TRY - Türk Lirası
EUR
18,2048
USD
18,5770
GBP
20,7271
CNY
2,6106
11.9 C
Ankara
17.7 C
İstanbul
17 C
İzmir
7 Ekim 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerPolitikaVeri tabanında kayıtlı engelli sayısı 2 milyon 530 bin 376

Veri tabanında kayıtlı engelli sayısı 2 milyon 530 bin 376

İnceleme Puanı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “2020 yılı Temmuz ayı verilerine göre; Ulusal Engelli Veri Tabanında kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı 2 milyon 530 bin 376’dır” dedi.

Veri tabanında kayıtlı engelli sayısı 2 milyon 530 bin 376

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ‘2019 yılı itibari ile doktor raporu ile engelli olduğu tespit edilen kişi sayısı ne kadardır? Ülkemizde engelli türleri kapsamında ilk beş sırayı alan engel çeşidi hangileridir?’ şeklindeki soru önergesini yanıtladı. Bakan Selçuk, “Sağlık Bakanlığı‘nın yetkili hastanelerinden verilen ve elektronik ortamda veri tabanına aktarılan, Engelli Sağlık Kurulu Raporları ile Bakanlığımız kayıtları birleştirilerek, Ulusal Engelli Veri tabanı oluşturulmuştur. Bu çerçevede; 2020 yılının Temmuz ayı verilerine göre Ulusal Engelli kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı 2 milyon 530 bin 376’dır. Bu rakam Engelli Sağlık Kurulu Raporu almak için yetkili hastanelere başvurmamış ve hizmet almak için devletle temasa geçmemiş bireyleri kapsamamaktadır” dedi.

İLK SIRADA SÜREĞEN HASTALIKLAR VE ORTOPEDİ VAR

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı zehra zümrüt selçuk, “2020 yılı temmuz ayı verilerine göre; ulusal engelli veri tabanında kayıtlı ve hayatta olan engelli sayısı 2 milyon 530 bin 376’dır” dedi.

Bakan Selçuk, Ulusal Engelliler kayıt kapsamında; süreğen hastalıklar, ortopedi, görme, zihinsel ve işitme engelli olduğu doktor raporu ile tespit edilenlerin ilk sıralarda yer aldığını belirtti. Bakan Selçuk, “Bakanlığımıza bağlı 104 resmi bakım merkezimiz ve 277 özel bakım merkezimiz, Sağlık Bakanlığına bağlı ise 4 tanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere toplam 13 tane Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunmaktadır” bilgisini paylaştı.

Fikrinizi Belirtin

Yazı ilginizi ne kadar çekti?
Yazı konuya hakim mi?
Yazı okunabilir mi?
Yazının görseli yazıyla uyumlu mu?
Yazıyı arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler