TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,290
CNY
2,773
29 Ocak 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerYarı çıplak semazen gösterisi soruşturma izni iptal edildi

Yarı çıplak semazen gösterisi soruşturma izni iptal edildi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte ‘yarı çıplak semazen gösterisi’ iddiaları üzerine valiliğin 3 belediye çalışanı için verdiği soruşturma izni, mahkemece iptal edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl eylül ayında Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi için basına kapalı gala yemeği düzenledi. UCLG gala yemeği gecesinde sahne alan Ziya Azazi’nin sergilediği ‘Dervish In Progress’ adlı gösterinin, çıplak semazen olduğu öne sürülmüştü.

Olayın basına yansımasının ardından İzmir Valiliği’nce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Kadir Efe Oruç ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Şube Müdürü Emel Sevil Özer hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ ile ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerin aşağılandığı’ gerekçesiyle soruşturma izni verildi. Bunun üzerine belediye çalışanları soruşturma iznine itiraz etti.

‘DEFALARCA SAHNEYE ÇIKTI’

Yarı çıplak semazen gösterisi soruşturma izni iptal edildi
Yarı çıplak semazen gösterisi soruşturma izni iptal edildi

İtirazı değerlendiren İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1’inci İdari Dava Dairesi, çalışanlar hakkında soruşturma izni verilmemesine oy birliğiyle kesin olarak karar verdi. Daire, aynı dans gösterisinin birçok defa Kültür ve Turizm Bakanlığı onayıyla bakanlığa bağlı sanat kurumlarında repertuvara girdiğini, Azazi’nin aynı koreografiyle Ankara, İzmir, Mersin ve Antalya opera ve bale sahnelerinde defalarca sahneye çıktığını belirtti.

Kararda Azazi’nin Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlıkları tarafından Türkiye’yi temsil etmek üzere görevlendirildiğine de vurgu yapıldı. Dans gösterisinin tercih sebebi olduğu ve bugüne kadar herhangi bir şikayetin olmadığının altı çizildi. Azazi’nin bütün gösterilerinde aynı şekilde dans ettiği, galaya mahsus bir gösteri yapmadığı da kararda yer aldı. Belirtilen sebeplerden ötürü Ertuğrul Tugay, Kadir Efe Oruç ve Emel Sevil Özer hakkında soruşturma izni verilmemesine oy birliğiyle kesin olarak karar verildi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler