TRY - Türk Lirası
EUR
19,634
USD
18,634
GBP
22,920
CNY
2,653
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıYıldırım Test Tesisi 2023'te faaliyete geçecek

Yıldırım Test Tesisi 2023’te faaliyete geçecek

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen, özgün ürünlerin testlerinde kullanılacak Yıldırım Test Tesisi’nin 2023 yılında faaliyete geçmesi öngörülüyor.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, havacılık sanayisi için önem teşkil eden yatırım ve projelerine devam eden TUSAŞ, Yıldırım Test Tesisi inşaatında da sona geldi. 2023 yılında faaliyete geçmesi öngörülen tesiste, yüksek gerilim ve yüksek akım içeren doğal yıldırım olayının laboratuvar ortamında yapay olarak kontrollü ve ölçülebilir üretilmesi sağlanacak.

Böylece hava araçları dahil tüm nesneler üzerinde yıldırım etkileri gözlemlenebilecek ve alınacak önlemler değerlendirilecek. TUSAŞ tarafından üretilen tüm özgün ürünlerin testlerinde kullanılacak olan tesisin ilk faaliyeti Milli Muharip Uçak (MMU) projesine yönelik olacak. Tesiste, MMU’da yıldırımın etkisiyle uçuş güvenliğini bozucu fiziksel zarar ya da elektromanyetik etkileşim olup olmadığı test edilecek ve yakıt sistemi değerlendirilecek.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler