TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
27 Kasım 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerValilikten Yüksekova'daki yürüyüşe açıklama

Valilikten Yüksekova’daki yürüyüşe açıklama

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Hakkari Valiliği, dün HDP öncülüğünde düzenlenmek istenen ve polisin müdahale ettiği Yüksekova’daki yürüyüşe ilişkin açıklama yaptı.

Valilik, dün Yüksekova’da düzenlenmek istenen yürüyüş sonrası HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik’in yaralandığı öne sürülen, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı olaylar ile ilgili açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında, şöyle denildi:

“PKK/KCK terör örgütüne müzahir oluşumlar tarafından 09.10.2022 günü saat 14:00 sıralarında Yüksekova İlçemiz Cengiz Topel Caddesi üzerinde Terörist elebaşı Abdullah Öcalan’ın tutukluluğunu protesto etmek amacıyla toplanan 27’nci Dönem HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, 27’nci Dönem HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, HDP Hakkari İl Başkanı Lokman Özdemir, HDP Yüksekova İlçe Başkanı Soreş Diri ve beraberlerindeki 45 kişilik grup ile sloganlar atarak yürümeye başlamışlardır.

Valilikten Yüksekova’daki yürüyüşe açıklama

Bunun üzerine şahıslara yasaklama kararı olduğu ve yapılan eylemin yasa dışı olduğu, terörü desteklemeye yönelik bir eylem olduğu yönünde uyarılar yapılmasına rağmen uyarıları dinlemeyerek eyleme devam etmek istemeleri üzerine orantılı bir şekilde güç kullanılarak yasa dışı eylem sonlandırılmış ve kalabalık grubun dağılması sağlanmıştır.

Grup içindeki milletvekilleri görevlilerimiz tarafından darbedildiklerine ve aşırı güç kullanıldığına dair algı oluşturmak amacıyla arbede esnasında kendilerini yere atmışlardır. Ardından yaralanma görüntülerini sosyal medya aracılığı ile paylaşmışlardır. Yasa dışı bir şekilde yapılmak istenen bu eyleme katılan şahıslarla ilgili gerekli adli işlemler devam etmektedir.”

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler