarafından terminal çıkışı, kara yolu üzerinde denetlendiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sürücüler hız, çalışma/dinlenme süreleri ile seyir halinde cep telefonu kullanımı başta olmak üzere trafik güvenliğine uymaları; yolcular da seyahat süresince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirilmektedir. 

Ayrıca meydana gelen otobüs kazalarına ilişkin sonuçları ve alınması gereken tedbirler ile ilgili kurum/sektör ve firma yetkilileri ile müşterek değerlendirmeler yapılmakta olup, en çok kazaya karışan otobüs firmaları ile de görüşmeler gerçekleştirilerek firmalara gerekli uyarı ve hatırlatmalarda bulunulmaktadır. Hedefimiz trafikte sıfır can kaybı ilkesi esasıyla denetim ve diğer faaliyetlerimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aralıksız devam edecektir.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler