TRY - Türk Lirası
EUR
17,3441
USD
16,9371
GBP
20,1862
CNY
2,5204
26.2 C
Ankara
24.5 C
İstanbul
32 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıYapı sektörü tekrar canlanacak

  Yapı sektörü tekrar canlanacak

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  TMMOB İçmimarlar Odası Bursa Şubesi Kurucu Başkanı Nur Gül Arslan konut, inşaat ve yapı sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  Pandemi ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle sektörün sıkıntılı bir süreçten geçtiğine değinen içmimar, “Yapı sektörü tekrar canlanacak, ancak bunun için atılması gereken bazı adımlar var” dedi.

  İnşaat sektörü için “ülke ekonomisinin lokomotifi” tanımını yapan TMMOB İçmimarlar Odası Bursa Şubesi Kurucu Başkanı içmimar Nur Gül Arslan, 2020 yılında başlayan koronavirüs pandemisi sürecinin sektörü olumsuz etkilediğini söyledi. 2021’de de sektörün beklentilerin altında kaldığını dile getiren Arslan şöyle konuştu:

  “2020 senesinde sağlanan kredi olanaklarıyla konut satışı desteklenmiş ve müteahhitlerin ellerindeki stokları tükenmişti. Bu sektöre hareket getirdi, ancak 2021’in geneline baktığımızda sektörün beklentilerin altında seyrettiğini söyleyebiliriz.”

  MÜTEAHHİTLER YENİ YATIRIMLAR İÇİN BEKLEMEYİ TERCİH EDİYOR

  Pandeminin yanı sıra döviz kurundaki artış ve enflasyonun da sektörü çıkmaza soktuğunu belirten Nur Gül Arslan, müteahhitlerin yeni yatırımlar yapmak yerine beklemeyi tercih ettiklerini söyledi:

  “Sektörü canlandıracak pek fazla yeni proje yok. Girdi maliyetlerindeki artış, döviz kurundaki dalgalanmalar ve enflasyon-faiz etkileri gibi nedenlerle önünü göremeyen pek çok müteahhit, yeni yatırımlara girmeyip şu an beklemeyi tercih ediyor. Ülkede yaşanan finansal dalgalanmalar sebebiyle piyasalardaki belirsizlik, planlama ve yatırım yapmayı oldukça güç hale getirdi. Son 1 yıl içerisinde inşaat malzemelerinde yüzde 65 gibi bir oranda artış oldu. Tüm bunların yanında düşen alım gücü nedeniyle talebin azalması ve ödeneklerin yetersizliği de sektörü iyice çıkmaza soktu.”

  NÜFUS ARTIŞI KONUTA OLAN TALEBİ ARTIRACAK

  “Yarıda kalmış projeler ve sektördeki yavaşlama ile geleceğe dair belirsizliğin yarattığı kaygı da göz önünde bulundurulduğunda, günümüzde bitmiş projelerin daha değerli hale geldiğini söyleyebiliriz” diyen Nur Gül Arslan, tüm bu sorunlara rağmen sektörün yeniden canlanacağına inandığını ifade etti:

  “Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede, istihdama bağlı göçü ve doğumlarla birlikte sürekli artmakta olan genç nüfusu hesaba katarsak, şüphesiz ki yapı sektörü tekrar canlanacak. Nüfus artışı, sadece konut ve gayrimenkule olan talebi artırmakla kalmayacak; ulaşım, sosyal ve altyapı tesis ihtiyaçlarının da tekrar düşünülmesini ve üretilmesini sağlayacak.”

  ARSALARLA İLGİLİ YENİ PLANLAMALAR YAPILMALI

  Arslan, söz konusu canlanmanın sağlanabilmesi adına bazı önemli adımlar atılması gerektiğine de dikkat çekerek, “İnşaat malzemelerindeki artışları önleyemiyorsak, inşaatlardaki diğer bir önemli payın sahibi arsalarla ilgili yeni planlamalar yapılmalı. Örneğin; yeni rezerv konut alanları üretilmeli. Böylelikle mevcuttaki arsa sayısının artırılması söz konusu olacak. Bir diğer önemli konu da kentsel dönüşümlere teşvik edecek düzenlemelerin yapılması gerektiği. Bu alanlarda yapılacak çalışmalar konut, inşaat ve yapı sektörünü yeniden hareketlendirecek, böylece ülke ekonomisine de katkı sağlanmış olacak” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler