TRY - Türk Lirası
EUR
19,654
USD
18,645
GBP
22,920
CNY
2,655
3 Aralık 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerPolitikaYayımladığında AYM'ye gitmeyi düşünüyoruz

Yayımladığında AYM’ye gitmeyi düşünüyoruz

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, ‘Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ ile ilgili “Yayımladığının ertesi günü AYM’ye gitmeyi düşünüyoruz” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Altay, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Altay, yasanın TBMM’de kabul edildiğini hatırlatarak, “Parlamentodaki 3 muhalefet partisince yasaya, TBMM İç Tüzüğü’nün verdiği yetkileri kullanarak, olabildiğince engelleme yapılırken, uzlaşma da arandı. Müteaddit defa görüşme yapıldı, zaman zaman belli noktaya da geldiler sonra bir yerlerden bunlara telefon geliyor” diye konuştu.

Yayımladığında AYM’ye gitmeyi düşünüyoruz

Yasayı, AYM’ye taşıyacaklarını belirten Altay, “Bu yasayla ilgili Cumhurbaşkanı apar topar da yayımlayabilir ya da biraz bekletebilir. Yayımladığının ertesi günü AYM’ye gitmeyi düşünüyoruz. Tabi bu işleri de mahkeme dilekçeleri falan öyle herkes çok kolay zannetmesin, bayağı emek ve özen gerektiren bir iştir. Çok kıymetli hukuk danışmalarımız çalışmaya başladı.

Ben zaten çalışma talimatını yasa Meclis’e geldiğinde vermiştim. Niye gideceğiz, AYM’ye? Anayasa’nın 22, 25, 28, 26, 13 ve 2’nci maddelerine bu yasa, açıkça aykırı. Yani haberleşmenin engellenemeyeceği ve gizliliğine dokunulmayacağı ilkesine, düşünce ve kanaat hürriyetine, basın hürriyetine, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetine, temel hak ve hürriyetlerin sınırlanmayacağı hükmüne ve devletin niteliğine aykırı” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler