16.4 C
Ankara
19.3 C
İstanbul
22.3 C
İzmir
26 Eylül 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanYangın söndürme uçağının enkazı gömüldü

  Yangın söndürme uçağının enkazı gömüldü

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Kahramanmaraş’ta düşen 3’ü Türk, 5’i Rus 8 kişinin hayatını kaybettiği yangın söndürme uçağının enkazı gömüldü.

  Rus yapımı Beriev 200 marka yangın söndürme uçağının enkazı, Türk ve Rus askeri heyetleri ile savcının kararı doğrultusunda bulunduğu yerde gömüldü.

  Onikişubat ilçesine bağlı Ilıca Mahallesi’nin Almalı mevkiinde çıkan orman yangına müdahale sırasında düşen yangın söndürme uçağı ile ilgili karar verildi. 14 Ağustos’ta meydana gelen kazadan bir gün sonra Rus askeri kaza kırım heyeti, 3 parça halinde bulunan kara kutuyu incelemek üzere Rusya’ya götürdü. Uçağın enkazı ile ilgili de Türk ve Rus askeri heyetleri, görüş birliği sağladı, gömülmesi yönünde karar aldı.

  İKİNCİ KAZA İHTİMALİ

  Yangın söndürme uçağının enkazı gömüldü
  Yangın söndürme uçağının enkazı gömüldü

  Heyetlerin uçağın bütün parçalarının yanmış ve parçalanmış olduğu, kullanılabilecek sağlam bir parçasının bulunmadığı, enkazın 2 bin 200 rakımlı dağın tepesinde olması nedeniyle ancak helikopterle taşınabileceği, bu işlem sırasında da ikinci bir kazanın yaşanabileceği endişesi dolayısıyla gömülmesi yönünde karar aldıkları belirtildi. Ortak karar sonrası soruşturmayı yürüten savcı, olay yerinde giderek yeniden incelemelerde bulundu. İncelemesini tamamlayan savcı da gömülmesi yönünde görüş bildirdi. Bugün bölgeye giden ekipler, askerlerin gözetimi altında ve patlatma yöntemi ile enkazı bulunduğu yere gömdü.

  DÜŞME NEDENİ BELLİ DEĞİL 

  Orman Genel Müdürlüğü tarafından kiralanan Rus yapımı Beriev 200 marka yangın söndürme uçağı, 14 Ağustos’ta orman yangına müdahale sırasında Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Karamanlı köyünün Tura mevkiinde henüz belirlenmeyen bir nedenle düştü. Uçakta bulunan pilot Serkan Mirzaoğlu, orman mühendisi Oğuz Avşar Aydın, koordinatör Edip Uzunoğlu, 2’nci pilot Vıladıslav Berkutov, radyo operatörü Nıkolai Omelchenko, kaptan Evgeni Kuznetsov, navigatör Vadim Karasev ve teknisyen Lurii Chuborov’un olay yerinde hayatını kaybetti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler