TRY - Türk Lirası
EUR
17,6353
USD
17,1919
GBP
20,5768
CNY
2,5635
23.7 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamValidebağ Korusu yangınıyla ilgili dava düşürüldü

  Validebağ Korusu yangınıyla ilgili dava düşürüldü

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Üsküdar Validebağ Korusu yangınıyla ilgili davada hakkında 3 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Gökhan Uyarer’in hakkında karar sonuçlandı.

  Anadolu 43. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık Gökhan Uyarer (47) ve avukatı katıldı. Sanık avukatı mahkemenin ara kararında belirttiği ön ödeme şartını yerine getirdiklerini belirterek, “Davaya konu yerin orman veya tarihi sit alanı olduğuna dair herhangi bir bilgi elde edilememiştir. Olayda suç kastı yoktur, sanık sabıkasızdır. Müvekkilimizin beraatini aksi halde lehe olan hükümlerin uygulanmasını ve ayrıca ön ödeme nedeniyle dosyanın düşürülmesini talep ederiz” dedi. 

  ÖN ÖDEMEYİ GERÇEKLEŞTİRDİ

  Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık hakkında ‘Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verme’ suçundan dava açıldığını fakat eylemin ‘Taksirle yangına neden olma’ suçu kapsamında kaldığını kaydetti. Bu suçun da ön ödemeye tabi olduğu belirtilen mütalaada, sanığın söz konusu ön ödemeyi yaptığı da vurgulanarak hakkındaki davanın düşürülmesi talep edildi.

  DAVANIN DÜŞÜRÜLMESİNE KARAR VERİLDİ

  Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık hakkındaki suçun ‘Taksirle yangına neden olma’ suçu kapsamında kaldığına kanaat getirdi. Sanığın ön ödeme ihtarına uyduğunu ve belirlenen miktarı ödediğini dikkate alan mahkeme, sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar verdi. 

  İDDİANAMEDEN

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanık Gökhan Uyarer’in oğlunun Youtube’dan torpil ile ilgili videolar izlediği, Uyarer’in de oğlunun merakını gidermek için 30 tane torpil alarak 12 Ağustos 2021’de Üsküdar Validebağ Korusu’na gittiği anlatılıyor.

  Olay yerinde patlamayan bir torpil fitilinin etrafındaki otları tutuşturması sonucu yangın başladığı anlatılan iddianamede, Uyarer’in yangını ayağıyla söndürmeye çalıştığı ve başarılı olamayınca da olay yerinin yakınındaki özel güvenlik görevlisine haber verdiği belirtiliyor.

  Olay yeri inceleme raporunda ise Validebağ Korusu’nda 70-80 metrekare alanın yandığı ifade ediliyor.

  İddianamede Gökhan Uyarer’in “Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verme” suçundan 1 yıldan 3 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler