TRY - Türk Lirası
EUR
18,2365
USD
18,5860
GBP
20,8262
CNY
2,6119
13.2 C
Ankara
19.9 C
İstanbul
23 C
İzmir
7 Ekim 2022, Cuma
Ana SayfaPolitikaSaadet Partisi HaberleriÜretici fiyatlarındaki artış raflara yansıyacak

Üretici fiyatlarındaki artış raflara yansıyacak

İnceleme Puanı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, üretici fiyat endeksi (ÜFE) ile tüketici fiyat endeksi (TÜFE) arasındaki makasın her geçen ay arttığını belirterek, “Üretici fiyatlarındaki artış raflara yansıyacaktır” dedi.

Karamollaoğlu, “Üreticide sürekli zarar etme durumu var. Hiç kimse böyle bir zararı taşıyamaz. Üreticinin henüz fiyatlara yansıtmadığı maliyetleri var. Bu maliyetler önümüzdeki dönemde raflardaki fiyatlara yansıyacaktır” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, iktidarın 2022 yılı için verdiği vaatleri yerine getirmediğini belirterek, “Aksine 2022 yılı; 2021 yılı ve daha önceki yılları ziyadesiyle aratır hale geldi. Ve öyle görülüyor ki 2023 hedefleri de birer iddia ve boş vaat olmaktan öteye geçemeyecek.

Hem 20 yıllık performansları hem de bugün karşı karşıya kaldığımız tablo; 2023’te iktidarın bitiş çizgisine kendisine zar zor attığı bir yıl olarak hatırlanacağını işaret ediyor. 2023’te ayakta kalabilmek için bu iktidarın İsrail’le normalleşme olarak takdim ettiği anormal süreç ise hepimizin malumu. Katil İsrail alçakça saldırılarına hala devam ediyor. Son saldırılarda sivil ve masum insanları, kadınları, hatta 5 yaşındaki çocukları dahi katlettiler. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şimdi de bir normalleşme süreci başlatıldı. İktidara sormak istiyorum; bu alçaklarla mı normalleşeceksiniz? Bu katillerle mi normalleşeceksiniz?” diye konuştu.

Üretici fiyatlarındaki artış raflara yansıyacak
Üretici fiyatlarındaki artış raflara yansıyacak

‘ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA BU ARTIŞLAR FİYATLARA YANSIYACAK’

Ardından ekonomiye değinen Karamollaoğlu, ÜFE ile TÜFE arasındaki makasın her geçen ay arttığına dikkat çekerek, “2022 yılı temmuz verilerine göre 1 yıllık TÜFE yüzde 79,60. 1 yıllık ÜFE ise yani üretici fiyatlarındaki artış ise yüzde 114,6 olmuştur. Temmuz ayında aylık TÜFE yüzde 2,37 iken ÜFE yüzde 5,17 olarak açıklanmıştır. Bunları detaylı vermek bazen kafa karışıklığına sebep oluyor ama tüketici enflasyonu yüzde 2,4 civarında.

Üreticinin yani çiftçinin maliyeti ise 5,2 civarında artmış. 2 mislinden fazla. Bunu bu şekilde çiftçinin sürdürmesi mümkün değil. Önümüzdeki aylarda bu artış mutlaka fiyatlara yansıyacak. Artık vatandaş bu fiyatları da yaşayarak görecek manasına geliyor. Kaçamazsınız bundan. Sürekli zarar etme durumu var. Hiç kimse böyle bir zararı taşıyamaz. Bu veriler bize şunu söylüyor ki üreticinin henüz fiyatlara yansıtmadığı maliyetleri var. Bu maliyetler önümüzdeki dönemde raflardaki fiyatlara yansıyacaktır. Yani fiyatlar artacaktır” ifadelerini kullandı.

Fikrinizi Belirtin

Yazı ilginizi ne kadar çekti?
Yazı konuya hakim mi?
Yazı okunabilir mi?
Yazının görseli yazıyla uyumlu mu?
Yazıyı arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler