TRY - Türk Lirası
EUR
17,5307
USD
16,8011
GBP
20,3555
CNY
2,5076
17.3 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
25 C
İzmir
5 Temmuz 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaYazarlarVarlığımız armağan olsun

  Varlığımız armağan olsun

  Betül Fırat
  Betül Fırathttps://haberton.com/
  Betül Fırat, Mavinin Fecri ve Mihrinin Hicranı Yazarı. Yazar, Şair ve Köşe Yazarı

  Haftanın Öne Çıkanları

  Varlığımız ne güzel bir hediyedir. Bizimle beraber diğer canlıların varlığı da kanıksanamaz bir güzellik. Tabi ki iyiliklerin ve kötülüklerin varlığını da unutmamak gerek.

  Varoluşumuzun tek seçeneği sadece olmuş olmak değildir sanıyorum. Bir amacı olmalı diye düşünür herkes. Kelebek etkisini bilmeyen yoktur. Bir kelebeğin kanat çırpışının bile başka yerlerde etkisi olurken bizim etkimiz olduğunu düşünmemiz çok gereksiz. Belki de kelebek etkisinin yapı taşlarından biriyizdir.

  İyilik de kötülük de bulaşıcıdır. Bunun yanında şu var ki kötülük sadece bir tercihtir. İyilik yap iyilik bul.
  Diğer insanlara ya da insanlığa faydamız dokunmuyorsa yine de var olmuş sayılır mıyız? Yani herhangi bir etkimiz yoksa sadece varoluş yetmez sanıyorum. O zaman dünyadan aldıklarımız, tükettiklerimiz, harcadıklarımız ve dünyanın cömertliği yanında bizim de dünyaya bir katkımız olmalı.

  Bütün evren kendine has bir döngü ve düzen içinde varlığını sürdürüyor. O son güne kadar da örselenmiş halde de olsa kendi düzeni ve döngüsünde varlığını sürdüreceğe benziyor. Evrenin ve dünyanın düzeni içinde bizim rolümüz elbette ki önemli; ne kadar kalabalık da olsa dünya. Varlığımızın bir anlamı olmalı.

  Biri bir eser kazandırmıştır biri icat bir başkası üretim veyahut hizmet sağlamıştır. Diğer yandan biri bir iyilik yapmıştır bir başkası yardımı dokunmuştur belki bir başkası hayat kurtarmıştır. Bunlar yeryüzündeki en değerli şeyler.

  Bir başkasının hayatının anlamı ve en önemli kişi de olmamız mümkün. Çevrenizdeki insanları ve canlıları bir düşünün sizin için ne ifade ettiklerini. Sizin hayatınızda bir yer kaplıyorlar elbette; bir sürü anlam yüklediğiniz.

  Olmasalardı da yaşardınız ama eksik hissederdiniz. Varoluş dediğiniz aslında sizi tamamlayan parçalardır her yönde. Parçalardan biri eksikse siz de eksilmiş hissedersiniz. O yüzdendir ki varoluşumuzun ve bizim için var olanların kıymetini bilmek lazım. Bunlar için minnet duymamız gerekli. Hayatın anlamını arayanlara varoluş yeterince anlamlı bir hediye.

  Sadece sizin varlığınız değil; üzerinde yaşadığınız ve ait olduğunuz bir vatanınızın olması, diğer insanlardan sizi ayıran milletinizin varlığı ve uğrunda savaşabileceğiniz her türlü olgu bizim içindir.

  O zaman Varlığımız Türk Varlığına Armağan Olsun!

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler