31.8 C
Ankara
33 C
İstanbul
41.7 C
İzmir
Cumartesi, Temmuz 31, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriUzman diyetisyenden bayram sofrası uyarısı

  Uzman diyetisyenden bayram sofrası uyarısı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Uzman Diyetisyen ve Klinik Psikolog Merve Öz Kurban Bayramı’nda bayram sofrasında kalma sürelerine ve beslenme alışkanlıklarına karşı uyardı

  Pandemi döneminde alınan kiloların bayram tatili döneminde doğru beslenmeyle verilebileceğini söyleyen Uzm. Diyetisyen ve Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekti. Uzm. Dyt. Öz, uzun süren yemek sofralarının keyifli olduğu kadar kilo aldırma açısından tehlikeli olabileceği söyledi.   

  Uzman diyetisyenden bayram sofrasi uyarisi 2 - sağlık haberleri - haberton
  Uzman Diyetisyenden Bayram Sofrası Uyarısı

  Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Uzm. Dyt. ve Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, doyurucu ve hafif bir kahvaltıyla güne başlamak gerektiğini hatırlatarak, “Kahvaltıda yumurta, peynir zeytin, bol yeşillik, domates, salatalık, avokado gibi hafif yiyecekler tercih edilebilir. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan ve börek, poğaça, reçel gibi basit karbonhidratlardan da uzak durmak gerekir” dedi. Öz, Kurban Bayramı’nda kahvaltıda kavurma tüketmenin bir gelenek olmakla birlikte çok sağlıklı olmadığını söyledi.  

  “Yavaş yemeye çalışın ve yiyecekleri çok çiğneyin”

  Uzun süren yemek sofralarının da keyifli olduğu kadar kilo aldırma açısından tehlikeli olabileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Öz şöyle konuştu:  

  “Yiyeceğiniz yemek miktarını önceden belirleyip belirlediğiniz miktar kadarını tabağınıza alın. Ayrıca mümkün olduğunda yavaş yemeye çalışın ve yiyecekleri çok çiğneyin. Beynimize doyma sinyali 20 dakika sonra gittiğinden bu süreyi tamamlamak için; yemekte sohbet edin, sık sık kaşık çatalı elinizden bırakın, yemek yerken bıçak kullanın, çatalı kaşık gibi kullanıp çok doldurmayın.”  

  Etin yanında salata tavsiyesi

  Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerin özellikle sıcak yaz günlerinde zararlı olabileceğine işaret eden Öz, “Yemeklerinizi fırında, haşlama ve ızgara olarak tercih ediniz. Aşırı yağlı, çok tuzlu, hamurlu ve dolayısıyla kalori açısından yoğun yiyecekler yerine lif oranı yüksek sebze ve bakliyat tüketin. Sofranızı; börek, tatlı, dolma gibi yüksek karbonhidratlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durun tutun. Ve eti mutlaka salatayla birlikte tüketin” diye konuştu.  

  “Çay ve kahveden sonra mutlaka su için”

  Su tüketiminin kilo vermek ve kilo kontrolünü sağlamak için olmazsa olmazların başında geldiğini söyleyen Uzm. Dyt. Merve Öz, “Terlemeyle birlikte sıvı ihtiyacı artacağı için mutlaka yeterli miktarda su tüketmeye çalışın. Unutmayın susamak artan su ihtiyacını gösteren bir alarmdır. Bu yüzdün su içmek için susamayı beklemeyin. Ayrıca yemeklerden önce, kahve ve çay gibi içeceklerden sonra da su tüketmeye çalışın” ifadelerini kullandı. 

  “Tatili fırsata çevirmeye çalışın”

  Egzersizin harcanan kaloriyi artırması sebebiyle kilo vermeyi de kolaylaştıracağını hatırlatan Uzm, Dyt. ve Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, “Kilo verme ya da kilo alma, aldığınız kalori ile harcadığınız kalori arasındaki dengesizlikten olur. Harcadığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla ise kilo verirsiniz. Aldığınız kalori fazla, harcadığınız azsa da kilo alırsınız. Bu nedenle tatili fırsata çevirmeye çalışın ve mümkün olduğunca çok hareket edin.  Yürümek için herhangi bir engeliniz yoksa günde en az 30 dakika yürümeye çalışın ya da imkânınız varsa yüzün” dedi.  

  Şerbetli tatlı yerine meyve ya da dondurma

  Uzm. Dyt. Merve Öz, kalorisi daha fazla ve glisemik indeksi daha yüksek olan şerbetli tatlılar yerine meyve ya da dondurma tercih edilebileceğini söyledi. Şekerli ve asitli içecekler yerine sağlıklı ve az kalorili içecekleri tercih edilebileceğini belirten Uzm. Dyt. Merve Öz, limonlu beyaz çay, sodalı soğuk içecekler ve sodalı ayran tüketmeyi tavsiye etti. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler