TRY - Türk Lirası
EUR
20,504
USD
18,819
GBP
22,987
CNY
2,795
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerPolitikaYaşlı sağlık hizmetleri güçlendirilmeli

Yaşlı sağlık hizmetleri güçlendirilmeli

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yaşlılara yönelik gündüz bakım hizmetleri yaygınlaştırılmalı. Yaşlı sağlık hizmetleri güçlendirilmelidir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Aile ve Sosyal Hizmetler Derya Yanık, ülkemizde 530 bin kişinin ‘aile bakım yardımından’ yararlandığını açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, engelliler ve yaşlılar için ödenen bakım yardımlarını, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Gürer, önergesinde, “Türkiye’de kaç engelliye evde bakım ücreti ödenmektedir?

Kaç yaşlıya evde bakım ücreti ödenmektedir?

2018 ve 2019 Mart ayı itibariyle engelli ve yaşlılara evde bakım ücreti olarak aktarılan devlet katkısı ne kadardır? Kadın erkek dağılımı nedir?” şeklinde sorular yöneltti. 

BAKIM YARDIMI YAPILIYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Derya Yanık, “ilgili kanun maddesi kapsamında her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’iinden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için aylık 2.354,45 TL evde bakım yardımı verilmektedir” dedi.

Bakan Yanık, evde bakım yardımından yararlanan kişi sayısının ise yaklaşık 530 bin kişi olduğunu açıkladı. 

GÜRER: “YAŞLI NÜFUS ARTIYOR”

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise ülkemizde yaşlı nüfusun giderek arttığına dikkat çekti. Belirli bir yaşı geçtikten sonra yaşamlarını bir başkasının yardımıyla yürütmek zorunda kalan çok sayıda yaşlı bireyin bu süreci çok sancılı bir şekilde geçirmekte olduğuna işaret ederek, “Bu konuda hayata geçirilen uygulamaların revize edilerek, yaşlı bireylerin bu süreci daha kaliteli geçirmesine olanak sağlayacak düzenlemelere gidilmeli” dedi.

KİMSESİ OLMAYAN YAŞLI VE HASTALARIN DURUMU DAHA VAHİM 

Bir yakını olan yaşlıların evde bakın hizmeti alabildiğini ancak kimsesi olmayan yaşlı ve hasta bireylerin de olduğuna vurgu yapan Gürer, bu konuda da bir düzenleme yapılmasının zaruri hale geldiğini belirtti.

Gürer”Bakım güvence modeli kurulması ve Bakım Sigortasının başlatılması sağlanmalıdır.Uzun dönem yatılı kurum bakımı hizmeti için yetersiz kapasitelerin arttırımı sağlanmalıdır.Yaşlılara yönelik gündüz bakım hizmetleri yaygınlaştırılmalıdır. Yaşlı sağlık hizmetleri güçlendirilmelidir” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler