TRY - Türk Lirası
EUR
15,2895
USD
13,4703
GBP
18,3557
CNY
2,1234
-9.3 C
Ankara
2.3 C
İstanbul
-0.2 C
İzmir
20 Ocak 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaYazarlarYakın gelecek artırılmış insan!

  Yakın gelecek artırılmış insan!

  Avatar of salih coruh
  Salih Coruhhttps://haberton.com/
  Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi - Yazılımcı - Grafik Tasarımcı

  Haftanın Öne Çıkanları

  Artırılmış İnsan çalışması haliyle çok ilgi çekiyor. Şimdi yakın gelecekte hayatımıza girecek olan bu teknolojiyi biraz inceleyelim.

  Yakın gelecek artırılmış insan!
  Yakın gelecek artırılmış insan!

  Pek çoğumuzun da bildiği gibi Dünya üzerinde yapay zeka araştırmaları hızını kesmeden devam ediyor. Bu araştırmalar gün geçtikçe ilerliyor ve adeta her geçen gün bir seviye atlıyor.

  Gelinen son noktada artık gerçeklikler değil insanlık artırılacak. İşte bizi bekleyen gelecek. Artırılmış İnsan, Transhümanizm.

  Artırılmış İnsan – Transhümanizm

  İnsan bedeni büyür, gelişir, olgunlaşır ve bir noktadan sonra enerjisini ve eski gücünü kullanamaz hale gelir. Bu güç ve enerji kaybını belirli dönemlerde kimi zaman sporla, kimi zaman sağlıklı beslenmeyle daha da geciktirebiliriz.

  Peki ya hiçbirini yapmadan, hiçbir efor sarf etmeden, sadece teknolojiyi kullanarak da bunları yapmak mümkün olabilir mi? Artırılmış insan teknolojisi işte tam da burada devreye giriyor ve insan vücudu yapay zeka ile birleşiyor. İnsanoğlunun uzuvlarını, organlarını ve hatta beyinlerini geliştirmeye yönelik yapılan Artırılmış İnsan çalışması haliyle çok ilgi çekiyor. Şimdi yakın gelecekte hayatımıza girecek olan bu teknolojiyi biraz inceleyelim.

  Yaşamımıza Kattıkları

  Süper Zeka

  Süper zeka gerek bilgelik gerek sosyal davranışlar olmak üzere her konuda en iyi insan beyninden bile üstün olan, insan beyni tarafından yapılan hesaplamaların, algoritmaların daha iyi anlaşılmasından ilham alan bir yapay zeka biçimi anlamına gelir. Süper zeka için gerekli olan donanımın ve yazılımın bir kaç on yıl içerisinde hazır olması bekleniyor. Bu sayede insan beyni dışarıdan teknolojik bir müdahaleyle geliştirilebilecek, bir nevi güncellenebilecek.

  Pozitif Duygular

  Bugün milyonlarca insan bazı durumlardan ötürü antidepresan kullanıyor. Antidepresanlar beyin nörokimyasına zarar veriyor ve duygusal olarak bir yükselme yaşatsa da bu çok uzun sürmüyor. Ancak Artırılmış İnsan teknolojisi ile sürdürülebilir coşku mümkün. Şu anda geliştirilmekte olan ilaçlar, normal insanlara da olumsuz duyguların görülme sıklığını büyük ölçüde azaltmayı vaat ediyor. Geliştirilen bu ilaçlar sayesinde kişi hiçbir şekilde “uyuşturulmuş” hissetmiyor, kullanılan ilaç bağımlılık yapmadan, sürekli olarak bir ruh hali yükselmesi sağlıyor.

  Bağlı Dünyalar

  İnternet ve sosyal medya insanlığım vazgeçilmez bir parçası, hatta bazılarının hayatında harika bir etkiye sahip. Bu etkiler insanların hayatını mükemmelleştiren bir hale getirilebilir. Kalp krizi geçirmeden önce veya tansiyonunuz riskli bir şekilde artmaya başladığında alacağınız bir bildirim oldukça hayati önem taşımakta.

  Bilincimizi Sanal Gerçeklik Dünyası ile Birleştirmek

  Bir insan beyninin sinir haritasını tarayabilir ve onu bilgisayarda ya da sanal gerçeklik cihazlarında taklit edebilirsek kendi benliğimizden yani bedenimizden ayrılıp dijital bir ortama geçmek mümkün olabilir. Taklit edilmiş sinir ağlarındaki akışı yönlendirerek yeni deneyimleri ortaya çıkarabiliriz. Bu çalışma üst düzey bir nanoteknoloji gerektirebilir ancak günümüzde insan zihninin bilgisayar ortamına aktarılması için birçok yol deneniyor.

  Artırılmış i̇nsan çalışması haliyle çok ilgi çekiyor. Şimdi yakın gelecekte hayatımıza girecek olan bu teknolojiyi biraz inceleyelim.
  Artırılmış İnsan çalışması haliyle çok ilgi çekiyor. Şimdi yakın gelecekte hayatımıza girecek olan bu teknolojiyi biraz inceleyelim.
  Uzun Ömür

  Her şeyden öte Artırılmış İnsan çalışması insan ömrünü uzatmak, daha sağlıklı hale getirmek için sürdürülüyor. Normal yaşlanma süreçlerini engellemek veya ötelemek adına, onarım mekanizmalarını süresiz olarak uyaracak radikal gen terapileri ve diğer biyolojik yöntemler çok da uzağımızda değil. Hatta bugün, nanoteknoloji ve biyoteknolojinin gelişimi hiç de azımsanacak türden değil.

  Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak tabi ki mümkün. Hatta bu örnekler ve bu çalışma size çok olağanüstü gelebilir ancak Transhümanistler insanlık tarihinde çığır yaratacak bu gelişmelerin çok da uzakta olmadığını savunuyorlar.

  Kısaca kendini tüm insani çıkmazları yeniden değerlendirme girişimi olarak tanımlayan transhumanizmin şu anki birincil görevi, bu konuların mümkün olan en geniş şekilde tartışılmasını sağlamak ve daha iyi bir toplum anlayışını teşvik etmek. Bu görüşe kendini adayanlar, transhümanizmin, sadece katı fütürizme alışmış beyinler için olmadığını, tüm toplumumuz tarafından etraflıca göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ediyorlar.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler