TRY - Türk Lirası
EUR
17,4803
USD
16,7615
GBP
20,2740
CNY
2,5013
18.4 C
Ankara
23.6 C
İstanbul
29 C
İzmir
1 Temmuz 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriUnutkanlığa iyi gelen besinler

  Unutkanlığa iyi gelen besinler

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Diyetisyen Salih Gürel, Unutkanlığa iyi gelen besinler hakkında önemli bilgiler verdi.

  Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan unutkanlık artık sadece ilerleyen yaşlarda değil stresli bir hayat, yoğun tempo iş ortamı, hava kirliliği, çevresel faktörler ve yanlış beslenme alışkanlıkları sebebiyle genç yaşlardaki kişilerde de kendini göstermeye başladı.

  Unutkanlık; erişkin merkezi sinir sisteminin edinsel nedenlerle hasarlanması sonucu, bilinç bulanıklığı olmaksızın, birden fazla kognitif alanın bozulması, bununla ilintili olarak günlük yaşam aktivitelerinin eskisi düzeyinde sürdürülememesine neden olan, doğal seyri açısından kalıcı, sıklıkla da ilerleyici bir klinik tablodur. Bellek, dikkat, dil becerileri, görsel mekansal işlevler gibi kognitif becerilerde eksilme unutkanlıkta karşılaştığımız tablodur.

  Diyetisyen salih gürel, unutkanlığa iyi gelen besinler hakkında önemli bilgiler verdi.
  Diyetisyen Salih Gürel, Unutkanlığa iyi gelen besinler hakkında önemli bilgiler verdi.

  Unutkanlığın birçok sebebi olabiliyor. Bunların arasında hormon yetersizlikleri ve vitamin eksikliği de  (D ve B12 Vitamini )sayılabilir. Ağır depresyon da unutkanlık sebeplerinden biridir.

  Kırmızı et, omega – 3 yağ asidi bakımından zengin olan balıklarda, omega – 3 yağ asidi bakımından fındık ve ceviz, yaban mersini ve bitter çikolata, domates, ıspanak, tarçın, nar unutkanlığa iyi gelen besinler arasındadır.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler