23.5 C
Ankara
25.5 C
İstanbul
29.7 C
İzmir
Salı, Temmuz 27, 2021
Diğer
  Ana SayfaYerel HaberlerAnkara HaberleriYerli üretime destek için tohum dağıtıldı

  Yerli üretime destek için tohum dağıtıldı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Ankara Büyükşehir Belediyesi yerli üretime destek vermek için kırmızı mercimek tohumu dağıttı

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerli üretimi artırmak ve kırsal kalkınmayı geliştirmek için çiftçilere tohum dağıtımından teknik eğitime kadar birçok konuda destek olmayı sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talebi doğrultusunda bu yıl ilk kez Başkentli çiftçilere dağıtılan kırmızı mercimek tohumunun hasadına başlandı.    

  Yerli uretime destek icin tohum dagitildi 4 - ankara haberleri - haberton
  Yerli Üretime Destek Için Tohum Dağıtıldı

  Çiftçiye kırmızı mercimek tohumu dağıtıldı

  “En büyük hayalim Ankaralıyı zengin etmek” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı kırsal kalkınma destekleri her geçen gün çeşitlenerek devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nden yapılan yazılı açıklamaya göre; bu kapsamda yerli üretimi teşvik ederek nadas alanlarını daraltmak, kuru tarım alanlarını değerlendirmek ve girdi maliyetlerini düşürmek için bu yıl ilk kez Şereflikoçhisar, Bala ve Haymana ilçelerinde 675 yerli üreticiye toplam 200 ton “Kırmızı Mercimek Tohumu” dağıtıldı. Tohumlarından yüksek verim elde eden yerli üreticiler şimdi de hasat işlemine başladı.

  İlk kez yüzde 90’ı hibe, yüzde 10’u çiftçi katkı paylı olan kırmızı mercimek tohum desteğinden yararlanan çiftçiler, katma değeri yüksek olan kırmızı mercimek tohumu sayesinde tarlalarını ekerek kaliteli ürün elde etme imkanına kavuştu.

  “İlk kez böyle bir destekten faydalandım “

  Destek sayesinde özellikle pandemi sürecinde ekonomik yönden rahatladıklarını ve hasat işleminin ardından da yüksek kazanç elde etmeyi beklediklerini ifade eden Haymanalı çiftçi Murat Özyiğit tohum desteği ile ilgili “Tohum desteğini daha önce hiç görmemiştik. Allah razı olsun. Mansur Başkanımız bize mercimek verdi. Onu ektik, şimdi de hasadını yapıyoruz. Çok mutluyuz. Mercimeği satıp, bitkisini hayvanlar için kullanacağız. Bize çok büyük katkı sağladı.” dedi.

  Yerli uretime destek icin tohum dagitildi - ankara haberleri - haberton
  Yerli Üretime Destekten Faydalanan Çiftçi Murat Özyiğit

  Çiftçi Metin Köşker ise tohum desteğinden ilk defa bu sene faydalandığını belirterek “300 kilo kırmızı mercimek tohumu aldım. Arazimize ektik, tohumluk olarak da ayırdık. Mercimeğini satacağız, mercimek sapı da çok değerli olduğu için onu da ayrı satıyoruz. Çiftçi için çok karlı bir tohum aynı zamanda toprağı da yormayan bir tohum.” dedi.

  Çiftçi Harun Aşıcı da daha önce böyle bir hizmetten yararlanmadığını belirterek duyduğu memnuniyeti “100 dönümlük arazimi ektim. 300 kilo destek aldım. Başkanımız hububat olsun, bakliyat olsun hem bizim mahallemize hem de çevre ilçelere tohum desteğinde bulundu. Bu konuda hiçbir ayrım yapmadan, siyasi görüşe bakmadan her kesime yardım etti. Bugün de hasadımızı yapıyoruz, mutluyuz.” sözleri ile anlattı.

  Çiftçi Adem Gökdemir de “Belediyemizin vermiş olduğu tohum desteğinden yararlanmış olduk. Allah razı olsun. İlk kez böyle bir destekten faydalandım.” ifadelerini kullandı.

  Çiftçi Ömer Özbek ise “İlk kez aldığımız tohumlarımızı ektik şimdi de hasadını yapıyoruz. Mutluyuz, Allah razı olsun.” sözleri ile mutluluğunu dile getirdi.

  Yerli uretime destek icin tohum dagitildi 3 - ankara haberleri - haberton
  Çiftçi Ömer Özbek

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler