TRY - Türk Lirası
EUR
17,5202
USD
16,8080
GBP
20,3413
CNY
2,5086
20.8 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
28 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarYol var yol var

  Yol var yol var

  Betül Fırat
  Betül Fırathttps://haberton.com/
  Betül Fırat, Mavinin Fecri ve Mihrinin Hicranı Yazarı. Yazar, Şair ve Köşe Yazarı

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kaderimizi nelerin belirlediğini düşünmüşüzdür. Elimizde sadece bir hayat var; iyi değerlendirmemiz gereken ve yol var yol var: Doğru yolu seçmek ise erdemdir!

  Hayatımız boyunca seçeneklerle sınanırız. Hangisi bizi nereye götürür kestirmeye çalışırız. Karar vermemize de sonunu tahmin edilebilir olanlardan yana kullanırız. Her seçim de bir yoldur bizim için. Yolda nelerle karşılaşacağımız meçhul ama seçtiğimiz yolda yürürüz. Her yol için farklı bir senaryo vardır yaşanacak. O yüzden de insanın kaderi biraz da seçtiği yollara bağlıdır.

  Seçtiğimiz yol çoğunlukla bizim tercihimiz olur. Tabi ki etkilendiğimiz dış etkenler, insanlar ve hayatın bizi sürüklemesi de olabilir. Genelde o yoldan gidip gitmemek de irademize kalmış olur. Nihayetinde önümüze gelen bir sürü seçeneği değerlendirir ve bir tercih yaparız. Falımızda yollar çıkar; birini seçeriz nihayetinde.

  Bu yolları tercih etmemizde tabi ki içinde bulunduğumuz şartlar da etkili. Şartları ne kadar zorlarsak yolumuz o kadar cezbedici oluyor. Şunu da unutmamak gerekir; yol var yol var. Her yol aynı değil ve hepsi bizi hedefe götürmez. Seçtiğimiz yolun da salih olması önemli.

  Yol var yol var 1 - yazarlar - haberton
  Yol var yol var: Doğru yolu seçmek ise erdemdir!

  Sizi kötü bir sona götürecek yolu seçmenin de bir mantığı yok. “Yolun yol değil.” atasözünü duymuşsunuzdur. Kime göre neye göre iyi veya kötü oluyor tartışılır ama sonucunda iyi şeylere yol açıp açmayacağını tahmin edebilmek gerekir.

  Kader deyip geçeriz ama “Biz her insanın kaderini, kendi çabasına bağlı kıldık. (İsra 13)” diye yazılan İsra suresini hatırlatmadan olmaz. Yani biraz da bizim çabamızla şekillenir yolumuz. Hatasız insan yok; bu yolda hatalar da yanlışlar da yapmamız mümkün. Hatta tercih ettiğimiz yol bile kendisi baştan başa hata olabilir. Hata yapmamak için de iyi bir iç görü lazım.

  Kendinizi yeterince tanıyor ve ne istediğinizi biliyorsanız yaprak gibi her rüzgârda sallanmaz ve oradan oraya sürüklenmezsiniz. Bir yol yürünecekse önce onda kararlı olmak lazım. Şüphe ediyorsanız zaten çoktan yanlış bir tercih yapmışsınızdır, bunu da unutmamak gerekir.

  Yol var yol var: Doğru yolu seçmek ise erdemdir!

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler