TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaYazarlarUyku düzeninin beden sağlığına etkisi

Uyku düzeninin beden sağlığına etkisi

Şahin Altıntaş
Şahin Altıntaşhttps://haberton.com/
Şahin Altıntaş, 1996 tarihinde Konya’nın Kadınhanı ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokul eğitimini Ilgın’da tamamladı. Lise eğitimini Refik Arslan Öztürk Fen Lisesinde tamamladı. Birçok dergi ve internet sitesinde sağlık, tarih ve araştırma yazıları yazıyor, Eczacılık yapıyor.

Haftanın Öne Çıkanları

Uyku düzenimizin olması düzenli beslenmek kadar, düzenli spor yapmak kadar vücut sağlımız açısından önemlidir ve vazgeçilmezdir.

Sağlıklı bir hayat sürebilmenin, gün içerisinde aktif olduğumuz süre boyunca zihinsel ve bedensel olarak optimum verimi alabilmek için kesinlikle güzel bir uyku uyumalıyız. Öncelikle bilmeliyiz ki uyku düzenimiz birinci derece de vücudumuzun hareket sistemini, beynimizin sağlığını ve beslenme düzenimizi etkilemektedir.

Verimli bir uyku için olması gerekenler;

  • Her türlü teknolojik aletten arındırılmış bir odada uyumalısınız.
  • Uyuduğunuz odanın sıcaklığı normal oda sıcaklığında olmalıdır.
  • Verimli bir uykunun vazgeçilmezlerinden birisi yatak kalitesi ve yatağın insan vücuduna uyumudur.
  • Günün 6-8 saati mutlaka uykuda geçirilmelidir.
  • Uyumak için gece saatlerini seçmelisiniz.
  • Uyumadan önce ağır yemekler yememelisiniz.
  • Uyumak istediğiniz odanın tam karanlık olması gerekmektedir.
  • Uyku için seçilen oda oksijen yönünden zengin olmalı ve temizliği sık sık yapılmalıdır.
Uyku düzeninin beden sağlığına etkisi

Uyku düzenin kesinlikle aksatılmamalıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar bizlere göstermiştir ki uyku sistemi bozuk olan kişilerde ilerleyen yaşlarda kronik rahatsızlıklar görülme olasılığı daha fazla olmaktadır. Uyku da vücut sistemi yavaşlamakta ve rahatlayarak dinlenmektedir. Bunun için gün içerisinde yapılan bedensel ve zihinsel tüm aktivitelerin kalitesi verimli ve düzenli uykuya bağlıdır.

Öte yandan uykusuzluk bireylerde üzüntü, melankoli, depresyon ve umutsuzluk gibi birçok farklı duygusal ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Fiziksel ve biyolojik olarak ise, düzenli ve tam dinlenmeyen vücut iskelet ve kas ağrılarına maruz kalmaktadır. Bağırsak ve kalp sağlığı uykusuzluğun tetiklediği başlıca sorunlardandır.  Vücut Bağışıklık Sistemi doğrudan aktif dinlenmeye ve uykuya bağlıdır. Aksi halde uykusuzluğun getirmiş olduğu iştahsızlık, duygusal çöküntü ve fiziksel yorgunluk ile vücudun bağışıklık sistemi büyük hasar görmektedir.

Fiziksel, biyolojik ve psikolojik olarak tam sağlıklı halimizi korumak ve devam ettirmek için düzenli ve verimli bir uyku sistemine sahip olmalıyız.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler