TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
26 Mart 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerTeknoloji HaberleriYerli video platformuna İngiltere'den fon desteği

Yerli video platformuna İngiltere’den fon desteği

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İngiltere merkezli düzenlenen Innovate UK Smart Grants yarışmasında, Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli video platformu Cinema8 500 bin dolar hibe fon desteği kazandı.

Video içerisinde etkileşimli bir şekilde tasarım süreçleri sunan platform, içeriklerden gelir elde edilmesini de sağlıyor.

İngiltere’de düzenlenen Innovate UK Smart Grants yarışmasında, ticari açıdan geçerli olabilecek Ar-Ge ve inovasyon için projelerin büyümesinde aracı olma amaçlandı. Bu yılki yarışmada ise YTÜ Yıldız Teknopark şirketlerinden Gobito Dijital Solutions tarafından geliştirilen Cinema8 isimli platform, 500 bin dolar hibe fon desteği kazanarak, başarı elde etti. Yapay zeka/makine öğrenmesi tekniklerini videolar içerisinde etkileşim tasarım süreçlerine uyarlama ve masaüstü, mobil ve VR ortamlarında erişilebilen gelişmiş etkileşimli linear/360 derece video deneyim geliştirme projesi olan Cinema8, aynı zamanda birçok ödüle de sahip.

VİDEOLARA DİNAMİK REKLAM YERLEŞTİRME İMKANI

Cinema8’in sürükle ve bırak, kodsuz video etkileşim tasarımı ve video düzenleme yeteneklerini VR ortamları için yapay zeka yetenekleri (nesne segmentasyonu, nesne/hareket algılama ve hareket izleme modülleri) ile birleştirmek amacıyla kullanılacak. Platform, dinamik reklam yerleştirme, videolar içerisinde dinamik/anında düzenlenebilir yerel reklamlar, alışveriş yapılabilir videolar, kişiselleştirilmiş dinamik videolar, doğrusal ve 360 derece videolarda artırılmış gerçeklik uygulamaları gibi sayısız çözümü hareket halindeki nesnelere değişken kamera açılarında uygulama imkanı da sunmaya hazırlanıyor.

Video yayınlama ve video içeriklerinden gelir elde edilmesini sağlayan platform, birinci fazı da TUBİTAK tarafından 800 bin TL ile fonlanmış ve projenin 2’nci fazı ile masaüstü, mobil, VR ve Metaverse ortamlarının dinamik interaktif ve akıllı video içerik üretim platformu olmak için de Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapmaya devam ediyor.

Öte yandan, Gobito teknolojilerinin bir spin-off projesi olarak 2017’de geliştirilmeye başlanılan platform, 2021 yılında İngiltere merkezli şirketleşme çalışmalarını tamamlayarak, 20 farklı ülkeden yüzlerce müşteriye interaktif video deneyimleri tasarlama imkanı sunuyor.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler