26.3 C
Ankara
19.5 C
İstanbul
27.5 C
İzmir
Cumartesi, Mayıs 8, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerUrla'nın yerel markası 'Koca nine'

  Urla’nın yerel markası ‘Koca nine’

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  İzmir’de Barbaros Mahallesi sakinleri, kurdukları kooperatif bünyesinde Urla’nın yerel markası ‘Koca nine’ ürünlerini kazanca dönüştürmeye başladı.

  Yaş almış kadınlar için kullandıkları ‘Koca nine’ lakabını ürünlerinin markası yapan mahalleli, gıdadan el işine kadar pek çok ürün üretiyor.

  Urla‘nın kırsal Barbaros Mahallesi sakinleri, kurdukları tarımsal ve kalkınma kooperatifi çatısı altında ürettikleri ürünleri ‘Koca Nine’ markası adı altında vatandaşlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

  Urla'nın yerel markası 'koca nine'
  Urla’nın yerel markası ‘Koca nine’

  Kooperatif bünyesinde Barbaros bebeği, boru (geleneksek kadın başlığı), Çeşme kavun sirkesi, el örgüsü dantel runner (örtü), el örgüsü tutacaklar, nihale, el yapımı bez bebek, fular, kırkyama yastık kılıfı, örgü çanta, örgü file, saksı, karakılçık buğday unu, karakılçık bulguru, karakılçık buğday unundan erişte, soğuk sıkım zeytinyağı, yerli susamdan tahin, yerli susamdan tahin helvası, yerli susuz domates salçası üretilmeye başlandı.

  İzmir'de barbaros mahallesi sakinleri, kurdukları kooperatif bünyesinde urla'nın yerel markası 'koca nine' ürünlerini kazanca dönüştürmeye başladı.
  İzmir’de Barbaros Mahallesi sakinleri, kurdukları kooperatif bünyesinde Urla’nın yerel markası ‘Koca nine’ ürünlerini kazanca dönüştürmeye başladı.

  Barbaros Köyü Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tolga Ersan, “Yaklaşık 4 aylık bir kooperatifiz. Çok heyecanlıyız. Gıdadan el işine kadar ürettiğimiz ürünleri vatandaşlarla buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. Ürünlerimizi, açtığımız internet sitesinden ve köyümüze açacağımız satış ofisimizden satmayı planlıyoruz. Amacımız; köylümüzün kazanmasını sağlamak. Köyümüzden yapılan göçü engellemek ve atıl durumdaki tarım arazilerimizi tekrar ekonomimize kazandırmak” dedi.

  Kooperatif ortaklarından Aşkın Yaka ise hedeflerinin şehirde yaşayan kişilere sağlıklı gıdayı ulaştırmak olduğunu ifade ederek, “İyi üreten bir aile olduğumuzu biliyor, bunu da bütün ülkeye anlatmayı hedefliyoruz. İyiyi, kaliteliyi ve özgün tatları üretmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

  Yaş almış kadınlar için kullandıkları 'koca nine' lakabını ürünlerinin markası yapan mahalleli, gıdadan el işine kadar pek çok ürün üretiyor.
  Yaş almış kadınlar için kullandıkları ‘Koca nine’ lakabını ürünlerinin markası yapan mahalleli, gıdadan el işine kadar pek çok ürün üretiyor.

  Köylülerden İlkay Özsoy (64) da, “Köyde yetiştirdiğimiz bulgurumuzu, tarhanamızı vatandaşlarla buluşturacağımız için çok mutluyuz. Kooperatifin köyümüze de çok faydası olacak. Ürünlerimiz değerlenecek” ifadelerini kullandı. 

  Kendilerine ek gelir sağlanacağını ifade eden Sevgi Ersan (47) ise, “Hem vaktimizi geçiriyoruz hem de ek kazancımızı sağlıyoruz. Çok mutluyuz” dedi.

  Urla'nın kırsal barbaros mahallesi sakinleri, kurdukları tarımsal ve kalkınma kooperatifi çatısı altında ürettikleri ürünleri 'koca nine' markası adı altında vatandaşlarla buluşturmaya hazırlanıyor.
  Urla’nın kırsal Barbaros Mahallesi sakinleri, kurdukları tarımsal ve kalkınma kooperatifi çatısı altında ürettikleri ürünleri ‘Koca Nine’ markası adı altında vatandaşlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

  Sabahat Türköz (53), “Ürünlerimizi yetiştirmek için tarlalarımızı da işleyeceğiz, süreceğiz. Böylelikle, tarlalarımızda işlenmiş olacak. Ürünlerimizi pazarlamak da daha kolay olacak. Aracı olmadan, sattığımız ürünlerin kazancı da bizlere, köyümüze kalacak. Mutluyuz” diye konuştu.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler