TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
25.6 C
Ankara
24.6 C
İstanbul
32 C
İzmir
2 Temmuz 2022, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerÖzel HaberUzmanından 2022 yılı yatırım tavsiyeleri

  Uzmanından 2022 yılı yatırım tavsiyeleri

  Tuğba Öztürk
  Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
  Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

  Haftanın Öne Çıkanları

  Belirli bir birikime sahipseniz paranızı doğru yatırım araçlarını kullanarak çok daha değerli hale getirebilirsiniz. Yatırım portföyünün kişiye özel olması gerektiğine vurgu yapan ENA Strateji Danışmanlık ve Eğitim’in kurucusu Finans Uzmanı Emre Şirin, 2022 yılı yatırım tavsiyelerini Haberton’a açıkladı.

  Her yatırım aracının belli oranlarda kaybettirme riskleri vardır. Paranın değer kaybetmemesi ve zarar edilmemesi için değişen piyasa şartlarını takip etmeli ve gerekli stratejik bilgilere sahip olunması gerekmektedir. ENA Strateji Danışmanlık ve Eğitim’in kurucusu Finans Uzmanı Emre Şirin, yatırımı şu sözler ile tanımlıyor:

  “Bireylerin ya da kurumların belirli bir vade için sermaye ya da birikimlerini yatırım araçlarına yönlendirerek kar sağlamalarına yatırım diyoruz. Örneğin borsada işlem gören bir şirketin hisse senetlerini düzenli olarak satın alınması durumunda şirketin büyümesinden kazanç elde edilebilir. Bu bir yatırım türüdür.”

  Uzmanindan 2022 yili yatirim tavsiyeleri - özel haber - haberton
  ENA Strateji Danışmanlık ve Eğitim’in kurucusu Finans Uzmanı Emre Şirin, 2022 yılı yatırım tavsiyelerini Haberton’a açıkladı.

  “Yatırım yapılacak alan, kişinin sermayesi, potansiyeli ve finansal değerlere göre değişiklik gösterir. Önemli olan yatırım yapmak isteyenlerin piyasalarda bulunan yatırım araçları hakkında temel bilgilere sahip olmasıdır. Bu sayede daha doğru kararlar alınarak karlı yatırımlar yapmak mümkündür.”

  “Sermaye piyasaları Türkiye enflasyonu şartları altında yatırım aracı olarak sık kullanılıyor. Aynı zamanda enflasyon ve diğer risklerden korunmak amacıyla tercih tarihin en eski para birimi olan altın ve gümüş popülaritesini daima koruyan yatırım araçları arasında yerini almaktadır.”

  Bunlarla birlikte Türkiye’de son zamanlarda yaygınlaşan bireysel emeklilik sistemi, yatırım fonları, dijital para, hisse senetleri, gayrimenkul gibi yatırım çeşitleri de bulunmaktadır” şeklinde konuştu.  

  “Yatırım portföyleri kişiye özel olmalıdır”

  Portföy içerisinde verilen yatırım oranlarının kişinin risk algısına göre değişebileceğinin altını çizen Şirin, “Bu konu uzmanlar tarafından sıklıkla tartışılan bir konudur. Benim görüşüm ise; Yatırım yapılan alan ile ilgili, yatırım yapılacak oranın belirli standartlarla sabit tutulması doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü, portföy yatırım yapan kişinin risk algısına ve yatırım yapılan döneme göre çeşitli şekillerde oluşturulabilir.”

  “Bazı yatırım araçları zaman zaman diğerlerinden öne çıkabilir. Örneğin; enflasyonu yüksek, faiz getirilerinin ise enflasyonun altında olduğu dönemlerde varlık fiyatları çok yüksek değilse hisse senedi için uygun olabilir. Dolayısıyla dönemsel olarak portföylerdeki yatırım araçlarının oranlarını değiştirmek de gerekebilir” dedi.

  “Yatırım sabır gerektirir”

  Kulaktan dolma bilgilerle yapılan yatırımın zarara uğratması çok olağan bir durumdur. Kısa vadede zenginlik hayalleriniz suya düşebilir. Bu nedenle doğru temel analizi ile yola çıkılmalıdır. Piyasa tabiriyle günlük ‘al-sat’ işlemlerinin sadece aracı kuruma kazandırdığına değinen Şirin, “Kişilerin hisse alıp sattığı platformlarda ‘al-sat’ yapmak çok risklidir. Bu alanda kar edebilmek için çok sıkı bir veri analizi gerektirir. Bu işin uzmanı değiller ise kısa vadeli al-sat işlemlerinden uzak durulmalıdır.”

  “Yatırım belirli bir vade ister, dolayısıyla sabır gerektirir. Öncelikle kar etmenin bir süreç aldığını kabullenmek gerek. Örneğin borsa piyasasında her an bir hareketlilik söz konusu. Ancak uzun vadeli yatırım yapan kişi için bu inişler ve çıkışların bir önemi yoktur. Paniğe kapılıp yatırım planını bozmak zarara uğratabilir” dedi.

  Tüm parayla, tek platforma yatırım yapmanın riskli olduğunu belirten Şirin, “Bu gibi durumlarda tüm parayı kaybetme riski vardır. Portföy çeşitliliği burada devreye giriyor. Yatırımlar birbirinin sigortası olmalıdır. Veri analizini doğru yapılıp riskler tespit edilmelidir. Mutlaka garantici adımlarla doğru kararlar verilmelidir” diye konuştu.

  “Altın ve gümüş en karlı yatırım aracı olacak”

  Piyasada çok fazla hareketlilik ve manipülasyon olduğuna değinen Finans Uzmanı Şirin aynı zamanla şunları kaydetti;

  “Borsa, Türkiye için ciddi bir potansiyel taşıyor ama şuan risk birimleri yüksek ve sığ bir piyasa var. Yatırımlar risk altında. Aralıkta yaşananları unutmamak lazım; insanlar aylardır kazandığı yatırımlarını bir gecede verdiler. Ardından borsa biraz daha toparlanıp ümit teşkil ederek, Ocak ayında yine aynı çöküş yaşattı.  Bu nedenle bu riskleri göze alabilenler yatırım yapmalıdır”

  “Altın ve gümüşün önümüzdeki süreç için getirisi en yüksek yatırım aracı olduğunu düşünüyorum. Ama piyasadaki sert hareketlerden dolayı bu da yatırım yaparken yine aynı şekilde kademeli yatırımlar yapmak en doğru hareket olacaktır.”

  “Altın ve gümüşe fiziki talep artışı var. Günümüzdeki enflasyon rakamları ve riskli yatırımların olduğu bir dönemde altın ve gümüşün bu seviyede kalması mümkün değildir. Bu da sonrasında gelebilecek hareketin ne kadar büyük olabileceğine işaret ediyor. Sadece sabreden ve sermayesini kaybetmeden durabilen insanlar bu süreçte büyük kazanımlar elde edeceklerdir.”

  Uzmanından 2022 yılı yatırım tavsiyeleri

  “Ons verileri şuan için düşük. Uluslararası alanda ciddi derecede manipülasyon söz konusu. ABD enflasyon verileri açıklandığı gün, ons altın ve ons gümüşte sert düşüşler gösterip insanlarda panik yarattı. Birçok kişi bu oyuna düşüp yatırımlarında zarar etti. Ons gümüş tarafından 22 Eylül’de 1890 üzerinde günlük kapanış bekliyorum, o gelmeden yatırım yapmak kritik olabilir.”

  “Bu yılın sloganı ‘Oynaklık’tır. Bundan korunmanın en güçlü yolu ise portföyde nakitin güçlü bir yapıda olmasıdır. Bu iki avantaj sağlar; birincisi düşüşlerden etkilenmez ve panik yaşamazlar. İkincisi ise diplerden toplama ve daha fazla kar etme fırsatı verir.. Bu oynaklıklar Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında sürecek gibi duruyor. Dolayısıyla bu aylar kritik aylardır” şeklinde ifade etti.  

  “YATIRIM YAPMADAN ÖNCE EĞİTİM ŞART”

  ENA Strateji Danışmanlık ve Eğitim firmasında, firmalara ve kişiye özel yatırım danışmanlığı sağladığını belirten Şirin, “Doğru kişiden alınan eğitim ile doğru yatırımlar yapılarak kazanç elde edilebilir. Yatırım işi şansa bırakılmamalıdır. Bu nedenle eğitim yüzde yüz şarttır.”

  “Deneyimsiz kişilere önerim, şirketlerin faaliyet raporlarını incelemek, sektör araştırması yapmak ve örnek portföy çalışmalarına bakmak artı puan sağlayacaktır. Herkesin aynı düşündüğü yerden kazanç sağlamak zordur. Bu nedenle kendilerini geliştirip stratejik adımlar atmalılardır” dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler