23.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSpor Haberleri - Son DakikaAziz Yıldırım Fenerbahçe Başkanlığı için Sert Konuştu

  Aziz Yıldırım Fenerbahçe Başkanlığı için Sert Konuştu

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Aziz Yıldırım Fenerbahçe Başkanlığı için Yeniden Aday Olmayacağını Açıkladı

  Aziz Yıldırım, “Bir daha hayatta düşünmüyorum başkanlığı. Arkadaşlarımdan biri olursa destekleyeceğim. Fenerbahçe’nin bundan sonra geleceği ile ilgili her hareketin içinde olacağız” dedi.

  Fenerbahçe Kulübü’nün yarın ve cumartesi günü yapacağı olağan seçimli genel kurul toplantısı öncesi eski başkan Aziz Yıldırım, Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya eski yöneticiler Mahmut Uslu, Şekip Mosturoğlu, Ali Yıldırım, Abdullah Kiğılı, Yasemin Merçil, Murat Özaydınlı, Nihat Özbağ, Öner Fırat, Mithat Yenigün, İlhan Ekşioğlu, Ozan Balaban, Cenk Başak ve çok sayıda davetli katıldı. Aziz Yıldırım, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, başkanlık için aday olmayacağını ifade ederek, “Mahallede yönetim listesi yapsanız bu liste olmaz. Fenerbahçe’nin geleceğini tehlikede gördüğümüz için toplandık. Gerekirse kongrede konuşma da yaparım” dedi.

  “3 senedir enkaz edebiyatı konusu var.”

  Aziz Yıldırım, 3 yıl önce yapılan olağan seçimli genel kurulda Ali Koç’un büyük teveccüh ile başkanlığa seçildiğini hatırlatarak, kendi dönemindeki yöneticilerle bir araya geldiklerini ve bu zamana kadar kimsenin herhangi bir sebepten dolayı konuşma yapmama kararı aldıklarını söyledi. İyi zamanda da kötü zamanda da ses çıkarmayacakları konusunda anlaşmaya vardıklarını kaydeden Aziz Yıldırım, “Arada bizi tahrik ettiler. Konuştuğumuzda neden konuştunuz, konuşmadığında neden konuşmadın diye bir yola getirmeye çalıştılar. Biz bu tuzaklara düşmedik. Çünkü Fenerbahçe yönetimine bir bahane olmaması için bu tutumu sergiledik. Bugünden sonra Fenerbahçe’ye yapılacak olan zararların karşısında kamuoyunu bilgilendireceğiz ve gereken hareket neyse yapacağız. 3 senedir enkaz edebiyatı konusu var. Biz çok kötü bir mali tablo aldık, öyle bir tablo bırakmadık biz.” diye konuştu.

  “Bu 16 bin üye Ali Koç’u niye seçti ben anlamadım”

  Fenerbahçe’nin mal varlığı borçlarından fazladır ama Sayın Başkan hesap kitap buluyor, Galatasaray ile Beşiktaş’ın malları fazladır diyor. Beşiktaş’ın stadı var, tesisleri var, bir de Beşiktaş’ta apartman var. Galatasaray’ın neyi var; Florya’da yarısı devlete ait olan arsa, devletin yaptığı stat, alınan arazi ve nakit para var başka bir şey yok. Fenerbahçe’nin neyi var? Bugüne kadar bunlar hiçbir tane ağaç diktiler mi? Kulübün oraya bekçi kulübesi yaptılar, bunun dışında başka bir şey yok. Bu 16 bin üye Ali Koç’u niye seçti ben anlamadım. 16 bin kişi beyaz atlı prens olarak gördü seni. Gelecek yıl pamuk prensesi alıp uçuracaksın.” diye konuştu.

  “Ali Koç’un bir sıkıntısı var”

  Fenerbahçe stadını bankadan borç alarak 100 milyon Dolar’a yaptıklarını aktaran Aziz Yıldırım, şöyle devam etti:

  “Bugünkü değeri 130 milyon Dolar gözüküyor. Can Bartu, Dereağzı Tesisleri, buradaki atletizm salonlarını yaptık. Faruk Ilgaz Tesisleri, Topuk Yaylası, Ankara Tesisleri, villalar, Gebze’de arazi, Fikirtepe Tesisleri, ülkenin çeşitli yerlerinde alınmış arsalar şeklinde devam ediyor. Biz enkaz aldık diyorlar. Ali Şen’den ben başkanlığı aldığım zaman 1998’de gazetede borç 5.5 trilyon yazıyordu. Divan kurulunda yapıldı bu durum.

  Seçildi diyor ki; ‘Ben bu 3 senede çok sıkıntılar çektim.’ Hapis mi yattın? Pandemide 1 hafta evden çıkmadın. Ali Koç’un bir sıkıntısı var. Aziz Yıldırım ve arkadaşlarından rahatsız oluyor. Biz kaybettiğimiz için kenara çekildik. Biz aday olduk seçilemedik. Seçilseydik o şartlar neyse bizler de onu yaşayacaktık. Bizler kaçmadık, buradayız, yine kaçmayız. Ben çok eziyetler çekiyorum herkes bana saldırıyor diyor.”

  Aziz yildirim fenerbahce baskanligi icin sert konustu 1 - spor haberleri - son dakika, fenerbahçe haberleri - haberton
  Aziz Yıldırım Fenerbahçe Başkanlığı Için Yeniden Aday Olmayacağını Açıkladı

  Bizi kendine rakip görmesin biz bu camianın ferdiyiz

  Ali Koç’un içine Aziz Yıldırım ve arkadaşları kaçmış. Bizi kendine rakip görmesin; biz bu camianın ferdiyiz. Bunların hepsi değerli insanlar. Yönetime girerek veya dışarıdan değil. Dost arkadaş olarak varız. Bizi düşman olarak görme, bizi içinden at. Bizle rakip olmanın tek şartı var; 20 sene başkanlık yapıp o başarıları alacaksın, stadı tekrardan yapacaksın, tesisleri yıkıp yeniden yapacaksın 20 sene bunları yapacaksın sonra gözümün üstünde kaşım yok demeyeceksin. Ben buraya kadar sabrettim, bundan sonra sabretmem. Her gecenin bir sabahı olmaz beni kızdırmayın, ayıp denen bir şey var. Ben Fenerbahçe’nin kendisiyim, 30 yılımı bu kulübe verdim. Biz şikayet etmeyiz” şeklinde konuştu.

  “Sen 150 milyon Euro söz verdin, sözünü yerine getir”

  Kendisinin bir suiistimali varsa mahkemeye verilmesini isteyen Aziz Yıldırım, “Ben sizi mahkemeye vereceğim. Bu kürsüde gelip Fenerbahçe’nin kutsal kürsüsünde konuşan insanların verdiği sözleri yerine getirmesi lazım. Ben sana teklif yaptım. 150 milyon Euro biz verelim 150 sen ver, futbolu sen idare et, basketbolu biz alalım, dedim. Sen ne verdin kulübe, 50 milyon Dolar hibe ettin. Sonra 297 trilyon borç verdiğini söylüyorsun. Ben 1998-1999’da 30 milyon Dolar nakit verdim kimseye de söylemedim. Senin verdiğin para 80 milyon. Sen 150 milyon Euro söz verdin, sözünü yerine getir” dedi.

  “2 yılda bu kulübe 500 milyon Dolar para gitti”

  Ali Koç’un görev süreci boyunca şu ana kadar 52 oyuncu aldığına dikkat çeken Aziz Yıldırım, “Para yok bu kulüpte, batmış bu kulüp, bu kadar oyuncuyu nasıl alırsın. 6 tane antrenör aldın. Bunların bonservislerine ne verdin. SPK nerede, biz bildiriyorduk oyuncuları. Onlar da yok ortada. Şimdi Fenerbahçe’yi şikayet edecek diyor. Çünkü Fenerbahçe’nin nereye gittiğini kimse bilmiyor. 6 tane antrenör, ‘30 yaşından büyük oyuncu almayacağız gençleştireceğiz’ dedi, herkesi kandırdı. Biz Fenerbahçeliler safız ya. Geldiğimiz nokta ne? Onların kendi rakamlarıyla 2 trilyon borç gösteriyorlar bana, kendileri dağıttığı kitapçıkta yüzde 67 borç artmış, kendi verdikleri hariç.” dedi.

  Açıklamalarına devam eden Yıldırım 2 yılda Fenerbahçe‘nin 500 milyon Dolar para harcadığını söyleyerek bu paranın hangi harcamalarda kullanıldığını sordu. “Ne oldu bu paraya?” ifadesini kullanan Yıldırım “50 milyon Euro bu arkadaşların çalışmalarının alınmış olan oyuncuların bonservis parası. Burada 3 tane de basketbolcunun Amerika gidişinden alınan parası var. 25 milyon Euro’ya sermaye artırımı yaptılar. 25 milyon Euro benim devlete yalvar yakar çıkarttığım kanun var, vergilerin amatör şubelerinde kullanılması ile ilgili. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız bunu kanunlaştırdı ve tüm kulüplere yaradı.

  “gereğini yap, yapmayacaksan aday olma”

  Aziz Yıldırım, Rahmi Koç’a saygısı ve sevgisi olduğunu kendisini hapishanede ziyaret ettiğini anlattı ve şunları  dedi:

  “Onu kıracak diye valla çekiniyorum. Ama Ali Koç çekinmiyor. 3 senede bir şampiyon olduk biz. 6 senede 1 defa şampiyon oldu, diyor. 9 senede 4 defa kazanmışız. Ya hesap bilmiyor ya da birileri başka bir şey söylüyor, anlamadım. Ben 6 senede 2 defa şampiyon oldum tüm camiayla 13 kupa kazanmışız. 17 teknik adamla çalışmışız 20 senede. ‘Fenerbahçe’ye antrenör bulamıyoruz, insanlar gelemiyor’ diyor. Sen parayı verirsen insan her yere gelir. Sen para veremezsen kimse gelmez. Sen bana ver 10 milyon Euro ben sana kimleri getiriyorum sen gör. Oyuncular da öyle. Sen Koç’sun ya. Sen benim gibi babası öğretmen aile çocuğu değilsin. Sen Koç’un farkında değilsin. Sen gereğini yap, yapmayacaksan aday olma.”

  “500 MİLYON EURO MAL VARLIĞI BIRAKTIM” 

  340 milyon Euro borç bırakıldığının söylendiğini dile getiren Aziz Yıldırım, “270 milyon Euro ben size borç bırakmışım, 75 milyon Euro hemen alacağınız arsa var diye gösterdim. Beceremediniz, başka kafalardaydınız, başka yerlere gittiniz, onlar da parmak bastılar, iş bitti. Sonra oradan da düştü, ben size 200 milyon borç bıraktım enkaz işte bu. Ben diyorum ki 500 milyon Euro mal varlığı bıraktım. 200 milyon Euro da borç bıraktım diyorum hadi o 300 olsun. Eğer bu 300, 500’ü geçerse ben bunu ödemeye hazırım. ” diye konuştu.

  “İSVİÇRE SAATİ GİBİ ÇALIŞAN GURUR DUYDUĞUMUZ BİR FENERBAHÇE VARDI AMA ŞİMDİ NE HALDEYİZ” 

  Ali Koç’un ‘İsviçre saati gibi bir kulüp almadım’ sözlerine karşılık veren Aziz Yıldırım, “Bize göre de İsviçre saati gibi çalışan gurur duyduğumuz bir Fenerbahçe vardı ama şimdi ne haldeyiz biliyorsunuz. Ali Koç ne vadetti? Kulübün şeffaf olacağını söyledi ama maalesef olmadı, olamaz da. Olacağını da zannetmiyorum. İngiltere’de bir teknoloji şirketiyle çalıştık ciddi veriler çıkıyor, nerede zaafımız olduğu ortada çıkıyor, baştan aşağı takımı kuramıyorsunuz, diyor. Önceliklerimizi belirledik, ‘6 scout ekibiyle 100 kişilik futbolcu havuzu belirlendi. 3 sene sonra kapı kapı sponsor arayan değil sponsorluğun geldiği kulüp olacağız’ diyor. Ya şimdi Fenerbahçe’de o kadar çok sponsor vardı ki. Biz kime gitsek saygıyla bakıyordu. 20 seneden bir sponsorluk kalmadı. Murat Ülker, ‘Tüm takımlardan çıkıyorum ama basketbolda seni yüzüstü bırakmak istemiyorum. ” şeklinde konuştu.  

  “ALİ KOÇ SANA SESLENİYORUM; BU VOLKAN BALLI’YI GÖNDERMEZSEN SENİNLE BERABER GÖNDERECEĞİM” 

  Aziz Yıldırım, Ali Koç’un ‘Soyunma odasına giren başkan olmayacağım’ dediğini hatırlatarak, “Oyuncuları otobüsle İstanbul’a gönderdi, kendisi uçakla döndü. Tribün mühendisliği yapmayacağız, dedi, taraftar platformu kurdu. Taraftar Samandıra’da oyunculara ayar verdi. Trabzonsporlu Alper Boğuşlu’yu kadroya aldı sonra yol verdi gitti. En sevdiği adam Volkan Ballı. Geçen hafta İlhan Bey Bodrum’da oturuyor, gelmiş sarılmış. Ona söylediği söz; ‘Fenerbahçe şike yaptı.’ Volkan Ballı bunu söyledi ve diyor ki başkan buna alkolik demiş, o yüzden öyle yazmış çizmiş. Ondan dolayı kızmış o tweet’i atmış. Bak Ali Koç sana sesleniyorum; bu Volkan Ballı’yı göndermezsen seninle beraber göndereceğim” dedi.

  Mahkeme süreçleri Yargıtay’da devam ediyor

  Aziz Yıldırım, mahkeme süreçlerinin Yargıtay’da devam ettiğini belirterek, “Tabii ki maddi manevi kayıplar var ama acele etmemek lazım. Yargıtay süreci bittikten sonra çalışma yapmak lazım. Bu çalışma şimdiden başlaması lazım. Bunu şimdiden yazıya dökmek zarar verir. Tüzüğümüze göre Yüksek Divan Kurulu seçiminin yapılması lazım. 1 sene attım 2 sene attım olamaz. Kanun atmıyorsa yapamazsın. Temmuz ayı içerisinde Yüksek Divan Kurulu seçimi yapacaksın kim seçiliyorsa o koltukta oturacak?” dedi. 

  “Kimsa Fenerbahçe Kulübünü Satamaz” 

  “Kimse Fenerbahçe kulübünü satamaz” diyen Aziz Yıldırım başkanlık açıklamasında, “Fenerbahçe’yi satmak için 34 bin üyenin 3’te 2’sinin ‘evet satın’ demesi lazım. Kimse hiçbir şey yapamaz. Birlik beraberliği sağlayın kavga etmeyin önce içeriyi düzeltin, dışarıyla kavga etmeyin. Dışarıyla kavgalar bize zarar verir. Haklı olduğunuz davalarda yapın. İçeride muhakkak başka fikir söylüyor diye düşman olmayın, işlem yapmayın. Hep beraber birlik beraberlik içerisinde bu kulübü yukarı taşıyın” şeklinde konuştu.

  Yıldırım, Rıdvan Dilmen’e Saygılarını Sundu

  Aziz Yıldırım, son olarak başkanlık görevi bittiğinde teşekkür edemediği isimler hakkında konuştu. Yıldırım, “Başkanlığı bıraktığımda bu imkanı bulamadım. 20 yıllık dönemimde bana destek olan insanlara teşekkür etmek istiyorum. Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Birçok tesiste bizlere yardımcı olup, 6222 sayılı Yasa’nın çıkmasında desteklerine teşekkür ederim. Bu süreç zorlu bir süreçti. Bu süreç içerisinde Metris’e gelenleri hep korkuttular. Bizim konuşmalarımızı her akşam alıp polislere verdiler ondan insanlar çekiniyordu. Orada Rıdvan Dilmen vardı her akşam gelirdi; saygılarımı sunuyorum” diye sözlerini tamamladı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler