TRY - Türk Lirası
EUR
18,2331
USD
17,9313
GBP
21,6951
CNY
2,6415
21.8 C
Ankara
24.7 C
İstanbul
26.7 C
İzmir
17 Ağustos 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerÜniversite tercihi yaparken sıralamalara dikkat

  Üniversite tercihi yaparken sıralamalara dikkat

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Bu sene baraj puanlarının kaldırılması daha fazla adayın tercihte bulunmasına neden oldu. Uzmanlar, YKS’nin bir sıralama sınavı ve her senenin kendi içinde bir dinamiği olduğunu, Üniversite tercihi yaparken sıralamalara dikkat edilmesini öneriyor.

  Kahraman, baraj puanları kaldırıldığı için geçen seneye göre puanı daha fazla hesaplanan adayın olduğuna dikkat çekti. Kontenjanı dolmayan bölümlerin bu sene dolması ihtimalini yüksek olduğunu belirten Seda Kahraman, “Bu bölümler öğrencilerin tahmin ettiği sıralamalardan daha aşağıda kapatabilir. Adaylar tercih yaparken kontenjanı dolmayan bölümlere “kesin girebilirim” düşüncesiyle hareket etmemeli” uyarısında bulundu.

  Bu yıl fazladan 1 milyon 300 bin aday tercih yapacağını hatırlatan Seda Kahraman, “Doğal olarak bu büyük rakam, daha önceden dolmayan kontenjanların dolmasına katkı sağlayacak. Adaylar, kontenjanı dolmayan bölümlere tercih listelerinde yer verebilirler ancak kesin yerleşebileceği düşüncesiyle hareket etmemeliler ve alternatifli bir liste hazırlamalılar” diye konuştu. 

  “300 BİN SONRASI SIRALAMALARDA, BÜYÜK DEĞİŞİMLER OLABİLİR” 

  Seda Kahraman, yaklaşık 300 bin öncesi sıralamalarda büyük değişimlerin beklenmemesine rağmen 300 bin sonrası sıralamalarda ise artan kontenjanlardan dolayı daha büyük değişimler yaşanabileceğine işaret etti. Tercih yaparken bu yüzden oldukça dikkatli olunması gerektiğini hatırlatan Kahraman, “Baraj sıralaması olan Tıp (50 Bin), Hukuk (125 bin), Diş Hekimliği (80 Bin), Eczacılık (100 Bin), Mimarlık (250 Bin), Mühendislik (300 Bin), Öğretmenlik (300 Bin) bölümlerde geçen seneki sıralamaların benzer olacağını öngörülebilir” dedi.  

  Ancak diğer bölümlerde tercih yapılırken çok büyük değişimlerin olacağı hesaba katılarak, 400-500 binlerden sonraki sıralamalarda daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Kahraman, baraj kalktığı için tercih yapacak aday sayısının çok fazla olduğunu mutlaka akılda tutmak gerektiğini belirtti. 

  Universite tercihi yaparken siralamalara dikkat 1 - yerel haberler - haberton
  Üniversite tercihi yaparken sıralamalara dikkat

  BÖLÜM BAZINDA SIRALAMALAR 

  Tercihin bir arz-talep meselesi olduğunu hatırlatan Seda Kahraman, “Örneğin bilgisayar ve yazılım mühendisliği daha çok tercih edildiği için sıralamalarda yukarı çıkıyor. Ama fizik tedavi gibi bölümler az talep aldığı için düşüyor” değerlendirmesini yaptı. Kahraman, Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık puanında sıralama yapacak adaylar içinde önemli uyarılarda bulundu.  

  OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİNE DİKKAT 

  Kahraman, “Bu yıl çok atama aldığı için (7503) okul öncesi öğretmenliği daha çok tercih edilen bölümler arasına girebilir. Özellikle sözel puanı olan adaylar tercih yaparken okul öncesi öğretmenliği puanlarında biraz daha dikkatli olabilirler” diye konuştu.  

  YAZILIM VE BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİKLERİNİN SIRALAMALARI YÜKSELEBİLİR, DİĞER MÜHENDİSLİKLERİN SIRALAMALARI GERİLEYEBİLİR 

  Dünyada yazılımın öneminin artığı değerlendirmesini yapan Seda Kahraman, gençlerin eğilimlerinin de Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliklerine kaydığını gözlemledikleri ifade etti. “Yurt dışı olanaklarının çok olması, kazançlarının yüksek olması, iş alanlarının çok olması bu bölümlere olan ilgiyi arttırıyor” diyen Kahraman, bunun tam tersi olarak da diğer mühendisliklerin kontenjanlarının boş kalma tehlikesi söz konusu olduğu tespitini yaparak, bu bölümlerdeki sıralamaların gerilemesinin kaçınılmaz görüldüğünü belirtti.  

  HUKUK FAKÜLTELERİNİN SIRALAMALARI YÜKSELEBİLİR! 

  Seda Kahraman, Hukuk Fakülteleri içinde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir duruma dikkat çekti ve “Bu yıl hem TYT sınavında hem de AYT sınavında matematik sınavı kolaydı. Aynı zamanda TYT’de de süre arttı. Eşit ağırlıktan sınava giren adaylarımız hem daha fazla matematik yaptılar hem de diğer testlerin sorularını da çözdüler. Hukuk Fakültelerinde sıralamaların yükselebileceğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.  

  EKONOMİK KOŞULLARA DİKKAT 

  Seda Kahraman, tercihlerde ekonomik koşullarının etkili olacağı değerlendirmesini yaptı. İstanbul’daki vakıf üniversitelerinin tam burslu bölümlerinin sıralamalarının da büyük olasılıkla yükseleceğini belirtti. Seda Kahraman, “Özellikle İstanbul’da yaşayan adayların ekonomik nedenlerden dolayı şehir dışına ya da Anadolu’ya gitmektense, İstanbul içindeki tam burslulara yönelme ihtimali artacaktır. Aynı zamanda yüzde 50 burslu kontenjanların da sıralamasının artma ihtimali söz konusu” dedi.  

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler