30.1 C
Ankara
29.2 C
İstanbul
35 C
İzmir
Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaYeni anayasayı Türkiye eninde sonunda başaracaktır

  Yeni anayasayı Türkiye eninde sonunda başaracaktır

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, “Yeni anayasayı Türkiye eninde sonunda başaracaktır ama ben istiyorum ki bu şeref bize ait olsun” dedi.

  Türkiye’nin 60 yıldır darbe anayasasıyla yönetilmesinden utandığını belirten Bozdağ, “Yeni anayasa yapılmamışsa bunun en büyük vebali milletvekillerine, siyasi partilere aittir. Hem siyasileri bu vebalden kurtarmak için, hem demokratik, sivil bir anayasa kavuşması için bir başlangıç olarak görüyorum. Ama dünün alışkanlıklarıyla devam edersek netice alamayız” diye konuştu.

  Anayasa çalışmalarında iyi niyetli olunması gerektiğini vurgulayan Bozdağ, “Uzlaşma olabileceğini düşünüyorum. Zor ama başarabiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı tarihi bir çağrıdır. Yeni anayasayı Türkiye eninde sonunda başaracaktır ama ben istiyorum ki bu şeref bize ait olsun. Bizim neslimize ait olsun” ifadesini kullandı.

  ‘ANAYASANIN TARİHİ 2023 OLURSA ÇOK ANLAMLI OLUR’

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Atar ise sıfırdan anayasa yapmanın toplum açısından da o anayasaya meşruiyetini güçlendireceğini belirtti. Bazı çevrelerin yeni anayasanın yapılamayacağını söylediğini belirten Atar, “Ben bu görüşe katılmıyorum. Anayasanın 50 maddesi değişiyorsa hepsi değişebilir. Dolayısıyla tarihi de değiştirilmelidir. 2023 olursa çok daha anlamlı olur” dedi.

  Bozdağ: yeni anayasayı türkiye eninde sonunda başaracaktır
  Bozdağ: Yeni anayasayı Türkiye eninde sonunda başaracaktır

  Yeni anayasa için 2011 ve 2013’tekine benzer bir uzlaşma komisyonu oluşturulabileceğini kaydeden Atar, “2013 komisyonun düştüğü hataya düşülmemelidir. 4 siyasi partiden geçebilmesi için oy birliği kriteri vardı. Bu şekilde anayasa yapılması mümkün değil. Oy birliğiyle yeni anayasa yapılması hiçbir demokraside yok. Kabul yeter sayısı makul olmalı. Maddeler üzerinde uzlaşı için daha uygun bir yöntem belirlenmeli” diye konuştu.

  ‘YENİ ANAYASA 3 TEMEL SACAYAĞI ÜZERİNDEN TARTIŞILACAK’

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum da, geçmişte olduğundan farklı olarak anayasa yapım sürecinin halkla başlayıp halkla bitmesi gerektiğini anlattı. Halkın anayasa konusunda çok yoğun birikimlerinin olduğunu belirten Uçum, şöyle konuştu:

  “Yeni anayasa 3 temel sacayağı üzerinden tartışılacak anayasadır. Cumhuriyet, üniter yapı ve demokrasi. Bu üçlüyü güçlendirecek esaslar üzerinden yürütülecek tartışma Türkiye için faydalı olacaktır.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler