TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriYanlış uyku pozisyonu bel fıtığına zemin hazırlıyor

Yanlış uyku pozisyonu bel fıtığına zemin hazırlıyor

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahı Op.Dr.İsmail Bozkurt bel fıtığı hakkında önemli bilgiler verdi. 

Bel fıtığı, bel bölgesindeki omurların arasında bulunan diskin yırtılarak, sinirleri sıkıştırması durumudur. Omurlar arasındaki bu disk aniden ya da yavaş yavaş bozulabilir.

Diskin merkezinde jöle kısım bulunur ve  kısım dışa sızarak sinire basınç ya da bası oluşturarak uyuşukluk, ağrı, kuvvet kaybı, karıncalanma gibi bulgulara yol açabilmektedir. Bel fıtığı, çoğunlukla bel ağrısı ve bacağa doğru yayılan ağrı ile kendini belli eder.Ağrılar geceleri daha da şiddetlenebilir.

Bel fıtığına birçok faktör neden olabilmektedir. Ağır yük kaldırma, ani yanlış hareketler, yanlış uyku pozisyonu, obezite, sigara tüketimi, şeker hastalığı, ağır iş koşullarında çalışmak gibi…

Bel fıtığı neredeyse “milli hastalığımız” grubuna girdiği için bu hastalık hakkında pek çok kişinin fikri vardır. Maalesef bu fikir beyan eden kişilerin çok azı bu konuda yetkindir. Bel fıtığı ameliyatı ile ilgili bilgi alacağınız tek mecra bunun ameliyatını yapan Nöroşirurji uzmanları yanı Beyin, Sinir ve Omurga Cerrahı olmalıdır. 

Teknolojinin gelişimi ile paralel olarak tedavi tekniklerinde de gelişmeler olmuştur. Mikronöroşirurji’nin babası olarak kabul edilen Prof. Dr. Gazi Yaşargil hocamızın beyin cerrahisi ile mikroskopu entegre etmesi ile beraber bel fıtığı ameliyatının mikrocerrahi yöntemi (mikrodiskektomi) ortaya çıkmıştır. 

Op.Dr.İsmail Bozkurt sözlerine şöyle devam etti;

Mikrodiskektomi sayesinde hastanın ameliyatında küçük sayılacak bir kesi ile (yaklaşık 2-3 cm), sağlıklı olan diğer dokuların asgari düzeyde hasar görmesi sağlanmaktadır.

Bu da hastanın ayağa kalkma ve iyileşme sürecini olumlu etkilemekle beraber omurga yapısının korunmasına da katkıda bulunur. Genellikle hastalar ameliyat oldukların günün akşamında ayağa kalkabilir ve ek bir sorun olmaz ise 1 gün sonra taburcu olabilir. 

Mikrodiskektomi sayesinde; İyileşme süreci hızlanır, kanama ve enfeksiyon riski azalır, sinir veya omurilik hasar görme olasılığı azalır, 25-40 kat büyütme alanı ile fıtığın tamamı çıkarılır ve sinirin rahatladığı teyit edilir. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler